Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BÜYÜKGENÇ’TEN ÇAĞRI

    KARABÜK KENT

 

 

KARABÜK KENT KONSEYİ BAŞKANI BİR DUYURU YAYIMLAYARAK SIĞINMACILAR İÇİN YARDIMLAŞMA ÇAĞRISI YAPTI. 

 

KENT KONSEYİ BAŞKANI BÜYÜKGENÇ ;

“DÜŞMEZ KALKMAZ BİR ALLAH’TIR”

 

Özcan BÜYÜKGENÇ  imzası ile yayımlanan “Kamuoyuna çağrı…” basın duyurusunda  şöyle denildi ;

 

” Sığınmacı olarak Karabük’e gelen Afgan uyruklu ailenin üç çocuğu, ısınmak için tenekede yaktıkları odun kömüründen Sızan Gazla maalesef ölmüş, Geride kalan ise Acılı bir Anne ve Baba olmuştur.

Maalesef Büyük bir acı… Bu acının ilimizde yaşanması ve ilimizin böyle bir acı ile anılması bizleri ziyadesi ile üzmüştür.

Karabük Kent Konseyi olarak 20 Eylül 2013 Cuma günü Sığınmacılarla ilgili toplantı yapmış ve toplantıda “Karabük Halkı olarak ilimizde bulunan bu sığınmacılara gereken desteği ve katkıyı mutlak surette yapmalıyız. Yapmayalım da ne olsun? Şu soğuk kış günlerinin yaklaştığı bir dönümde açlıktan veya soğuktan biri ölse bunun vicdani hesabını nasıl vereceğiz? Veremeyiz. Onun içinde Elimizden geleni yapalım.” Demiştik. Ama buna rağmen üç genç Afganlının soba bulamadıklarından dolayı bir teneke içinde kömür yakarak ısınmaları ve ortaya çıkan Karbon monoksit gazından zehirlenerek ölmeleri büyük bir acıdır.

Bunların ilimize gelmelerini eleştirenler vardı. Umarım bu yaşanan acı onların kalplerini biraz olsun bu insanlara karşı yumuşatmıştır.

Karabük Kent Konseyi olarak bu insanlara yardım yapılmasını Israrla istemekteyiz. Çünkü Bizim Peygamberimiz dahi Muhacirdir. Mekke’de yaşadıkları sıkıntılardan dolayı Medine’ye Hicret etmek durumunda kalmıştır. Bu insanlarda kendi memleketlerinde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı Hicret etmek durumunda kalmış ve bize sığınmışlardır. O yüzden Medinelilerin peygamberimize kucak açtıkları gibi bizimde bu insanlara kucak açmamız gerekmektedir.

Biz büyük ve güçlü bir devletiz. Onun için Bizden yardım isteyene arkamızı dönemeyiz. Bu bizim Kültürümüze de, İnancımıza da ters. Düşmez Kalkmaz bir Allah’tır. Biz kanadı kırılmış bir kuşa bile nasıl yardım ediyorsak bu kanadı kırılmış insanlara da yardım etmeliyiz. Aman isteyene ve bunun için kapımızı çalana kapımızı kapayamayız. Allah Kimseyi Vatansız koymasın.

Gelin hep beraber bunlara yardım edelim. Özellikle Soba, Elektrikli ocak, Battaniye, yorgan, ayakkabı, kıyafet ve kumanya… Kısacası bir evde ne ihtiyaç olursa ona ihtiyaç vardır…

Şunu unutmayalım ki biz bu insanlara yardım etmezsek şu kış aylarının yaklaştığı şu dönemde üzülerek belirtmeliyim ki birçok acı daha yaşayabiliriz…

Bu acının bir daha yaşanmaması için hepimiz yardımcı olalım ve yapacağınız yardımları Karabük Kent Konseyine, Karabük valiliği Sosyal yardımlaşma vakfına ve İl Sosyal Etüt Proje Müdürlüğüne haber verdiğiniz taktirde sizlerle irtibata geçilerek gereken yapılacaktır.”