Candan “Algı Operasyonu Var”

Son Güncelleme : 22 Eylül 2014 - 16:46

IMG_9224

MİMARLAR ODASI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

VE NEDEN İPTAL ETTİRDİKLERİNİ AÇIKLADI 

 

Karabük Revizyon Planının İptali ile ilgili TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Kastamonu İdare Mahkemesinde açılan dava 21.08.2014 tarihinde sonuçlanmış, karar sonrası Derevlerde kurulan kooperatif üyeleri kararın yanlış olduğuna dair sert açıklamalarda bulunmuşlardı.

Bugün Ankara Mimarlar odası Yöneticileri Karabük’e gelerek Mimarlar odası Karabük temsilciliğinde bir açıklama yaptı ve yaratılmak istenen algıya karşı doğrularımız var diyerek basın açıklamasında bulundular.

Karabük Mimarlar odası temsilcisi İlyas Çavuşoğlu ve yardımcısı Mehtap Başaran ile birlikte Ankara’dan gelen Şube yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Ali Atakan , YK Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, oda Avukatları nezdinde yaptıkları basın açıklamasında “Bu iptal kararının gerekçelerinden biri Dereevler Bölgesinde inşaat alanının %70 oranında artırılması bir diğeri de Anıt alanının ibadet alanına dönüştürülmesidir.” Dediler.

candan Candan; “ Son günlerde kamuoyunda Mimarlar Odasının insanların ev sahibi olmasına engel olduğu yönünde bir algı operasyonu yürütüldüğünden kamuoyunu aydınlatmak gereği doğmuştur. Bu alanda 1950 li yıllarda kurulmuş Türkiye D.Ç.Fabrikasının işçi lojmanları bulunmakta idi.1995 yılında D.Ç. İşletmelerinin Özelleştirmesi sırasında, 70 Evler,Dereevler ve 50 Evlerin bulunduğu alan Zonguldak Karaelmas Üniversitesine verildi. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi binaları birkaç yıl Karabük Valiliği çalışanları ile birlikte lojman olarak kullandıktan sonra gelir elde etmek amacıyla, imar planı olmayan alanda imar planını Belediye ile birlikte hazırlattı. 2000 li yıllarda yapılan bu imar planında 50 Evlerin bulunduğu alanda emsal 1.80, yine 70 Evlerin bulunduğu alanda emsal 1.20 (ki burada 2 katlı binalar vardı), Dereevlerin bulunduğu alanda ise inşaat katsayısı emsal 0,70 olarak belirlendi. Satış öncesi yapılan imar planında, inşaat katsayıları belirlenirken, içinde oturan lojman sakinlerinin bu konutları alabilmesi hedeflenmiştir. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından 2004 yılında 50 Evlerin bulunduğu alan Kuleparkın sahibi olan yatırımcılara, 70 Evler ve Dereevleri ise içinde oturan lojman sakinlerine satılmıştır. Satış işlemlerinin ardından 2004 yılının 10. ayında Kuleparkın bulunduğu arsa sahipleri inşaat alanlarını %25 oranında artıran bir imar değişikliğini Karabük Belediye Meclisinden geçirdiği için Mimarlar Odası Karabük Temsilciliğince itiraz edilmiş ve bu değişiklik iptal edilmiştir. Bugün Kuleparkın olduğu alanda inşaat alanını belirleyen katsayı aynıdır. İnşaat alanının artırılması isteği satın aldıkları günden başlayarak 70 Evler ve Derevler sakinlerince de dile getirilmiş ancak Temsilciliğimizce inşaat alanını artıracak bir imar değişikliğine itiraz edileceği ve gerekirse dava açılacağı hem Belediye Yetkililerine hem de mal sahiplerine anlatılmıştır. 70 Evler Mahallesi sakinleri herhangi bir inşaat alanı artışı olmadan konutlarını müteahhit eliyle yaptırmışlardır. Son günlerde bazı basın organlarında yazıldığının aksine, 70 evler ve kuleparkın ne projesinde ne de yapımında temsilciliğimiz yönetim kurulundan hiçbir üye yer almamıştır. Karabük Revizyon İmar Planı yapılırken Dereevler Mahallesinin inşaat emsalini belirleyen katsayı %70 oranında artırılmış, daha önce emsali 0,7 ve 2 katlı konut olarak tanımlanan inşaat alanı katsayısı emsal 1,20, 10 katlı ve tercihli konut olarak değiştirilmiştir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yapılan plan değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğundan Kastamonu İdare Mahkemesinde dava açmış ve dava sonuçlanmıştır. Yukarıda açıkça anlatıldığı üzere, Zonguldak Karaelmas Üniversitesinden, oturdukları evi ve arsasını satın alırken bu arsaya yapılabilecek inşaat alanını bilerek satın aldıklarından ve inşaat alanını %70 artırmak gibi bir hakları da zaten bulunmadığından Dereevler sakinlerinin herhangi bir mağduriyeti bulunmamaktadır.” Dedi.

Candan Mimarlar odasının kamu hizmeti verdiğini ve kentlerin yaşanabilirliğinin İnsan faktörünü de göz önüne alarak bilimsel çalışmalar yaptığını vurguluyarak Karabük’te yapılan diğer uygulamalar hakkında da bilgiler verdi.

IMG_9220Candan açıklamalarına şöyle devam etti ; “ TMMOB Mimarlar Odası Karabük Temsilciliği tarafından Orman İşletmesinin bulunduğu alanda yapılan TOKİ konutlarına tam 7 dava açılmıştır.Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna açılan son dava neticesinde alanının dörtte üçü yapılaşmadan kurtarılarak Kültür varlığı olarak tescillenmiştir. İmar planında kent parkı olarak belirtilen 100 Evlere Kardemir Yönetiminin yapmak İstediği 16 katlı alışveriş merkezi, ikiz kule ve hastane yapımına da dava açılarak engel olunmuştur. Kardemire ait ısı merkezi ve Pazaryerine yapılmak istenen konut projeleri ile ilgili de 2 kez dava açılmıştır. Temsilcilik olarak herhangi bir kişi ya da kurum ayrımı yapılmaksızın yanlış görülen uygulamaların karşısındayız. Ayrıca son zamanlarda kent merkezinde yaşanan trafik sıkışıklığı, park yeri sorunları bu konuda hepimizin aynı duyarlılıkta olması gerektiğinin de bir kanıtıdır. Sonuç olarak Mimarlar Odası Karabük Temsilciliği olarak kentimize karşı her zaman duyarlı olacağımızı ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”

IMG_9219Karabük Mimarlar Odası temsilcisi İlyas Çavuşoğlu ise süreçten bahsederek yapılan uygulamanın tüm kent revizyonuna yönelik olduğunun altını çizdi.

Karabük Mimarlar odası temsilciliğinden Mimar Mehtap Başaran ise , Karabük Mimarlar odası bugüne kadar Kent Meydanı ve benzeri uygulamalarına kamuoyu adına karşı çıktıklarını,Kentin ve Vatandaşın ileriye dönük yaşam alanları konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayarak bugün gelinen bir çok noktada haklılığımız ortaya çıktı, biz medeni insanlarız bir rant kaygımız yok,doğru olan neyse onun uygulanması adına çalışırız, biz belediye Meclisinin 27.10.2004 tarih ve 859 no’lu oturumunda görüşülen imar komisyon raporunun 30.maddesinde ilimiz Ergonokon mahallesi  1 parsel maliklerinin talepleri görüşülerek parselin  tamamen ticaret olan imar ticaret+konut olarak değiştirilmesine,yine yola yaklaşma mesafesinin 10 metreden 5 metreye düşürülmesine,1,80 olan emsalin 2.20 olarak değiştirilmesine,adı geçen adaların 10 metrelik imar yolunun iptal edilerek konut alanına dönüştürülmesine itiraz ettik burada kaybeden aslında KBÜ’dür, zamanında 2 kat bahçeli evler olarak alınan bugün ticaret konut alanına dönüştürülmek istenen anlayışa karşı yasal hakları korumak adına  mahkemeye gittik, bu nedenle TMMOB mimarlar odası Ankara Şubesi Karabük temsilciliği olarak 859 nolu belediye Meclisi kararına itiraz ettik ve bunu Belediye Başkanlığına da bildirdik”   şeklinde açıklamalarda bulundu..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN