DİL DEVRİMİ

HABER MERKEZİ

Çelik İş Değişim İstiyor..!

Son Güncelleme : 07 Ekim 2018 - 17:01

Geçmiş dönemler de Karabük’ün örgütlü gücü Çelik İş sendikasının efsane başkanı Metin Türker  seçimleri öncesi hatırlandı.

 

Çiller Hükumetinin “Ya kapatılacak, ya kapatılacak” demeci sonrası büyük bir mücadeleye giren ve çalışanların tazminatları ile alınan hisseler, ardından  çalışanlara ve yöre halkına 1 lira karşılığında verilen TDÇİ nin kurtulmasında emeği olan, 137 günlük büyük grevin kahramanı gösterilen, son olarak  ABD ne  tedavi için giderken “Sizlere 3 vasiyetim var KARDEMİR’E , SENDİKAYA ve KARABÜKSPORA Sahip çıkın” söylemleri ile hafızalarda yer eden  sendikacı Metin Türker’in seçimler öncesi yeniden hatırlanması manidar bulundu.

Keşke Karabüksporun bu hale düşmemesi için merhum Türker hatırlansa ve sahip çıkılsaydı kulübe diyen konuya yakın çevreler, Çelik İş sendikasında neyin değişimi yaşanacak diye de merak edildiğini vurguluyorlar..

Çelik iş sendikasın dan Çelik yürekler imzası ile 14. Olağan genel kurul öncesi yazılı bir açıklama gönderip, ”  İşveren ve çalışanların bir bütün olduğuna inanıyoruz. Şirketlerin gücü ve imkanları nispetinde çalışanlara olanak sunabildiği, çalışanların şirketin kendilerine sağladığı imkanlar ölçüsünde şirket ile bağ kurduğu gerçeğinden hareketle, kavgadan ideolojiden uzak, bilimsel verilere müzakere eden bir sendika anlayışının kurulması ve böylece çalışan haklarının rasyonel bir yaklaşımla korunması gerekmektedir.” ifadeleri Çelik işçisi tarafından dikkatle takip ediyor.

Bugün  konumlandıran sendikacılığı kavga etmek olarak anlayan eski tarz sendikacılığa inanmıyoruz diyerek Metin TÜRKER döneminde ki 137 günlük grev dönemine ve sonrası yaşanan 8 Kasım günlerine atıfta bulunan sendikanın açıklamasında, “Sendikacılığın yeniden kendini tanımlaması küresel çapta bir gerekliliktir. Çalışanların işlerini koruyabilmesi ve daha iyi şartlarda çalışabilmesi dünyanın geldiği duruma direnerek değil, bu durumun gerekliliklerini önce anlayarak ve sonra çalışanlara yatırım yaparak mümkündür. ”  ifadeleri kullanıldı.

“Emeğine sahip çık, sende değişimin bir parçası ol,” ifadelerine de yer veren Çelik İş açıklamasında  farklı sendikacılık anlayışı  yapılacak iması sonrası da ” Sevgili genel başkanımız ağabeyimiz liderimiz Metin Türker’i kaybedeli on sekiz yıl oldu. Metin Türker Çelik-İş Sendikasının mücadele felsefesinin ruhudur. Büyük grevin ve KARDEMİR’in kapatılmasına karşı verilen mücadelenin bayraktarlığını yapmış.. Metal işçisi Metin Türker’in mücadele azmini benimsemiş geçen zaman zarfında olayları çok daha iyi değerlendirmiş Metin Türker’in bıraktığı mirasın değerini iyi anlamıştır.”  denerek değişim zamanı vurgusunda  kongre sonrası şubelerde ve organizasyon yapılanmasında büyük değişimler yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Çelik Yürekliler imzası ile yayımlanan ve Sendika içinden bir grubun kaleme aldığı iddia edilen   açıklamayı,  Sendika Genel Başkanı Yunus Değirmen cinin  sosyal medyadan yaptığı açıklamalara bağlanması sonrası Sendikadan da bir açıklama yapılması bekleniyor..

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ahmet 7 Ekim 2018 / 20:36 Cevapla

Yunus değirmenci başkanım değişimin sinyalini kendi şahsi Twitter hesabından yapıyor eğer kontrol ederseniz sizde göreceksiniz

Eren 7 Ekim 2018 / 21:55 Cevapla

sendika masaya yumruk vurandır. Rafet Vergili başkanımız mı koruyacak hakkımızı tatbiki sendikamız koruyacak haydi değişim en yüksek zamla başlasın

osman 7 Ekim 2018 / 21:56 Cevapla

keşke ahhh keşkeee…