Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

    CUMHURİYETİMİZİN 100.YILI BİR GÜNDE BİTMEZ

29 Ekim 2023’de Cumhuriyetimizin

29 Ekim 2023’de Cumhuriyetimizin 100.Yılını kutladık. Kutlama, bu sefer çok farklı oldu. Eski kutlamalardan birinci fark, tamamen sivil bir nitelik taşımasıydı.

Resmi kutlamaların gitgide daha silik olmasına alışmıştık. Ancak yinede bir devletin kuruluşunun yüzüncü yılı, önemli bir nirengi taşı. Bu nedenle resmi kutlamaların cılızlığı hayretle karşılandı.

Öte yandan beklide bu nedenle pek çok kişi sivil kutlamaları katkı verdi. Ortaya pek çok eser, kitap, konuşma, yazı, film, müzik, sanat eseri, gösteri, sergi çıktı. Bunları okumak, izlemek, üstünde tartışmak ve değerlendirmek, uzun sürecek ve düşünce dünyamızda daha çok iz bırakacak.

Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlamaları isteseler de bir güne sığmaz. Yıllarca devam edecek.

Boğaziçi Üniversitesi Hocası, Prof.Dr. Cem Say, Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Geometri” kitabına bir değerlendirme ekleyerek yeniden yayınladı.

Değerli Hocamız Prof.Dr. Bülent Sankur,” Bilişim Sözlüğü” kitabını yazarak Atatürk’ün işaret ettiği yolda gitmiştir.

Ayrıca Özlem Özdemir’in “Kadınlar Cumhuriyeti” Bilimin öncü kadınları, Bu kitapta, tıbbi bilimlerden, fen bilimlerine, matematikten, mühendisliğe 12 öncü Türk Bilim kadının yaşam öyküsünü anlatıyor.

Daha bir çok eser ve Filmler 100.Yıl kutlamalarına destek verecektir.

Ben de Bir Cumhuriyet Öğretmeni olarak, yaşamım boyunca, Cumhuriyet değerlerinden ve Atatürk İlkelerinden Ödün vermeden Çalışacağım.