DANIŞTAY HASTANELERDE AFİLASYONU DURDURDU

Son Güncelleme : 17 Mayıs 2016 - 12:02

 

KBÜ ARAŞTIRMA EĞİTİM HASTANESİ AFİLASYON

SİSTEMİ İLE YÖNETİLİYOR VE KESMEKEŞLİK BİR TÜRLÜ

AŞILAMIYORDU. ŞİMDİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Mİ? 

YOKSA DEVLET HASTANESİ Mİ? OLACAK KARAR

VERİLECEK

 KARABÜK GÜNDEM AJANS 

10-DanistayBinasi-1

Sağlık Bakanlığı, 3 Mayıs 2014 tarihinde “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarına Ait Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanımı ve İşbirliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği” yürürlüğe koymuştu. Ardından Kentlerde hastaneler arası AFİLASYONLAR başlamış  ancak, Türk Tabipleri Birliği, bir bütün olarak tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminin gereklerine aykırı, eğiticileri ve uzmanları olumsuz etkileyen yönetmeliğin iptali için dava açmıştı. Davalar sonrası itirazlar derken Danıştay son noktayı koydu.

AFİLASYON İPTAL ..!! 

 KARABÜK GÜNDEM AJANS 

TTB tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili  ‘Bu kararlardan sonra Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulundan beklenen bu alandaki tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminde görev alan öğretim üyelerinin, meslek örgütlerinin alandaki sorunlarla ilgili görüşlerini alarak tıp ve tıpta uzmanlık eğitimi ile araştırma hizmetlerinin nitelikli bir biçimde yürütülmesini güvence altına alacak, tıp eğitimini yürüten yetkililerin ve organların alacağı kararların belirleyici olmasını sağlayacak düzenlemeleri hızla yapmasıdır. Tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminin yapboz alanı olmaktan hızla çıkarılması toplum yararı için ertelenemez bir ihtiyaçtır.’ bilgileri verildi..

 KARABÜK GÜNDEM AJANS 

KARABÜK GÜNDEM

KBÜ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ -DEVLET HASTANESİMİ OLACAK YOKSA TIP FAKÜLTESİ Mİ?

Verilen bilgilerde; Danıştay 15.Dairesi, Yönetmeliğin 7. maddesinin 2 bendi ile 8. Maddesinin birinci bendinin yürütmesini durdurmuştu. Kararın gerekçesinde;

  • Sağlık tesislerinin birlikte kullanımının sağlık hizmet sunumu ve eğitim araştırma hizmetleri olmak üzere iki temel unsur üzerine kurulduğunu, birlikte kullanımdaki tesislerde sağlık hizmet sunumunun eğitime herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacak şekilde yürütülmesi gerektiği,
  • Hastane yöneticisinin almakla yetkili olduğu tedbirlerin sınırının eğitim hizmetlerinin aksatılmaması olduğu, ancak Yönetmelikte bu durumu güvence altına alan düzenlemelerin bulunmadığı

 

  •  Eğitim hizmetlerinin nitelikli olarak verilmesini güvence altına alacak bir biçimde eğitim hizmetleri sorunlusu ile idari sorumlunun yetki görev ve sorumluluklarına ilişkin çakışma ve çatışma alanlarını giderecek, işleyişe ilişkin açıklık getiren düzenleme olmaksızın birlikte, ya da ayrı ayrı görevlendirme düzenlemesinin yapılmasının hukuka aykırı olduğu,

Bilgileri verilerek yine, Yönetmeliğin Yükseköğretim Kurumu ile birlikte yükseköğretim gereklerine uygun olarak birlikte düzenlenmediği gerekçesi ile bütününün iptali ve yürütmenin durdurulması talebimizin oy çokluğu ile reddedilmiş ve karara TTB tarafından itiraz edilmişti.

 KARABÜK GÜNDEM AJANS 

Danıştay İdari Dava Daireleri itirazı görüşerek, Yükseköğretim olan tıp ve tıpta uzmanlık eğtimini doğrudan etkileyen bu düzenlemenin Yükseköğretim kurumu ile müştereken hazırlanması gerektiğini, buna uygun düzenleme yapılmamasının hukuka aykırı olduğunu saptayarak Yönetmeliğin bir bütün olarak yürütmesinin durdurulmasına kararı verdi.” açıklamaları, sağlık  alanında sil baştan yeni düzenlemeler geliyor mesajı verdi.

KARABÜK’TE NE OLACAK !

 

İlk önce Bolu’da iptal edilen AFİLASYON Yönetimi,  DANIŞTAY’IN Bu kararı sonrası yeniden yapılandırılacak.

Olası alınacak kararlar ile AFİLASYON uygulaması içinde olan İllerde karar iptal edilecek ve Devlet Hastanesi görevi yada TIP fakültesi Hastanesi  organizasyonları  ayrı ayrı  icra edilmeye başlanılacak.

Ancak Karabük’te Devlet hastanesi olmadığı için büyük olasılıkla Şirinevler Devlet hastanesi olarak kalırken, KBÜ Tıp Fakültesi için yeni bir hastane yapmak durumunda kalacak.

Yada Karabük siyasileri  ve önde gelen STK ları bir araya gelerek yeni modern bir Devlet hastanesinin yapımı için düğmeye basacaklar, TIP Fakültesi hastanesi Şirinevlerde kalacak ?

Bu arada zaten büyük sorunlar yaşanan hastanelerde sorunlar ikiye,üçe katlanacak ve Vatandaş çile çekmeye devam edecek görüşünde birleşen uzmanlar, “doğru olanı da bu Devlet hastanesi fonksiyonları ayrı TIP Fakültesi için Eğitim-Araştırmaların görevleri alanları ayrı ne demişler yanlış hesap Bağdat’tan döner ” diyerek  görüşlerini dile getiriyorlar..

 KARABÜK GÜNDEM AJANS 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.