Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

DEĞİŞİMLER , DEĞİŞMEZLİĞİ GETİRİYOR..

Çözüm süreciyle beraber tansiyonun

Çözüm süreciyle beraber tansiyonun yükseldiği siyaset arenasında oy oranları ne durumda? Olası bir seçim olması durumunda vatandaş kime ne kadar oy verir?

 

ORC araştırma şirketinin  son  yaptırdığı anket sonuçları açıklandı. AK Parti ve CHP için sonuçlar keyif verici. Ancak MHP için hüsran sonuçlar var deniyor…

 

ÜLKE GENELİNDE

AKP YİNE 1.PARTİ

CHP  ANA MUHALEFET 

 

 

ORC’nin  son  yaptığı yerel seçim ve genel seçim anket sonuçlarına göre Ak Parti birinci parti.

 

Genel seçim anketinde yüzde 48.7 oranında oy alan AK Parti yerel seçimde ise yüzde 45.3 oy aldı.

040920131006408820032_2

 

 

CHP YEREL SEÇİMDE YÜZDE 30 BANDINDA

 

Genel seçim anketinde yüzde 26.5 oy alan CHP yerel seçimde oy oranını yüzde 29.4’e kadar çıkardı.

 

BAHÇELİ’NİN MORALİNİ BOZACAK RAKAMLAR (!)

ORC anketinde geçtiğimiz günlerde MHP’nin oy oranının CHP’yi geride bıraktığını açıklayan Devlet Bahçeli’nin moralini bozacak rakamlar var.

Buna göre genel seçimde yüzde 15.1 oy alan MHP yerel seçimde yüzde 14.8 oy aldı.

2014 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesi partiler hazırlıklarını hız verirken, anket şirketleri de sandığın fotoğrafını çekmeye başladı.

Akşam’a konuşan ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, gündemin anketlere yansımalarını değerlendirdi:

USLU ; “Yaptığımız araştırmalarda gördüğümüz şey, siyasi dengelerin aynen korunduğu yönünde. Yüzde 1’lik eksi ve artı yanılma payını da bırakarak söylüyorum, AK Parti yüzde 51 oranında görünüyor. CHP’nin oy oranında da bir değişiklik görünmüyor, yüzde 24-25 seviyesinde. MHP yüzde 13-14 bandında görünürken, BDP’nin oy oranı yüzde 7’de duruyor. Bu rakamlar, son genel seçimlerin (2011) neredeyse fotokopisi gibi. Çözüm süreci ilk açıklandığında seçmen bir reaksiyon verdi. Ancak sıcaklığı geçince, çoğunluk ait olduğu partiye döndü. Bazı bölgelerde çözüm süreci nedeniyle oylarda oynamalar da yaşandı. Doğu Anadolu ve Güneydoğu’da AK Parti’nin oranları yükseldi.”  dedi..

 

KARABÜK VE İLÇELERİNDE NE OLUR 

Ülke genelinde yapılan anketlere paralel çıkması beklendiği ifade edilirken araştırmalar, AK Partinin  Karabük merkezde önde göründüğünü  en yakın takipçisinin  yine mevcut Belediye Başkanı MHP adayı Rafet Vergili olacağını belirten görüşler   güncelliğini koruyor.

İlçelerde Safranbolu Dr Necdet AKSOY AK Parti açık ara önde diyen araştırmacılar MHP ve CHP buralarda 2000-3000 oy bandında gezerler şeklinde yorumlar yapıyorlar.

Yenice ilçesinde CHP adayı Sabri Özgün ve Ak Parti belediye başkanı Zeki Çaylı arasında sert bir seçim geçeceğini dile getiren araştırmacılar  son günlerde kopma yaşanmasa ilginç sonuçlar çıkabilir görüşündeler.

Eflani ilçesinde mevcut başkan İbrahim Ertuğrul banko seçim galibi olarak gösterilirken, Ovacık’ta M.Ali Şahin’in işarete edeceği aday yine elini kolunu sallaya sallaya çıkar deniyor.

Eskipazar ilçesinde ise AK Parti önde ancak adaylığı konusunda Dursun BAŞ’A rakip yine parti içinde çıkacak aday adayları olabileceği ifade ediliyor.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO