Dijitalizm Sağlığınızı Vurmasın…

Son Güncelleme : 28 Şubat 2021 - 1:59
Avatar
Tayfun ÇETİN[email protected]
Siber Güvenlik Uzmanı | Öğretim Üyesi | Webmaster | Linux, Nginx, Php Expert

Dünya  5G ağları adına uydular ile sarılıyor… Dijitalizmin kılcal damarlarını oluşturan bu frekans/dalgalar başta  insan olmak üzere hayvan  sağlığını tehdit ediyor

Bir gazete de okudum.

“Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Saint-Senier-de-Beuvron köyü, Elon Musk’ın sahibi olduğu Starlink şirketinin projesine ev sahipliği yapmak için seçilmişti. 350 nüfuslu köy Starlink şirketinin köy arazisine uydu internet anteni kurmasını reddetti. Saint-Senier-de-Beuvron Belediye Başkanı Yardımcısı Noemie Brault endişesini ise “Projede, bu sinyallerin etkisi hakkında hiçbir fikrimiz yok. Çünkü sinyallerin insan veya hayvan sağlığı üzerindeki nihai etkilerine dair hiçbir veriye sahip değiliz” diyerek dile getirdiklerini.

Var mı bizde böyle Belediye başkanları, Valiler, vekiller…

Bildiğim kadarı ile Musk, Starlink uydularını dünya yörüngesine yerleştirmek için düzenli roket fırlatmalarına devam ediyor.

Dijitalizm  firması Musk saniyede yaklaşık 150 megabit (Mbps) internet hızı sunan firma yıl sonuna kadar bunu 300 Mbps’ye çıkarmayı hedefliyor.

İyi mi…İnternet dünyası için çok iyi..

Ama teknoloji gelirken İnsan sağlığı göz ardı edilmemeli..

Dünyanın etrafını ağ gibi saran uydularının büyük kısmı sadece 500 km yükseklikte…

Uydular dünyaya çok yakın konumlanırken, 5G’nin ise her 150 metrede bir yerleştirilecek güçlendirici antenler ile desteklenmesi gerekiyor. Farklı uzunluktaki dalga frekansları insan vücudu ile farklı şekillerde etkileşime girerken, düşük frekanslı antenlerin sayısında yaşanacak bir artış, radyasyona maruz kalma oranını da artırma ihtimali bulunuyor.

Haydi buradan yakın..

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 250 bilim insanı BM ve Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bir dilekçe gönderdi.

Bilim insanları, radyo ve telsiz telefonların ile yayın antenlerinin, ürettikleri elektromanyetik (EM) radyo dalgaları nedeniyle kanser riski oluşturduğunu ve bu konudaki endişelerini dile getirirlerken,  haberlere çok konu olmadılar bile..

Birkaç belgesel programcısı..

Birkaç köşe yazarı…

Hepsi o..

Bilim İnsanları dilekçelerin de, etkiler arasında artan kanser riski, hücresel stres, zararlı artışı, genetik hasarlar, üreme sistemlerinin yapısal ve işlevsel değişiklikleri, öğrenme ve hafıza açıkları, nörolojik bozukluklara yer verildi.

Evet..evet..

Kanser riski ve genetik hatalar?

Fazla söze gerek var mı?

Dünyada yaşayan tüm organizmaların elektromanyetik alanlardan etkilendiğini söyleyen bilim insanları, zararın boyutunun daha da büyük olabileceğine dikkat çekiyorlar…

Kimin umurunda…

insanların elektromanyetik alana maruz kalmasının stres, sperm ve testis hasarı, beyindeki elektriksel aktivitedeki değişiklikler de dâhil olmak üzere nöropsikiyatrik etkiler, hücresel DNA hasarı ve kalsiyumun aşırı yüklenmesi gibi sonuçları doğurduğunu artık bilim kabul etti…

Kimin umurunda..

Bakın, Covid sebebiyle karnesi  bozuk olan DSÖ , elektromanyetik alanlardan kaynaklanan önemli bir halk sağlığı riskinin bulunmadığını belirtiyor….

Hani dedik ya buyrun buradan yakın diye..

Dünya, Sağlık risklerinin yanı sıra bu frekansların silah olarak kullanılabileceği tartışırken DSÖ halk sağlığı riski yok diyebiliyor…

Dijitalizm çağı sağlık sorunlarını da beraber getirdiği kesin..

Bilim adamları çalışıyor/uyarıyor ama bir derbi maçı kadar gündem olamıyor bizim ülkemizde bu konular..

Kısacası,  EM dalgalarından kaçış yok.

Evde, iş yerinde, dışarıda her yerdeler…

Dikkat…

Dijitalizm sağlığınızı bozmasın..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ayla Alya 28 Şubat 2021 / 17:47 Cevapla

Güzel bir yazı olmuş…
Beynimizde binlerce kodla oluşuyor aidiyetlerimiz.
Damak zevkimizin altında bile çocukken yaşadığımız anıların kodları var.
Güzel günlerde sevgi ile beslendiğimiz lezzetleri seviyor, anısı kötü günlerden kalan tatları siliyoruz hatta belki sebebini unutsak dahi bir ömür ağzımıza koymuyoruz.

Tuttuğunuz takımı nasıl ve neden seçmiştiniz bir düşünün.
Herkesin iyi bir hikayesi vardır.

Politik duruşumuzun da öyle.
Aklımızın seçtiği doğrunun altında eğitimin, ailenin, sıkı bir dostun, bir büyük hatıranın izleri vardır.

Hepimiz, birilerinin hayatında bir şeyleri sevmesi ya da sevmemesi için bir kod oluyoruz aslında.
Olayın özeti buyken Dünyayı yormanın anlamı nedir

Selamlar Saygılar Hocam

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.