Doç. Dr. Şuayip Yüzbaşı’ya Bilim İnsanı ödülü

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Karabük’lü Doç. Dr. Şuayip Yüzbaşı, Bilim Kahramanları Derneğince 2020 Yılın Bilim İnsanı-Genç Bilim İnsanı ödülüne layık görüldü.

Son Güncelleme : 23 Ekim 2021 - 10:34

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen ’Yılın Bilim İnsanı’ Ödülleri, dokuzuncu kez sahiplerini buldu.

Genç Bilim İnsanı Ödülleri; ülkemizdeki genç bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür etmek ve geleceğin genç bilim insanlarına ilham vermek üzere, her yıl farklı üniversitelerin rektörlerinin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Bu yıl seçilen 6 genç bilim insanına ödülleri, 19 Ekim Salı günü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katıldığı çevrimiçi törenle takdim edildi. Canlı yayınlanan törene bilim, iş ve sivil toplum alanından çok sayıda izleyici katıldı.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen ‘Yılın Bilim İnsanı’ Ödülleri, dokuzuncu kez sahiplerini buldu. Aslen Karabük’lü olan ve Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şuayip Yüzbaşı, Bilim Kahramanları Derneğince 2020 Yılın Bilim İnsanı-Genç Bilim İnsanı ödülüne layık görüldü.

Ödül alanlar arasında Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi olan Karabük’lü Doç. Dr. Şuayip Yüzbaşı da yer aldı.

124 başvuru arasından seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; Dr. Arif Engin Çetin (İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi – Elektrik ve Elektronik Mühendisliği), Prof. Dr. Elif Çadırcı (Atatürk Üniversitesi – Tıbbi Farmakoloji), Doç. Dr. İsmail Öçsoy (Erciyes Üniversitesi – Analitik Kimya), Doç. Dr. Mustafa Serdar Önses (Erciyes Üniversitesi – Malzeme Bilimi ve Mühendisliği), Doç. Dr. Şuayip Yüzbaşı (Akdeniz Üniversitesi – Matematik) ve Doç. Tuğrul Çetinkaya (Sakarya Üniversitesi – Metalurji ve Malzeme Mühendisliği) 2020 Yılının Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ni kazanan isimler oldu.

Bu yıl seçilen 6 bilim insanına ödülleri, 19 Ekim Salı günü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katıldığı çevrimiçi tören ile verildi.

Doç. Dr. Şuayip YÜZBAŞI KİMDİR?

1984 yılı Karabük doğumlu olan Şuayip Yüzbaşı, Karabük’ün Yenice ilçesi Yortan Beldesi’nde kaynak ustası olan ve hırdavat dükkânı bulunan Mehmet Yüzbaşı’nın oğludur. Şuayip Yüzbaşı ilk, orta ve lise öğrenimini Yortan Beldesi’nde tamamlamıştır. Liseyi birinci bitiren Yüzbaşı, 2002 yılında başladığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü 3 yılda birincilik ile tamamlayarak 2005 yılında lisans derecesi almıştır. Ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalında lisansüstü eğitime başlayan Yüzbaşı, 2009 yılında yüksek lisans, 2012 yılında doktora derecelerini almıştır.  

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde SCI/SCIE kapsamında yayın yapan akademisyenlerin her 6 ayda bir ödüllendirilmesinde 2011 ve 2012 yıllarında 3 defa en çok yayın yapan akademisyen olarak birinci olmuştur. 2013 yılı şubat ayında Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak atanan Yüzbaşı, 2015 yılında doçent unvanı almış ve halen Akdeniz Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Akademik Teşvik Komisyon Üyeliği, Araştırma Geliştirme Danışma Kurulu Üyeliği, Burs ve Sosyal Hizmetler Kurulu Üyeliği, Uzmanlar Grubu Üyeliği, Bölüm Danışma Kurulu Üyeliği, Matematik Bölümü Bologna Koordinatörü gibi görevleri bulunmaktadır.

Şuayip Yüzbaşı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları John Ioannidis ve arkadaşları tarafından 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda 2020 Yılında PLOS Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan 857 Türk bilim insanından biri olmuştur.

Bilim Kahramanları Derneği’nin her yıl üç farklı Üniversite Rektörü’nün iş birliğiyle belirlediği seçici kurulun değerlendirmesiyle seçilen ‘Yılın Bilim İnsanı-Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ programı kapsamında Şuayip Yüzbaşı, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay DÖĞEROĞLU ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ´nin belirlediği seçici kurul tarafından 2020 Yılın Bilim İnsanı-Genç Bilim İnsanı Ödülüne layık görülmüştür. 

Tarihçi Dr. Esin Yüzbaşı ile evli ve 3 çocuk babası olan Şuayip Yüzbaşı, çalışmalarına Akdeniz Üniversitesi’nde devam etmektedir. Antalya’nın yanı sıra Karabük’ümüzü ve ülkemizi başarıları ile gururlandıran Doç. Dr. Şuayip Yüzbaşı’ya başarılarının devamını dileriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.