Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

DOSYA & SİSTEM …

    BİR DOSYA

 

 

BİR DOSYA GELDİ  (!)

 

Gazete Ofisimize bir dosya intikal etti. Karabük’te son aylarda konuşulan KARDEMİR AŞ ile ilgili dosya.

“Haksız ve Hukuka haykırı işlem ve uygulamalarda ilgili dilekçem ve ekleri takdim olunur” ön yazısı ile  Sayın Murat Orhan’dan gelen dosyayı inceliyoruz kaç gündür.

Doğrusu  evrak akışı ve anlatılmak istenenler açık seçik ortada. Ama SPK hükümleri, hukuk bu anlamda ne diyor ve şirket tüzüklerinde,Genel kurullarında nasıl kararlar alınarak bu işler yapılıyor çok detay bilgimiz olmadığı için etrafımıza sormaya/öğrenmeye de çalışıyoruz ..

Araştırıp soruşturuyoruz..,Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı bazı gazete haberlerini suç duyurusu kabul ederek ,  soruşturma  başlatmış olduğunu öğreniyoruz bu arada..

Soruşturma takibi sonrası aralarında Kardemir AŞ yöneticileri Sn.Mutullah Yolbulan, Sn.Kamil Güleç, Sn.Cavit Yücel, Sn.Mustafa Yolbulan, Sn.Çağrı Güleç, Sn.Ahmet Zeki Yolbulan ile Genel Müdür Fadıl Demirel ,Kardemir Satış Müdürü Reyhan Özkara yanı sıra Yolbulan, Çağçelik, Çelsentaş yöneticileri hakkında Türk Ticaret Kanununa muhalefet (Haksız rekabet) suçlaması ile iddianame hazırlayarak,yine Türk  Ceza Kanununun 43/1, 5237 sayılı TCK’nun 60/1.2.3.4. maddesi delaleti ile 6102 sayılı kanunun 63.1 maddesi ile yargılanmaları isteniyormuş…

Ayrıca şüphelilerin “belli hakları kullanmaktan” yoksun bırakılmalarının istendiğini öğrendik….

Savcılık çalışmasında SPK kararları ve raporları  yanı sıra Şahitler varmış.Tabi , bu iddialara karşın , KARDEMİR Yöneticilerinin de  savunmaları var.İddialara karşı savunmalar, karşı iddialar vs..vs..

Biz bizleri dikkate alarak gönderdikleri dosyayı şöyle bir baktık.İş ciddi.Çok ciddi..Nasıl gelişmiş bu olaylar,detaylar neler  neler…..

Doğrular/eksikler/Yanlışlar…Nasıl,Nerede, Kim,Kimler ? ..

Detaylı bilgiler de var dosyada. Biz İşi bilen uzmanlar ile görüşeceğiz, bu Karabük yerel basınının da çok ta yer almayan  dosya konularını  araştıracağız…..

Basın görevi reel/objektif olmak, etik davranmak ve doğru bildiklerini yazmak..

Zaten doğru mahkeme kararlarından sonra çıkar ortaya Ama bizim çok  hassas davrandığımız konu; Sonunda  bu hesaplaşmanın KARABÜK’E kazandıracaklarını ,kaybettirecekleridir …

Tabi iş hukuk cephesinde farklı. Mahkemelere intikal eden konularda ne bizlerin ne başkalarının ne tarafların yorum yapması doğru etik ve hukuki değil.

Bu kadar bilgi akışı sonrası ADALETİN hak bir karar vereceği kesin. Mahkemelerin kararları sonunda  dedikodu mekanizmalarının bu dava sonrası susacağı kesin.

Karabük’te çok ilginç gelişmeler olabilir.

Bu davalar sonunda Çok ilginç gelişmeler olabilir.

Bekleyip göreceğiz..

 

 

SİSTEM NANAY..

 

Türkiye ligleri  ısınma sürecini  girdi  ve  ne yazık ki olumsuzluklar halen kişiler ve kurumlar üzerinden tartışıyor.

Oysa sistem tartışılmalı.

Türk Futbolunda ki çarpık sistem tartışılmalı ve İVEDİ kararlar ile hatta tüm ligler,müsabakalar, amatör/profesyonel durdurulmalı. Ardından  SİSTEM yenilenmeli ve başta OLİGARŞİK BÜROKRASİ aşılarak TÜRK Futbolu kurtarılmalı..

Sistemin eksikleri /yanlışlıkları konuşulmaz ve çözüm yoluna gidilmezse  geçen dönem sahaya inen Fener seyirci olur bu dönem Beşiktaş olur bir sonra ki dönem ise Galatasaray olur.

Ardından kulüpler ,kişiler eleştirilir ve geçiştirilir..

Türkiye Kulüplerinin büyük bir bölümü DERNEK statüsünde. 10 Kulüp Kamu yararına sayılı dernekler statüsünde. Bir o kadarı ise ŞİRKET..

Yani kulüpler arasında HAKSIZ REKABET var ve ne yazık ki ne Rekabet Kurulu,Ne Federasyon,Ne de Bakanlık bu işin üzerine gidemiyor..

10 senedir hazırlandı,hazırlanıyor denen yeni bir  sistem konuşuluyor..Her dönem bu tür sıkıntılarda spordan sorumlu bakan çıkıyor “Kulüplerin işleyişini toptan değiştirecek yeni bir statü hazırlıyoruz” diyor.

Konuşuluyor,Deniyor,Kalıyor..

Bu arada  3 Başlı otorite bürokratik oligarşi içinde  cirit atıyor.

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Stadyumları yapıyor Anadolu’da hemen hemen her il’de Stadyumlardan sorumlu Gençlik Spor İl Müdürlükleri kanalı ile Stadyumun vereceği hizmetten sorumlu görünüyor.

TFF Bu stadyumlarda futbol maçlarını organize ediyor, Stadyumlarda ki eksikleri Kulüplere iletiyor,çözüm arıyor UEFA-FİFA Normlarını uygulamaya çalışıyor , yapılmazsa Kulüplere kesiyor cezayı..

Anadolu kulüpleri başta olmak üzere zaman zaman GS,FB,BJK gibi  köklü kulüplerinde içine bulunduğu sıkıntılar ise Spor Bakanlığı,Gençlik Spor Genel Müdürlüğü,TFF arasında ki oligarşik  bürokrasiden  dert yanıyor haklı olarak.

Bazen Kulüplerde bu kaostan yararlanıp SGK ,Vergi borçlarından kaçıp devlete ödetiyor..

Yani kısacası SİSTEM Nanay..

Peki konuşan var mı SİSTEMİ ?..

O da NANAY..