Eğitim – İş İş Bırakıyor

Son Güncelleme : 27 Aralık 2021 - 23:49

Eğitim İş Sendikası maaşlara yapılmayan zamlar , hayat pahalılığı ve eğitim emekçilerinin düşürüldüğü durum karşısında 29 Aralık Çarşamba Günü 1 gün iş bırakma kararı aldı .

Eğitim İş Karabük İl Temsilciliği Başkanı Zeki ÇELİK;  ‘’Kuruluşundan itibaren “kimsesizlerin kimsesi” olarak adlandırılan Cumhuriyetimiz, siyasi iktidarın bağımsızlık, laiklik ve sosyal devlet ilkelerine ters düşen politikaları sonucunda emperyalist odaklara bağımlı hale getirilerek hızla yoksullaştırılmıştır’’ dedi.

Karabük Eğitim İş Temsilcisi Çelik yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi; “Küreselleşme politikaları adı altında yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza el konulması sonucunda yaşanan ekonomik krizler, adeta ülkemizin kaderi haline getirilmiştir. Ülkemizin yaşadığı derin ekonomik krizler sonucunda ortaya çıkan aşırı zamlar, pahalılık, döviz kurlarındaki artış, yoksulluk emekçilerin artık tükenmesine neden olmuştur.

“YAŞASIN İŞ, EKMEK, ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZ!”

Geldiğimiz noktada küçük bir ayrıcalıklı kesim dışında herkes mutsuz. Dolara endeksli devlet ödemesi garantili ihale alanlar, kamu bankalarından milyonlarca lira kredi kullanıp ödemeyince hesap sorulmayanlar, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve spekülasyonlar sayesinde vatandaşın ekmeğine çökenler mutlu. Birileri bir gecede servetine servet katıyor, olan emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlara oluyor. Milyonlarca emekçi her ay kirayı, artan faturaları nasıl ödeyeceğini, çocuklarının karnını nasıl doyuracağını düşünüyor.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Kasım ayı araştırması, 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 13 bin 97 lira olduğunu ortaya koyarken, asgari ücrete yapılan zam, daha emekçinin eline geçmeden eridi. Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar da yıl bitmeden çoktan eridi. Enflasyon ve artan vergi dilimi ile mevcut maaşlarımız yok olmuştur. Son bir yılda tüketilmesi kaçınılmaz olan temel gıda ürünlerine yüzde 50’nin üzerinde zam gelmişken, biz kamu emekçilerine yapılan zam, TÜİK’in yalancı enflasyon oranına bile yaklaşamamıştır. Zamlarla, krizle, yoksullukla tükeniyor milyonlar. Biz eğitim emekçileri de tükenişten payımızı alıyoruz. Zaten yoksulluk sınırının altında olan maaşımız enflasyon karşısında sürekli eriyor. Bir yandan eğitim emekçileri ekonomik olarak tükenmekte iken diğer taraftan içi boş süslü sözlerle yalnızca öğretmenleri kariyer basamaklarına ayırmaktan ibaret olan Öğretmenlik Meslek Kanunu gündemi ile kamuoyu oyalanmakta, var olan özlük haklarımızın da elimizden alınması için alt yapı oluşturulmaktadır.

Tüm eğitim emekçilerine sesleniyoruz;

Ülkede yaşanan yoksulluk ve sömürüden payımıza düşeni fazlasıyla alıyoruz. Eğitim sisteminin üzerine çöken gerici ve piyasacı karanlığa karşı çocuklarımıza nitelikli eğitim vermeye çalışıyoruz. Kamusal ve laik eğitim mücadelesi verirken baskılarla, soruşturmalarla karşılaşıyoruz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, cumhuriyetimizin kazanımlarını korumaya çalışan eğitimciler olarak ülkemizin geleceği için endişe duyuyoruz. Biliyoruz ki, eğitimciye mutsuzluk, umutsuzluk, atalet yakışmaz. Tarihimiz öğretmenlerin şanlı mücadeleleriyle dolu. Fakir Baykurt’un dediği gibi, ‘Öğretmen ders verir’ Bugün de ülkemizi karanlığa boğanlara, halkımızı yoksullaştıranlara dersini vereceğiz. Tarafsızlığını korumayarak, siyasi iktidardan emir alarak rakamlar üzerinde oynayan ve sahte enflasyon oranıyla aşımıza ekmeğimize el koyulmasına alet olan TÜİK’i yıllık enflasyon oranı açıklandığı gün dava edeceğiz.  

Bu yoksulluk, bu sömürü artık yeter! Gün umutsuzluğa kapılma, kendini çaresiz ve güçsüz hissetme günü değildir. Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür. Üreten emekçileriz, sesimiz, sözümüz var. Hep birlikte güçlüyüz.  Gelin gücümüzü kullanalım, tüm yaşananlara karşı birlikte ses çıkaralım. Ulusal, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine, emeğimize, geleceğimize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmak için 29 Aralık Çarşamba günü tüm eğitim emekçilerini 1 günlük iş bırakmaya çağıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

13 ADET YORUM YAPILDI
muhammet çelik22 Aralık 2021 / 17:05Cevapla

Millet sendika nasıl olur onu görsün. Tam destek hep destek EĞİTİM-İŞ.
Yıllardır “Memur sendikacı”lığının nasıl yapılması gerektiğini cümle aleme gösteren sendika. Yandaş sendika anca kapılarda gezsin.

Zeki ÇELİK23 Aralık 2021 / 10:33Cevapla

Eğitimi-iş sendikası bütün eğitim emekçileri için mücadelesine bir adım geri atmadan mücadelesine devam edecektir.

Mehmet Can Çelik23 Aralık 2021 / 11:34Cevapla

Emeğimizin karşılığını almak için dayanışma içinde olmak, örgütlü hareket etmek için hep beraberiz.

Karabüklü23 Aralık 2021 / 14:43Cevapla

İŞ , EMEK, ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİYMİŞ!!! BIRAKIN BU KOMÜNİST SÖYLEMLERİ…EĞİTİM SENDİKASI TEMSİLCİSİ MİSİNİZ ?? YOKSA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİSİ Mİ ?? EĞİTİM CAMİASININ SORUNLARINDAN BAHSEDECEĞİNİZE SİYASİ KONULARA GİRMEK NE DEMEKTİR ? AK PARTİ ÖNCESİ PAZARDA LİMON SATIYORDUNUZ…..TÜRK MİLLETİ SOSYAL DEVLET NE DEMEK OLDUĞUNU AK PARTİ İLE GÖRDÜ… SİYASET YAPMAK İSTİYORSANIZ O KÜTSAL MESLEĞİ BIRAKIN , İSTİFA EDİN VE SİYASET YAPIN?

İhsan Aper Çağlayanlı23 Aralık 2021 / 16:24Cevapla

Karabüklü rumuzu ile yazan (korkudan ismini veremeyen) zat..! emek,hak,hukuk mücadelesi nedir bilmediğin belli.. Sen bilimsel kaç kitap okudun..Kaç mektepde dirsek çürüttün bilemiyorum ancak bak sana SENDİKAL Mücadelenin ne olduğunu anlatayım; “işçilerin (çalışanların) ya da işvrenlerin ayrı ayrı olmak üzere iş, kazanç, toplumsal ve kültürel konular yönünden çıkarlarını korumak, yeni haklar sağlamak ve onları daha da geliştirmek amacıyla aralarında yasalar uyarınca kurdukları birlik.” ile tanımlanır… Öğretmen nedir onuda yazmayayım araştır sen… Hakkın hukukun arayışı siyasi bir duruş değil İNSANİ BİR DURUŞTUR… Ah be kardeşim bak Nazım usta sizin gibilere yazmış bu şiiri ““Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,”… ” Kal sağlıcakla…Cevap vereceksen de adını yaz korkmadan…Biz İnsanız konuşa konuşa anlaşırız…

Ali Osman yilmaz24 Aralık 2021 / 06:34Cevapla

Karabuklu rumuzlu yoldaş, hak ve hukuk arayışın depresmis ki olayın farkına varmaya başlamışsin bir de sana takılan at gözlüklerini de çıkarınca insan içine karışabilirsin. Lakin bir sorun var yeteri derecede beslenemeyen insanlar kıyas yeteneğini kaybedebiliyor. İşte eğitim iş tam da bu noktada imdadına yetişecek. son 1 ayda bile yüzde 50 fakirlesmene sebep iktidarı bu konuda uyaran bir sendikaya bile tahammül edemeyenler aç kalmaya mahkum olmaz inş Allah şifa versin

Zeki ÇELİK24 Aralık 2021 / 14:52Cevapla

Karabüklü rumuzlu isimsiz arkadaş,
Size ne anlatayım? Nereden başlayayım,? Yazık!!!

Karabüklü28 Aralık 2021 / 12:22Cevapla

İhsan Alper Çaglayanlı , ben 10 yıldan fazla rumuzla köşelere yorum yazarım. Çok şükür Allah’tan başka kimseden korkmam. Sizce yeterli mi bilmem ama 30 yıl önce Hacettepe Üniversitesi Maliye bölümünden mezun oldum. İnsanları küçümsemenizden den belli ki öğretmensiniz, sizinki de meslek hastalığı karşınızda ki herkesi öğrenci zannediyor sunuz….Ali Osman Yılmaz benim hayatım kendilerine yoldaş diyen komünistlerle mücadele ile geçti. Kendinizi aydın zannediyor sunuz ama asıl siz dünyaya at gözlüğü ile bakıyor sunuz. Üniversiteden harç ücretini kaldıran, öğrencilerin kitaplarını ücretsiz veren,yaşlılara, engellilere evde bakım hizmeti veren, yaşlıya, engelliye bakan ailelere maaş veren AK Parti hükümetleridir..

Karabüklü28 Aralık 2021 / 12:34Cevapla

Zeki Çelik , asıl size ve sizin gibilere yazık, önce ulusal değil Milli demeyi öğren sonra akıl ver ve birine acı… Acınacak durumda olan siz ve sizin gibiler. Laik ya da sosyal devlete aykırı ne yapılıyor ????

Karabüklü28 Aralık 2021 / 12:43Cevapla

Nato mermer NATO kafa olan sizler anlamaz sınız ama Allah’tan ümit kesilmez düsturu ile ben yine de söyleyeyim. Dünya’da iki senedir PANDEMİ nedeni ile kriz var öörtmenler. Buna rağmen Devletimiz halkına her türlü imkanı , hizmeti sunuyor. Bir çoğunuz uzaktan eğitime dahi girmeyen siz öörtmenlere ek ders ücretlerini bile tam ödeyen Devletimize nankörlük etmeyin….Devletimizin Milletinizin(siz solcular ulus demeyi tercih edersiniz) yanında olun…..

ihsan28 Aralık 2021 / 13:09Cevapla

Karabüklü rumuzlu kardeşim diye hitap etmiş öğretmenlerimiz size neden dikine dikine gidiyorsun ben hayatım boyu sizle mücadele ettim diyorsun kimsin sen devlet mi? resmi kolluk mu? 12 eylül öncesinde insanların nasıl kullanıldığını öğren bence…insanlar istediği gibi düşünebilir özgürdür ve bunlar öğretmen olursa ‘bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ zihniyetinden gelen bizler onların aş ekmek mücadelesine ama sağdan anlatır ama soldan saygı duymamız gerekir…Ben bir emekliyim ve çektiğim sıkıntıları bir Allah (cc) bilir bir ben…kalın sağlıcakla

Karabüklü28 Aralık 2021 / 16:00Cevapla

İhsan rumuzlu yorumcu, işini iyi yapan, Devletini, Milletini seven her insana ne iş yaparsa yapsın saygı duyarım. Sen Devletmisin diye sormuşsunuz hayırdır solcuların Devletle sorunu mu var dı ki onlarla mücadele eden illa Devlet olsun?Ben diyorum ki dünyanın zor günler geçirdiği son iki yılda Milletinin yanında olan Devletimize destek olmalıyız. Yukaridaki yazıda öğretmenlerin sorunlarına dair ne var Allah aşkına!!! İki Atatürk’ten bahset , laik,sosyal,hukuk devleti de bir de gericiliği ekledin mı tamam, bu mudur sendikacılık. Öğretmenler ölçme değerlendirmeye tabi olmasın mı? En iyi muhitte otur, en iyi arabalara bin, okuldaki öğrencine özel ders ver sonra solcuyum de sosyal adaletten bahset. Ben bu tatlı su solcularını iyi bilirim İhsan Bey iyi bilirim…..

hasan kimlik31 Aralık 2021 / 18:06Cevapla

karabüklü adını kullanma sen ya..karabük cumhuriyet kenti..devletini kim sevmez…halkını kim sevmez…hiç mi okumaz hiç mi araştırmaz hiç mi dünya kültürü alamamışsın sen be arkadaş…maşallah dil papuç herkese tak cevap? öğretmenlerin sorunlarını bilmen için biraz okuman yeterdi ama nato kafa nato mermersiniz arkadaş…dediğim dedik çaldığım düdük diyinceye kadar ekmek kaç lira oldu hesap sorsana, benzine gelen zamdan tüm vatandaş zam altında kaldı biraz anlasana,,,dolayısı ile öğretmen de bu toplumun parçası insanca hakça ve bak burası çok önemli HELAL para kazanmak adına konuşuyorlar hak arıyorlar sendikal mücadele veriyorlar anlasana be kardeşim nedir bu yozluk hemen işi kominist bunlar,Atatürkçü bunlar yok laik bunlara getirip olayı çaptırıyorsun.:Allah ıslah etsin ne diyelim başka

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.