Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Eğitim Kurumu Müdürler Kurulu Toplantısı yapıldı.

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar, milli eğitimin genel amaç ve ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamak, eğitim öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yönetim önerilerinde bulunmak amacıyla yapılan Eğitim Kurumu Müdürler Kurulu Toplantısı  gerçekleştirildi.  

Vali Fuat Gürel Başkanlığında, Karabük ASO ve Öğretmenevi Toplantı Salonunda yapılan toplantıya İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, İl Jandarma Komutan Vekili J. Albay Mustafa Kuraş, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Şube Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.  

“Akademik olarak ilk dördün içindeyiz.”

 Akademik olarak ilimiz çok iyi durumda, bu yıl ilk dördün içindeyiz. Bu başarının ardında siz değerli yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin çok büyük katkıları var. Aynı zamanda velilerimizin de eğitime bakış açısını gösteriyor. Bu kadar başarı elde ettikten sonra bu başarıyı devam ettirmek de önemli, çok büyük gayret göstermemiz gerekiyor. Akademik başarı çok önemli ama insan yetiştiriyorsanız sadece akademik başarıya odaklanmak işimizi çözmez. İyi bir insan, değerlerini koruyabilen, saygılı, milli ve manevi değerlerimize saygılı bir gençlik yetiştireceğiz ama aynı zamanda dta dünyadan kopmamasını sağlayacağız. Dünyadaki gelişmeleri de okuyabilen, onlarla ilgili yorumlar yapabilen, onları da hayatına sokabilen bir gençlik de olması gerekiyor.

 “Cep telefonları bizleri esir almış durumda” 

Çocuklarımızın sosyalleşmesi, hayata tutunması, dünya ile iç içe, barışık olabilmesi adına da başka etkinlikler yapmakta fayda var. Çağımızın hastalığı olan teknoloji bağımlılığı farkında değiliz ama bizleri bile kasıp kavuruyor. Zamanımızın büyük bir çoğunluğu telefonlarımızın başında geçiyor, telefon bizi esir almış durumda. Eskiden bir yerden bir yere giderken etrafı seyrederdik, güzellikleri görmeye çalışırdık, şimdi acaba biri bize mesaj attı mı? sosyal medyada neler oluyor, bizi bile bu kadar etkilerken çocuklarımızın bunun dışında kalması mümkün değil. Onları uzak tutmanın yada onları başka yerlerde nasıl meşgul edebilirizin yöntemlerine bakmamız gerekir. Telefondan, bilgisayardan ve televizyondan çocuklarımızı uzak tutmak için onlara uygun hobiler bulmamız lazım. Okullarımızda çocuklarımız için spor, folklor, edebiyat ve resim gibi alanlara yönlendirmemiz lazım. Hedefimiz her çocuğumuzun en az bir sosyal yada spor etkinliği ile uğraşması olmalı. 

“Okul müdürü okuluna hakim olmalı.”

 Okul müdürlerimiz okulu ile ilgili ne varsa hepsini bilmeli, takip etmeli. Okulumuzdaki çocukların hareketlerini takip edeceğiz. Sorunu var mı? sıkıntısı var mı? sokakta bir şeyle karşılaştı mı? sizlere anlatmakta zorluk çektiği bir şeyler var mı? okul müdürlerimiz bunları tek başına yapamayabilir ama yöneticilerimizle, öğretmenlerimizle beraber bunları yapabilirsiniz. Çocuklarımıza ve okullarımıza hakim olmamız lazım. Özellikle müdür yardımcısı arkadaşlarımızın teneffüslerde odalarında oturmamasında fayda var, okulun etrafına göz atın. Çocuklarımız iyiliklere açık oldukları gibi kötülüklere de açıklar, farklı yerlere çekmek isteyen etrafımızda bir sürü kötü niyetli kişiler var. O çocuklar bizlere ve sizlere emanet, onları koruyup kollamak bizim asli görevimiz. Etrafımızda neler oluyor, okulun etrafına kimler geliyor bakalım. İl Emniyet Müdürlüğümüzün okullarımızda görevlendirdiği arkadaşlarımız var. Okul çevrelerinde kötü niyetli kişiler varsa onları gözlemleyin, görevli arkadaşlarımıza bildirin onlar gereğini yapsınlar.  

“Sabah ilk derse gelmeyen çocuğun velisine bilgi vereceğiz.”

 Okul saatleri içinde çocukların takibini çok iyi yapmamız lazım, çocuklarımızı sabah okula gidiyor diye gönderiyoruz ama belki çocuk okula gitmiyor. Okul müdürlerimiz ve yöneticilerimiz hemen velimize telefon açarak “Çocuğunuz bu saate kadar okula gelmedi”  diye bilgi verecek. Belki velinin bilgisi dahilindedir ama yine de bilgi vereceğiz. Sizin yapabileceğiniz bir şey varsa sizler yapın. Çocuklarımızın okula gelmediği zaman gidebileceği yerler İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerimiz tarafından takip edeceğiz. Okul çevrelerinde yıkılması gereken metruk binalar varsa özellikle onları tespit ederek Belediyeden onların yıkılmasını isteyelim. 

 “Öğrencinin rol modeli öğretmenlerdir.” 

Okul bahçelerinde sigara içmek zaten yasak, okulun dışında da çocukların görmeyeceği yerlerde sigara içmesi lazım. Bir öğretmen çocuk için rol modeldir, çocuklarımıza kötü örnek olmayalım. Belli aralıklarla özellikle ortaokul ve lise öğrencilerimize ansızın çanta ve üst araması yapın. Bıçak olabilir, kötü manada öngöremediğimiz başka şeyler olabilir. Okul müdürlerimiz belli aralıklarla veya İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bugün bütün okullarda eş zamanlı çanta ve üst araması yapılacak diyebilir. Güvenlik kamerası olmayan hiçbir okulumuz kalmayacak. Okul müdürlerimiz sabah geldiklerinde kamerayı gözden geçirsin, gece bahçeye kim girmiş, neler olmuş baksınlar, bir sorunla karşılaştıklarında güvenlik güçlerimize hemen haber versin.  

“Servis araçlarına sivil vatandaş alınmayacak” 

Taşımalı eğitimle gelen olsun diğer servis araçları olsun bunların denetimini iyi yapmamız lazım. Servis araçlarına sivil vatandaş alınmayacak, iki servis bir araçta birleştirilmeyecek, taşımalıda gelen servis araçlarının bildirilen şoförleri değiştirilmeyecek bunları nöbetçi öğretmenlerimizin iyi takip etmesi lazım. Servislerden öğrencilerimiz teslim alınsın, akşamları da öğrencilerimiz servis araçlarına binene kadar sizin kontrolünüz altında olsun. Son çocuk okuldan ayrılana kadar, servise binene veya velisi gelip alana kadar nöbetçi öğretmenimiz sahip çıksın.”diye konuştu.  Vali Fuat Gürel yaptığı konuşmasının ardından İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay ve İl Jandarma Komutan Vekili J. Albay Mustafa Kuraş’a söz vererek okullarda ve çevresinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Katılımcı okul müdürlerimiz çeşitli isteklerini ve çözüm önerilerini dile getirdiler.