Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Eğitim Sistemimiz Üzerine..

-Tayfun Çetin- Eğitim yalnızca

-Tayfun Çetin-

Eğitim yalnızca çocuk ve gençler için değil, yetişkinleri de kapsayan yaşam boyu bir süreçtir ve bir insan hakkıdır.

Yaşamsal sorunların çözümü ancak yetişmiş insan gücünün emeğiyle gerçekleşebilir ki bir toplum için en önemli kaynak ‘insan kaynağıdır’ sözü burada geçerlidir.

TC Kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşımız sonrası eğitim ve kültür devrimi çalışmalarına başladığında,“Asıl savaşımız şimdi başlıyor, cehalete karşı savaş.” Önemlidir mesajı vermişti…

Ülkemizde , eğitim sistemi, toplumsal sistemin alt sistemlerinden biri olup, toplumda insanca yaşamı gerçekleştirmek üzere, gerçek sorunların çözüme ulaştırılması için gereken nitelikleri toplumun bireylerine kazandırabilmek için vardır

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef, “Çagdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onun üzerine çıkmak”, toplumsal sistemimiz için nihai amaçtır.

Bu hedef doğrultusunda eğitim sistemimizin temel amacı ise bireyi özgürleştirmektir.

Bireyin özgürleşmesini engelleyen her şey, eğitim sisteminin gerçek sorunudur.

Peki ama bireyin özgürleşmesi, sorununu nasıl aşarız..

Kişinin yetenekleri doğrultusunda varabilecek en son noktaya ulaştırılması yani  optimal gelişiminin gerekleştirilmesi ile diyebiliriz..

 Fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal, vb… birçok  gelişim sürecinde birey, onu engelleyen her türlü bağımlılıktan – zincirlerinden- kurtulma çabasına girebilir bu Özgürleşmesi ile bireyin, kendi yazgısına egemenliğini ve oradan da  özgür bir toplum yaratabilmesine geçiş sağlar.

Tüm bu klişe cümleleri eğitimlerimiz dönemlerinde görmüşünüzdür…

Asıl olan toplumun cağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmesi, bireyin özgürleşmesine, insanlaşmasına, yurttaş, meslek sahibi olmasına,  üretken  olmasına bağlıdır ki işte  eğitim sistemi bunun için olmalıdır…

Okul öncesi eğitim, aile eğitimiyle birlikte yürütülmeli der uzmanlar ve ana-babaların özellikle çocuk hakları konusunda öğrenme gereksinmeleri karşılanmalıdır tezini savunurlar .

İlköğretim, temel eğitimdir ve devletin tüm yurttaşlarına sunmak zorunda olduğu temel yaşamsal bilgi ve becerileri kazandıran parasız, zorunlu ve kesintisiz eğitim hizmetidir.

Orta öğretimde mesleki-teknik eğitim ağırlıklı liselere geçilmeli; Yüksek eğitimi ile desteklenmeli  ve bence bu sistem zaman ve enerji kaybı da önlenecektir. Orta Öğrenimlerde Teknik ve İdari okullar İdari okullar Ticari-Mali ve Fen olarak yapılandırılsa Yüksek öğretime geçişlerde de müthiş bir kolaylık,tecrübe oluşacaktır..

Tabi Yüksek öğretimimiz de  iki alt sistemden oluşmalı, Üniversite, bilim adamı yetiştirme programlarını kapsar, bilim üreten araştırmacı yetiştirmelidir, ve . birde  Mesleki-teknik yüksek öğretim, meslek uzmanı yetiştirme programlarını kapsar, bilim uygulayıcısı yetiştirmelidir…

Sonuç olarak, toplum için cehaletin bedeli eğitimin maliyetinden daima daha yüksektir.