EMADDER, 10 Mart Pazar günü Karabük Kemal Güneş caddesinde Basın Açıklaması yaparak seslerini Karabük’ten de duyurmaya çalışacak
Konu hakkında basın açıklaması yapan EMADDER Karabük temsilciliğinden şu açıklamalara yer verildi
Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) Olarak Biz Kimiz?
Derneğimiz, aynı ülkede yaşayan eşit anayasal haklara sahip çalışanların, EYT yasası sonrasında akran ve kendinden daha küçük olan arkadaşlarından, benzer ve hatta daha fazla prim gününe sahipken 17/20 yıl fazla çalışmasının anayasanın eşitlik ilkesine ve 23 Mayıs 2002 tarihli Anayasa Mahkemesi kararında belirtilen şekilde adil , makul ve ölçülü bir kademelendirme yapılarak düzenleme yapılması için faaliyet göstermek amacıyla kurulmuştur.
Tüm mecralarda haklı davamızı anlatmaya, yasal ve hukuki çerçevede de bu mücadelenin içinde olarak faaliyetimizi sürdürmekteyiz
Tüm basın mensuplarımızın da de bu haklı davamızda yanımızda olması ve sesimize ses olması adaletin sağlanmasında en büyük katkı olmaktadır.
- 08/09/1999 tarihinden sonra sigortalı olarak işe başlayan çalışanlarız.
- Söz konusu tarih öncesinde ya sigortasız çalıştık, ya staj yaptık, ya vatani görevimizi yaptık ya da bu ülkeye hizmet etmek için tahsil hayatına devam ettik. Bu nedenlerle sigorta girişimiz 08/09/1999 sonrasında yapıldı.
- EYT kapsamında emekli olan çalışanlarla aynı hatta daha büyük yaşlardayız ayrıca benzer ve daha fazla prime sahibiz.
- EYT yasası ile Erkeklerde 17 yıl Kadınlarda 20 yıl geç emeklilik sebebiyle anayasal eşitlik ilkesine dayanan haklarını savunan ve bu ülkenin eşit vatandaşlık hakkına sahip olması gereken çalışanlarıyız.
- Amacımız EYT koşullarında emekli olmak veya kapsama dahil olmak değil, sadece aramızda açılan kadınlarda 20 erkeklerde 17 yıl geç emeklilik uçurumunun kademeli bir düzenleme yapılarak giderilmesi ve adaletin tüm çalışanlar için tesis edilmesidir.
Bu güne kadar gelinen aşamada bir çok siyasi ve basın ile yaptığımız görüşmeleri derneğimizin resmi twiter hesabından da takip edebilirsiniz.”
10 Mart Kemal Güneş caddesinde yapılacak toplu açıklama için tüm Emekli Mağdurlarına çağrı yapan Dernek yetkilileri ” Unutmayın bir elin nesi var 2 elin sesi var” dediler