Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

EMEKLİ S.O.S VERİYOR..

Refah payı sözü verilen emekliler bir an önce düzenleme bekliyor

Refah payı sözü verilen

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon emekli, temmuz ayındaki ara zammı alamadı ancak heyecanla ekim ayını bekledi. Ekim ayı içinde ise  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece çalışmayan Emeklilere bir seferliğine 5000 Tl ikramiye haberini verdi ve  ardından “Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından milyonlarca emekli, gözünü Ocak 2024’e çevirdi.

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon emekli, temmuz ayındaki ara zammı alamadı ve bu nedenle ekim ayını bekledi. Son yapılan çalışmalara göre de Emekli maaşlarındaki zammı belirleme formülleri Cumhurbaşkanın önünde bulunuyor.

Ankara kulislerine göre  masada iki temel formül var,

Birincisi, Refah Payı ile Oransal Artış:

Bu formülle, refah payı ile oransal bir artışla birlikte enflasyonla uyumlu bir şekilde emeklilere ilave zam yapılacak. Buna göre %50 ila %70 dolayında oransal zam gündemde.

İkinci Formül ise, Seyyanen Artış: ,

Bu formülde Kök aylıklara yapılacak seyyanen artışı içeriyor. En düşük emekli aylığından başlayarak kök aylıklarda kademeli bir artış yapılması da seçenekler arasında bulunuyor.

Bu yıl en düşük emekli aylığı, anca yüzde 114’ün üzerinde bir artışla 3,500 TL’den 7,500 TL’ye yükseltilebilmişti.

Ancak yine de önemli bir bölümü için kök aylıklar bu tutarın altında kaldı. Mevcut haliyle yaklaşık 6 milyon emekli 7,500 TL aylık alırken, bu rakamın daha da yukarıya çıkarılması hedeflenmekte..

Yapılan çalışmalara göre en düşük emekli aylığının 12-13  bin TL’yi geçmesi bekleniyor.

Ancak bu artış için Meclis düzenlemesi gerekecek. Kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı yapılacağı ise önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtiliyor.

EMEKLİ ‘DAYANACAK GÜÇ KALMADI S.O.S VERİYORUZ”

Öte yandan  Türkiye de  açlık sınırının 15 bin lira civarında olduğunu belirten Emekliler 2 kişilik bir ailenin aylık yaşanabilir giderinin de 15 Bin üzerinde olduğuna vurgu yaparak, ” Bir yanda açlık sınırı değeri altında kalanlar diğer yanda refah içinde olanlar bu hak değil, Emekli vatandaşın bir kısmı TİS sonrası zam alıyor bir kısmı Enflasyon değerleri belirlenip alıyor, bir kısmı Emekli sandığı şartlarına göre bir kısmı SSK şartları diğer kısmı BAĞ-KUR şartlarına göre böyle bir adaletsizlik Afrika ülkelerinde yok ve bu sözler Sayın Cumhurbaşkanımıza ait, o zaman ölmemiz beklenmesin, 100% mü verilecek zam, %150 mi ne gerekiyorsa yapılsın beklenmemesin. biz bittik, emekli S.O.S veriyor” diyorlar