En önemli Tarihdir 19 Mayıs..

Son Güncelleme : 19 Mayıs 2017 - 9:41

 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

“ Ey Türk gençliği
Birinci vazifen,
Türk istiklalini
Türk Cumhuriyetini,
İlelebet muhafaza ve
Müdafaa etmektir.”
Mustafa Kemal Atatürk.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna yönelik düşüncelerin, takvimlere düşen en önemli tarihlerinden biriydi; 19 Mayıs 1919.

Bandırma gemisinin denizcilik evriminde rastlanmayan “ kıyıya yakın, açık denize uzak” ilginç rotasının kaderi gemi kaptanından çok, mavi gözlü bir subayın beyin fırtınalarında çalkalanıyordu.
Bir umut ışığının Samsun kentine taşıdığı heyecan, yıllar sonra kurtuluş simgesi olarak bir sloganın oluşmasını da sağlayacaktı: YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!

“ 19 Mayıs, Yalnızca Bize değil Dünya ya da Kutlu Olsun”

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundaki önemli bir özellik de, dünyanın çeşitli ülkelerinde “ İnanç ile düşünce” arasında yüzyıllar boyu sürdürülen evrimsel savaşlar zincirinin zafer halkalarına Türkiye cephesinde eklenen yeni bir “ düşünce güçleri ,zafer halkası” olmasıdır.

İnsanın “ beynini başkalarına kullandıran değil, beynini kendi kullanan” bir varlık olduğu gerçeğini öne çıkaran RÖNESANS DÜŞÜNCELERİ, 1789 Fransız İhtilalinden 130 yıl sonra,
19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemalin beyninde ve gönlünde Anadolu’ya taşınmıştır.

Mustafa Kemal bu görüşlerle Türk Vatanını işgalci düşmanlardan kurtarma savaşını başlatmakla kalmamış “ Düşünce yeteneklerine el konulmuş” Türk halkını, din adamı görünümlü kişisel çıkar sahiplerinin aldatıcı egemenliğinden de kurtarma yolunda önemli bir adım atmıştır.

Kurtuluş Savaşımızın sonunda üzerinde yepyeni bir devlet kurduğumuz tertemiz bir vatan toprağına sahip olduk.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Vatanımızı düşmanlardan kurtarmanın yanı sıra, Tüm halkımızı “ beynini kullandıran insan” kimliğinden kurtarıp tümümüzü “ beynini kendi kullanan” insanlar kimliğine kavuşturması nedeniyle, Türk halkı Mustafa kemal’e vadesi hiçbir zaman dolmayacak minnet ve şükran borçludur.

Yer yüzünde bin yıldan bu yana sürdülmekte olan İnanç ve Düşünce arasındaki savaşta, düşüncenin zaferi zincirine Türkiye cephesinde eklediği zafer halkası nedeniyle dünyanın tüm insanları da Mustafa Kemal’e en az bizim olduğu kadar minnet ve şükran borçludurlar.

19 Mayıs Bayramı yalnızca bize değil, o nedenle tüm insanlığa da kutlu olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Karabük Gündem Yazarı