Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Engelliler Günü Mesajları

Karabük Valisi Fuat Gürel,

Karabük Valisi Fuat Gürel, 3 Aralık Dünya engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Gürel, mesajında, 3 Aralık’ın Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edildiğini belirtti.


3 Aralık’ın engelli vatandaşların sorunlarının ve çözüm önerilerinin dile getirilmesi, hayat standartlarının yükseltilmesi açısından yapılması gerekenlerin dünya çapında gündem oluşturması bakımından oldukça önem arz ettiğini ifade eden Gürel, şunları kaydetti:
“Bu kapsamda ülkemizde son yıllarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ‘Engellilerimizi çok daha müreffeh bir seviyeye hep beraber taşımalıyız’ şiarından hareketle yapılan düzenlemelerle eğitim hizmetlerinden sağlık, bakım ve istihdam olanakları gibi pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar atılarak, büyük ve güçlü Türkiye’miz her konuda olduğu gibi bu alanda da dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaşmıştır. Bugün engelli kardeşlerimizin kendilerine sunulan imkanlar neticesinde eğitim, spor, kültür, sanat ve her alanda dünyanın her yerinde elde ettikleri başarılar millet olarak bizler için en büyük gurur ve onur kaynağıdır. Onların başarı öyküleri her daim birer engelli adayı olan tüm insanlara en büyük azim ve kararlılık dersidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli kardeşlerimin ‘Dünya Engelliler Günü’nü kutlar, onlara sevdikleriyle birlikte sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Vergili, mesajında, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 3 Aralık’ın engellilik konusundaki toplumsal bilincin artmasına ve engellilerin yaşam standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak önemli bir gün olarak ilan edildiğini belirtti.


Ülkede nüfusunun yaklaşık 8,5 milyonunu engellilerin oluşturduğunu, bunun da engelli haklarının, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesinin öneminin ortaya çıktığını ifade eden Vergili, şunları kaydetti:
“Ülkemiz ve dünyamız tüm engelleri yıkarak başarılara imza atan sanatçıların, sporcuların örnekleriyle dolu. Tüm bu örnekler diğer engelli bireyleri cesaretlendirmeli ve hayata bakış açılarını değiştirmelidir. Yapmamız gereken Karabük’ü engelli kardeşlerimiz için kolay yaşanır bir hale getirmek, günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları en aza indirgemek, engelsiz bir Karabük ortaya çıkarmak, onların hayata sıkı sıkıya tutunmalarını, içlerindeki yaşama sevinci, yetenek ve becerilerini ortaya çıkarmalarını sağlamaktır. Unutmayalım ki, hepimiz birer engelli adayıyız. Bugünlerimizi sağlık ile yaşıyor olmamız yarınlarımızı da bu şekilde geçireceğimizin garantisini veremiyor. Sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde değil her zaman tüm vatandaşlarımızı, engellilerin sorunlarına daha duyarlı olmaya ve sorunlarının giderilmesi yönünde yürütülen çalışmalara destek olmaya davet ediyorum.”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Köse, mesajında, çağdaş ve gelişmiş toplumlarda bireylerin engelli, engelsiz diye ayrılmadığını, sosyal hayatın her kesimden insana uygun olacak şekilde dizayn edildiğini belirtti. Köse, şunları kaydetti:
“Bir kaza sonucu ya da doğuştan engelli bireylerin engelsiz bireyler gibi hayatlarını devam ettirebilmeleri, hareket edebilmeleri ve evleri dışına çıkarak sosyal yaşam içerisinde daha fazla görünür olabilmelerini sağlamak devletin ve yerel yönetimlerin vazifesidir. Belediye olarak engellerin sevgi ve onlara yönelik hizmetlerle aşıldığı engelsiz bir Safranbolu oluşturmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu vesile ile herkesin birer engelli adayı olduğunu ve engellerin bir engel teşkil etmediğini hatırlatmak istiyorum.”

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, 03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.


Başkan Çaylı, Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğu kadar, yaklaşık yüzde 12 -13 gibi geniş bir kesimin engelli insanlardan oluştuğu bir ülke olduğunu söyledi. Çaylı, engelli kardeşlerimizin yılda bir gün değil, 365 gün hatırlanmaları gerektiğinin altını çizdi ve Yenice’deki altyapı çalışmalarını düzenlerken engellilerin de düşünülerek dizayn edildiğini belirterek, “Bugün vesilesi ile tüm engelli vatandaşlarımızın ‘Dünya Engelliler Gününü’ kutluyorum ” dedi.

CHP İL Başkanı Abdullah Çakır’ın Mesajı

Dünya Engelliler günü, engellilere yönelik çalışmalara
dikkat çekebilmek için önemli bir gündür. Nüfuzumun
%13’nün engelli olduğu ülkemizde hepimizin potansiyel bir
engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Engelli bireylerimizi
sosyal hayatın içine çekmeliyiz.
Engelli çocuklarımızın eğitimi konusunda daha çok çaba
sarf etmeliyiz. Ülkemizde maalesef engellilerin eğitim alma
ve meslek edinme imkânları kısıtlıdır. Engelli bireylerin eğitim
ve iş imkânlarının geliştirilmesi devletimizin en önemli
sorumluluklarından biri olmalıdır. 3 Aralık tarihi hükümetin
engellilerle ilgili uygulamaları ve mevcut durumlarını
sorgulama tarihidir. Engellilerimize karşı ayrıcı zihniyetle mücadele
edilmeli, 3 Aralık Dünya Engelliler günü toplumsal farkındalık
açısından fırsat olarak değerlendirilip, daha mutlu ve huzurlu
bir dünya kurmak ümidiyle bütün engellilerin engelliler
gününü kutlar, tüm engellilere engelsiz bir yaşam dilerim.

Saadet Partisi Karabük İl Başkanı Muhsin Çebi 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ dolayısıyla Basın açıklaması yaptı.

Muhsin Çebi mesajında

Engelliler günü yılın bir gününe sığdırılamayacak kadar önemli ve ciddi bir konudur. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştıracak bir takım adımlar atılmış olsa bile TÜİK verileri bu konuda durumun vehametini ortaya koymaktadır.

Engelli kardeşlerimizin hayatın her alanında yaşamlarını kolaylaştıracak projelere ihtiyaç vardır. Yeryüzünde ki en büyük engel sevgisizliktir, paylaşamamaktır. Engel bedenlerde olan değil düşüncede olan engeldir. Engelsiz yeni bir dünyanın, yaşanabilir engelsiz bir Türkiye’nin kurulması gayretinde olacağımızı bir kere daha vurgulamak istiyorum.

Anayasamızın emrettiği sosyal devlet anlayışı, engelli vatandaşlarımızı hayatın bütün alanlarına etkin ve üretken bireyler olarak katabildiği ölçüde gerçek manasını bulmuş olacaktır

Ülkemizdeki engelli nüfusunun, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 12’sine karşılık gelmektedir. Gerek devlet gerekse millet olarak hepimizin öncelikli görevinin, engelli vatandaşlarımıza insanca yaşam şartları hazırlamak ve karşıya karşıya bulundukları engelleri ortadan kaldırmaktır.

Engelliler bizim için özürlü değil özel vatandaşlardır. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, onlara en iyi imkânları sağlamak boynumuzun borcudur.

Engelli hakları söz konusu olduğunda, merhum Necmettin Erbakan Hocanın ismini anmadan mümkün değildir,

54. Hükümet Başbakanı merhum Necmettin Erbakan hocamız Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığının kurulması, kamudaki engelli istihdam oranının yüzde 2’den 3’e çıkarılması, engelli araç ve gereçlerinin gelir durumuna bakılmaksızın Sosyal Dayanışma Fonu’ndan ihtiyaç sahiplerine verilmesi gibi birçok ilke imza atmıştır.

Saadet Partisi olarak en büyük önceliğimiz, 54. Hükümet döneminde, engelliler için devrim niteliğinde olan bu çalışmaları daha da ileriye taşımak ve engellilerimizin insanca yaşama şartlarına kavuşturulmasını sağlamak olacaktır. Bunun için de her fırsat ve platformda, vatandaşlarımızın talep ve beklentilerinin takipçisi olacağız.

Bu vesileyle engelsiz bir Türkiye temennisiyle bütün vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum

Alperen Ocakları’ndan Engeliler Günü mesajı

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Karabük İl Başkanı Ahmet Yasin Kaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Kaya, mesajında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu teklif ile “özürlü” olarak telaffuz edilen özel insanlara “engelli” diyebilmesine vesile olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle andıklarını belirtti.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik eden Kaya, şunları kaydetti:
“Engelleri oluşturan sebepleri ortadan kaldırmak görev üstü görevimiz olmalıdır. En büyük engel sevgisizliktir. Fırsat verildiğinde neler yapabileceklerine hepimiz yüzlerce kez şahit olduk. Spordan sanata, ekonomiden bilime her alanda ülkemizi gururlandırarak yüzlerce başarıya imza attılar. Unutmayalım ki, engelli kardeşlerimizin, acınmaya ya da vicdanınızı rahatlatmak için işe alınmaya değil, gerçekten çalışıp hayatını devam ettirmeye ihtiyaçları vardır. Hepimiz gibi evine ekmek götürmek, çocuklarını okutmak, tatile gitmek ve en önemlisi kimseye muhtaç olmadan kendi kendilerine ihtiyaçlarını karşılayabilmek gibi yaşamsal haklardan başka bir talepleri yoktur. Engelli vatandaşlarımızın eğitim, istihdam gibi olanaklardan kendi kendine yeterli bir duruma getirilmesi, devletimizin ve bizlerin asli görevidir.”