Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FİLYOS BAYRAM SONRASI GÜNDEMDE

      Kalkınma

 

 

 

Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Liman yapımında AB fonunu engelleyen Rum lobisi yerine B planı olarak merkezi bütçeyle de hayata geçebileceğini söylemişti. Ardından geçtiğimiz hafta sonu Zonguldak’a gelen bakan Yıldırım CEYLAN’I teyit etti ve “ Filyos Limanı çok önemli, Bayram sonrası düğmeye basıyoruz” dedi.

 

CEYLAN “B PLANI VAR” DEMİŞTİ BAKAN YILDIRIM

“BAYRAM SONRASI B PLANI İÇİN  HAREKETE

GEÇİYORUZ ” DEDİ.

 

m.ceylan-universiteBakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ; “  Filyos Projesi tabi son derece bölgemiz açısından kalkınmasında ve gelişmesinde önemsediğimiz bir projedir. Sadece bölgemiz değil bütün Orta Anadolu açısından çok önemli bir projedir. Bildiğiniz tabi orada Filyos Projesi denildiği zaman öncelikle liman geliyor. Ardında endüstri bölgesi Bakanlar Kurulu tarafından ilan edildi. Orada da çok sayıda yatırımcımız yer tahsisi konusunda müracaat etmiş bulunmaktadır. Liman konusunda bütün çalışmalar tamamlandı.  Çeşitli bakanlıklar olarak çalışıyoruz. Başta Ulaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı olmak üzere Kalkınma Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı olarak bu Avrupa Birliği hibe yardımını çıkarma sağlama konusunda ama özellikle Avrupa Birliği içinde de Rum kesiminden lobisinden kaynaklanan bir dirençle karşı karşıya kaldık.  Hükümetimiz başta Başbakanımız ve Bakanlarımız olmak üzere gayret ediyorlar. Ama illa da şart değil. Türkiye büyüdü ve büyük bir ülkedir. Biz Filyos gibi nice projeleri merkezi bütçeyle gerçekleştiriyoruz. Bizim B ve C planlarımız var” diyerek bundan sonraki aşamalar hakkında bilgi vermişti.

 

YILDIRIM

Geçtiğimiz hafta sonunda Zonguldak’a gelen Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı  Binali Yıldırım,  Filyos limanı ile ilgili , Ceylan’ı destekler açıklamalar da bulundu.

 

Bakan Yıldırım ile birlikte    AK Parti Zonguldak Milletvekilcilerinden   Köksal Toptan, Ercan Candan ve Özcan Ulupınar yanı sıra  AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar ve yöneticilerinde hazır bulunduğu toplantıda Filyos limanı ile ilgili olarak şöyle dedi ;” Bu bölgenin önemli konularından biri Filyos Limanı’dır. Filyos Limanı ve arkasında yapılacak olan endüstri bölgesi. Bunlarla ilgili her türlü kamulaştırma çalışması ki bu  6 milyon metre karedir, bahse konu bu   kamulaştırmanın tamamın yapılmış bitmiştir. 3 yıl bir parsel için mahkemede uğraştık. Yutkunduk, dövecek halimiz yok. Ancak üçüncü  yıl sonunda mahkemeyi kazandık. Bütün arazi kamulaştırması gerçekleşti. Sonra biz bu projeyi AB İPA fonlarıyla yapmak için geçen yıl müracaat ettik. Proje kabul edildi, fon da ayrıldı. Ayrılan miktar 700 milyon TL, üzerine biz de koyacağız. AB dönem başkanlığı geçen yıl güney Kıbrıs’a geçince, biz güney Kıbrıs’ı tanımıyoruz diye rum lobisi harekete geçti ve buna blokaj koydular. Onların dönem başkanlığı geçti. Tekrar işin peşine düştük. Şu anda görüşmelerimiz bitmek üzere. İster olsun, ister olmasın. Ağustos ayının sonuna kadar bir sonuç aldık aldık ha  almazsak ne olur,  kendimiz ihaleye çıkarız olur biter dedik.  Nitekim bu yıl içerisinde ihalesi yapılacak, artık daha fazla bekleyemeyiz. Kamulaştırmalarla zaman kaybettik zaten. Filyos Limanı bu bölge için önemli biliyoruz , ama AB de  bizi oyaladı. Onların blokajlarıyla zaman kaybettik. Artık daha fazla bekleyemeyiz. Arkadaşlarla görüştük. Bayram sonu yatırıma alınması için müracaatımızı yapacağız. Yapıldığından beri el atılmamış demiryolu var. Burası bir kömür havzası, sanayi havzası. Burada şu anda 2 milyon 200 bin yük taşınıyor. Bu demiryolu yapıldığında daha da artacak. Eskiden katrilyonları, milyarları bırakın yatırıma zaruri ihtiyaçlarımıza veremiyorduk. 100 liranın şu anda 14 lira faiz ödüyoruz. 86 lirasını yatırıma ödüyoruz. Herşeyin daha iyisi olabilir. Ama şunu bilin ki, samimiyetle, ihlasla, başbakanımızın liderliğinde, onun memleket sevdası, insanımıza olan aşkı ve hizmet anlayışıyla sizin  bölge  milletvekilleriyle birlikte el ele  sorunları  çözmeye çalışıyoruz. “ dedi.