Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

GEÇİNEMEYEN EMEKLİLER KALACAK HUZUREVİ ARIYOR.

Emekli maaşları açlık sınırı

Emekli maaşları açlık sınırı altında kalınca, geçinemeyen emekliler kalacak huzurevi arıyor.

Emekli maaşlarının 10-20  bin lira arasında kalanlar yaşam koşulları karşısında arayışa başlarken, kiralarını ödemekte zorlanan, market-Pazar masrafı, elektrik-su,telefon vs. paralarını ödeyemeyen, emekliler  “evden dışarı çıkmaya korkuyoruz” diyorlar

Türkiye’de emekliler ciddi geçim sıkıntısı yaşarken,  CHP Manisa Milletvekilinin  CİMER’e sorduğu soruya aldığı yanıt,  emeklilerin durumunu ortaya koydu.

Buna göre huzurevine yerleşmek için başvuru yapan emeklilerin sayısı son 5 yılda yüzde 41 arttı.

Emeklilerin barınma krizi ele karşı karşıya kaldığını belirten araştırmacılar, Vatandaşların temek ihtiyaçların bile karşılamakta zorlandığını, 2023 yılında huzurevi ile huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine başvuru yapanların sayısının 19 bin 670’yi bulduğunu ve son 5 yılda huzurevlerine yapılan başvurularda ortalama yüzde 41 oranında artış yaşanmasının acı bir reçete olarak ortaya çıktığını belirtiyorlar..

Türkiye’de, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı 17 bin 499 kapasiteli 168 resmi yaşlı bakım bulunmakta.

Bu kurumlarda 14 bin 696 yaşlı hizmet alıyor. 2023 yılı itibariyle bakanlığa başvuru yapanların sayısı 19 bin 670’i bulduğunu belirten CHP Milletvekilleri,  2024 yılında özel huzurevi ve yaşlı bakım merkezi fiyatlarının da  yüzde 130’dan fazla zamlandığına dikkat çekerek,  2024 fiyatlarıyla özel huzurevlerinde konaklamanın maliyeti 22 bin liradan 66 bin liraya kadar değiştiğini ifade ediyorlar.

Emekli maaşına yapılan yüzde 49,25 zamla özel huzurevlerin de kalma şansları olmadığını belirten Emekli Vatandaş ise, mecburen devlete ait huzurevlerine yönelebiliyorlar.

Ancak oralarda da  60 yaş üstü vatandaşlar kapasitenin üzerindeki başvurular nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kaldıkları belirtiliyor.