Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Güleç” Geçmişi Unutmadan Geleceğe Bakacağız”

  Karabük Demir ve

 

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri olarak (TDÇİ)   çok sayıdaki endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştirerek Türkiye’de “Fabrikalar Yapan Fabrika” olarak  adlandırılan, 1995 sürecinden sonra özelleşen ve Karabük’ün olmazsa olmazı olarak da bilinen Kardemir AŞ çok zor süreçleri geçerek bugünlerde  kendisini yeniliyor,  modern teknolojisi ile kapasitesini, verimliliğini artırarak yoluna emin adımlarla devam ediyor.

 

kamil güleç karabük gündem

 

2007 yılında devreye alınan Ray ve Profil Haddehanesi ile ürün alanını  genişleten, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye ve bölge ülkeler arasında tek kuruluş haline gelen KARDEMİR AŞ  2011 yılından itibaren yeni bir vizyonla kapasite artırım yatırımlarına giderek; Yeni Sinter Fabrikası, Kok Fabrikası, Enerji Santrali, Kireç Fabrikası, 3. Hava Ayrıştırma Tesisi ve Sürekli Döküm Tesisleri gibi yatırımları tamamladı.

KARDEMİR  AŞ den daha önce yaptığı açıklamalara göre Ağustos/2014 ayı itibari ile hizmete alınacağı bildirilen 5 nolu yüksek fırın ve oksijen konverteri yatırımları ile birlikte ham çelik üretim kapasitesini 3,4 Milyon tona ulaştıracağı ifade edilmişti.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Kamil Güleç, tüm bu iyi gelişmeler ardından şimdide  ‘Demir Yolu Teker Fabrikası’ ve ‘Çubuk ve Kangal Haddehanesi’ yatırımı için Alman, KFW IPEX Bankasından kullanılan 138.8 milyon avroluk kredi ile dünyada bir ilki gerçekleştirerek  Ray ve Demir Yolu Tekerini aynı anda üreten tek demir çelik sektörü olacaklarını açıkladı.

Kardemir Yönetim Kurulu  Başkan Vekili Kamil Güleç, Türkiye’ye ve KARDEMİR’e yapılan itibarın büyük olmasının kendilerini çok sevindirdiğini belirterek  “ Alman KFW IPEX Bankası ile garantör SACE ve HERMES’in üçlü bir koordinasyonla KARDEMİR’e çok büyük bir kredi vermeleri ve bize güven duymaları bizler mutlu ediyor. ” dedi.

Bu kredi ile temellerini attığımız demiryolları teker fabrikası kuruyoruz diyen Güleç ; ” Tekerlek fabrikası ile rayı aynı anda yapan dünyada tek fabrika KARDEMİR oluyor ve bu çok önemli.Devlet Demir Yollarına büyük yatırım yaparak dünyada bu ikisini aynı anda yapan tek demir çelik fabrikası konumunda olacağız. Diğer yandan çubuk ve kangal haddehanesi ile gelecekte KARDEMİR’de, Karabük’te ve ülkemizde yan sanayinin daha çok gelişmesini otomotive, makine imalat ve endüstriye kaliteli ürün vererek yedek parça üretiminde katkı sağlayacağız. 2015 yılının ortalarında bu haddehane faaliyete geçtikten sonra ardından Demiryolu Teker fabrikası faaliyete geçecek. Bu iki tesis için kredi rakamı 138.8 milyon avrodur. KARDEMİR bunun üstesinden gelecek. Bu kredi 10 yılda realize edilecek. Tesis işletmeye alındıktan sonra ödemeler başlayacak 6 ayda bir. Böyle büyük bir yatırımı Karabük’e getirmek ve krediyi elde etmek ülkemiz adına bize gurur veriyor. Ülkemize, şehrimize sektörümüze bu yatırımın hayırlı olacak inşallah” dedi.

Geçmişi hiç unutmamak lazım. Geleceği iyi planlayabilmek için geçmişi hatırlamak lazım. diyen Kamil Güleç ; ”  Çok acı günler geçti,  çok özveri ve ciddi bir şekilde KARDEMİR’e sahip çıkarak o sıkıntılı günleri aştık. Bundan sonraki önümüzdeki süreç, KARDEMİR’in sadece Türkiye’de değil dünya ölçeğinde de yıldızı parlayan bir şirket olarak yolumuza devam edeceğiz. O günkü yönetim kurulunun başında bizler vardık ve çok büyük özveride bulunduk. Bunu hiçbir zaman unutmayarak geleceği de buna göre planlıyoruz. Daima temkinli, tedbirli ve dünyadaki gelişime değişime ayak uydurarak hayatiyetini ona göre devam ettiren bir şirket olmaya gayret edeceğiz” ” dedi.

anigif  kg