Hepsi Bu..!!

Son Güncelleme : 12 Temmuz 2019 - 11:37

Türkiye’de objektif olmanın, vicdan ve akılla gazetecilik yapmanın zor olduğunu herkes gibi bizde kabul ederiz..

Yine bu ülke de yok yere hayatını kaybeden Gazetecilerin yanı sıra,  yok yere düşüncesi adına hapishanelerde bekleyen gazetecileri de biliriz.

Bunların ötesinde, kendi meslektaşlarımız tarafından hedef haline getirilmenin de vahim örneklerini yaşar görürüz….

Son dönemlerde  Gazetecinin neyi anlatmaya çalıştığı yada kamuoyu ile hangi haberi paylaşarak üzerinde tartışılmasını sağlamak amaçlı  olduğuna  bakılmıyor..

Neden,

‘Gazeteci bu haberi yaptı ise PARA almıştır..’

‘Gazeteci bu yorumu yazdı ise birileri yazdırmıştır..’

Bu itham ile zaman zaman biz ve bir çok Gazeteci karşılaşmaktadır..

Kim bilir (?) işin kolay yönü olarak görünmekte olduğu için bu basit yöntem kullanılmaktadır..

Bir haber kamuoyu ile paylaşılırken tabiî ki  kişiye karşı hak,hukuk koruması yapılmalı, ancak kişi yada Kurum, STK, Siyasi parti  her neyse  kamu önünde sorumluluk içinde ise gelen bilgi, doküman, yine kamuoyu ile ilgili ise o haber/yorum da  bilgilendirme kapsamı içindedir…..

Gazetecinin görevi bu tür bilgileri kamuoyu ile paylaşır, zaten görev kapsamı içindedir de..

Gazeteci, konusunu en küçük ayrıntısına kadar araştırıp yazan, zamanını en iyi şekilde kullanan, sosyal birikime sahip kişi olmalıdır…

Gazeteci, haber yayınlandıktan sonra bile eksik bir şey olup olmadığını sorgulayan ve yeni bilgiler çıktığı zaman bunları takip eden kişi olmalıdır.

Gazeteci, haber değeri taşıyan ve kamudan gizlenen haberin kokusunu alır ve üzerine giden kişidir…

Kamunun ilgisini çeken ve çıkarıyla ilişkisi olan noktaları araştırır. Bilinmeyenin ardındaki bağlantıları keşfeder ve ortaya çıkarır.

Tabi Gazetecinin, bu en basit 5N1K kuralı içinde gerçekleşen haberleri yada yorumları sonrası halen, ” PARAYLA YAZIYOR, BİRİLERİ YAZDIRIYOR,”  mantığı ile de  karşılaşıyorsa da   haberin iyi işlendiğini de gösterir diyebiliriz…

Aslı bu denmeden, çamur at izi kalır mantığı ile geçiştiriliyor,  en basiti kamuoyuna mahkeme kanalı ile tekzipte yaptırılamıyor sa gazetecinin o haberi yada yorumunun doğru olduğunu gösterir bu.

Son dönemler de özellikle STK ve siyasi yöneticiler ile ilgili  haberlerimiz sonrası da hemen, yalan haber denerek suç duyurularında bulunmak moda oldu.

Ha birde  yine son zamanların sosyal Medyadan,  sırf kendi siyasi çıkarlarına ters düştüğü yada olayı bilmeden tamamen şova dönük, cevap verme hastalığı hasıl oldu. Haberin  bilgi olduğu, bilgilendirme olduğu gerçeğini düşünmeden “ters yapma/ bende varım” hastalığı diyorum ben buna..

İşte bir 15 Temmuz daha geldi.. Gazetecilerin bu 15 Temmuz öncesi yorumları da bugün kaleme aldığımız konunun ayrı bir detayı..

Bu gün 15 Temmuz da gerçekleştirilen o hain FETÖ kalkışması konuşulurken, yıllar önce Gazeteci Uğur Mumcu “ Bu anlayış ilerde ihtilal yapacak güce ulaşacaklar ” demişti

Hatırlıyormusunuz…

O gün yine bu ülkede düşünülmeden kızanlar, hadi ya diyerek şunun bunun için yazıyor diyenler, Mumcu ya hakaretler yağdırmışlardı..

Sonuç ta o günün Türkiye’sin de  UĞUR MUMCU’da hain bir saldırı ile kaybettik ama Mumcu’nun aydınlık mumu gelecek kuşaklara ışık oldu şimdi iyi mi..

Bu tür yapıların DEVLET içinde örgütlenmesinin ne kadar vahim sonuçlar doğuracağını MUMCU anlatırken kızanlar bugün ona nede haklıymış demiyor mu?

Gazetecilerin işi bu bilgiyi yaşanan olayı, haberi kamuoyu ile paylaşır ötesi yorum HABERİ NİYE YAPTIN/KAÇ PARA ALDIN/KİM YAZDIRDI şekli ile olmamalı, HABER İÇERİĞİ DOĞRU MU? Kamu ile neresi ilgili ona bakılmalı..

Artık bilgi aktarımı İnternet/dijital medya ile çok daha çabuk yayılmaya başladı.

Birileri haksızlık, menfaat sağlarken birileri susmaz..

Gazeteciler de bu susmama görevini üstlenenlerdir.

Kimse ‘sokma akıllı’ değildir, Doğru ve kamu yararı neyse objektif değerlendirmeler ile gazeteciliğimizi bizlerde yapmak için varız.

Hepsi bu..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
HİLMİ ACAR 17 Temmuz 2019 / 10:39 Cevapla

ABİ KALEMİNE SAĞLIK TAM BİR ANALİZ OLMUŞ, ANCAK ELİNE MİKROFON ALAN GAZETECİYİM DİYE ORTAYA ÇIKARSA, HİÇ BİR KRİTERİ OLMADAN YARIM YAMALAK YAZIYORSA, YADA HAKİKATEN KALEMİNİ BİRİLERİNİN SİLAHI OLARAK KULLANIYORSA BU ALGI ORTAYA ÇIKIYOR MALESEF, TABİ GERÇEK GAZETECİLERİN DENEYİM VE UYARILARINDAN HÜKÜMET YETKİLİLERİ BİR DERS ÇIKARACAĞINA AYNEN SENİNDE YAZDIĞIN GİBİ HEMEN YANLIŞI SAVUNMAYA GEÇİYORLAR, SONUÇ 15 TEMMUZ GİBİ FELAKETLER KAPIYA DAYANIYOR.
SAYGILAR

Özge E.. 17 Temmuz 2019 / 16:50 Cevapla

Semih Bey sizi Karabük’te bilen biliyor, saygınlığınız,beyefendi duruşunuz, kaleminizin gücünü haksızlığa uğrayandan yana kullandığınızı, korkmadan eğmeden bükmeden yazdığınızı, dünü ve bugünü bilen biliyor. Gerçekten kaleminize ve yüreğinize sağlık. İyi ki sizin gibi objektif değerlendirme yapan gazeteciler de var iyi ki varsınız. Sağlıcakla kalın.

Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı