Hız sınırı artık 70 kilometre değil!

Son Güncelleme : 19 Şubat 2014 - 17:49

Karabük’te Yeşilmahalle Çevre Yolunda Uygulanan Anlamsız  Hız Tahdidi Nihayet Emniyet Genel Müdürlünce Durduruldu.Artık Yerleşim Yerleri İçindeki Ana Yollarda Hız Sınırı 90 Kilometreye Çıkarıldı.

90 km hız

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı  Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle, yerleşim yeri içindeki ana yollarda hız sınırının arttırılması kararını İllere duyurmaya başladı.

Altyapısı uygun olmayan ara yollarda hız sınırının 50 kilometre olarak korunduğunu belirten Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri,  Yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları, belediyelerin yapım ve bakımından sorumlu olduğu, taşıma kapasitesi yüksek, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı ana yollarda UKOME ve il trafik komisyonlarının 20 kilometre olan hız limitini arttırma yetkisi 32 kilometreye çıkartıldığını yine Büyükşehirlerdeki ana yollarda Otomobiller için ise 50 artı 20 kilometreydi. Ancak bu sınır trafiğin akışını bozuyordu. Diğer ülkelerde yaptığımız araştırmalarda gerekli tedbirlerin alındığı ana yollarda trafik hızının artırılabildiğini görüldü ve  yapılan  çalışma  ile hız sınırı her bir araç için 50 kilometre artı 32 kilometre daha artırılabilir hükmünün koyulduğunu duyurdular.

Polisin hız cezası yazarken sürücüye yüzde 10 oranında bir opsiyon da tanıdığını anımsatan yetkililer opsiyonla birlikte şehir içi ana yollarda hız sınırının 90 kilometreye çıkarıldığını ifade ediyorlar.

Karabük çevre yolunda 70 hız sınırını ihlal ediliyor diye 78  Km hıza ceza yazmak zorunda kaldıklarını hatırlatan yetkililer   şehir içinde kalan ana yollarda trafik akıcılığını sağlamak çok önemli hız sınırı her araç için 90 kilometreye çıkarılabileceği gibi azami 90 kilometre olmak üzere ayrı sınıftan araça farklı hız sınırı da getirilebilir. Buna illerdeki UKOME ve trafik komisyonları karar verecektir diyorlar.

Hızı arttırma yetkisinin UKOME ve trafik komisyonlarında bulunduğunu belirten Emniyet Genel Müdürlüğü bu kurulların uygun gördüğü yollarda hız sınırını bu günden itibaren 90’a çıkarma yetkisine sahip olduklarını belirttiler.

UYGULAMA KARABÜK’TE NE ZAMAN HAYATA GEÇECEK

Karabük Safranbolu yolu üzerinde kurulan radar hız kontrolleri sonrası özellikle Yeşilmahalle Haddehaneler bölgesi ile Namal Petrol arasında kalan bölünmüş çevre yolunda 70 KM Hız tahdidi olduğuna değinen sürücüler ise 78 Km hıza 172 lira para cezası ödeniyor şimdiki araçlar kontağı çevirdiğinizde 40 km yapıyor üstelik araçlarda artık aps ve benzeri fren sistemleri çok modern 90 km hız bu yol için uygun tabiki 120 ve üstü yapanlar ceza alsın ama 70 km de az üstelik trafik yoğunlaşması yaşanmakta şeklinde sürekli şikayetlerini dile getiriyorlardı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.