Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İNTERNET İÇİN “SANSÜR” AÇIKLAMASI BAKANDAN GELDİ

  Ulaştırma Bakanı Lütfi

 

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, internette yeni düzenleme yapacak torba yasa ile ilgili, “Sadece özel hayatın gizliliğinde yargı kararı olmadan kapatma olabilecek” dedi.

TİB

İNTERNET İÇİN “SANSÜR” AÇIKLAMASI BAKANDAN GELDİ

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun da, bazı kanunlarda değişiklik öngören ‘torba tasarı’ görüşüldü.

bakannnnn

Görüşmeler sonunda internet erişiminin engellenmesi, içeriğin yayından kaldırılması, uyarı yöntemleri ve Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ilişkin madde de tartışıldı ve konu hakkında söz alan Bakan Elvan, mevcut yasaya göre, internet üzerinde bireysel hakkının ihlal edildiğini gören bir vatandaşın, önce söz konusu içerik sağlayıcısına başvurması ve 2 gün bekledikten sonra mahkemeye müracaat etmesi gerektiğini anlattı.

İçerik sağlayıcıların genellikle yurtdışında olduğuna dikkati çeken Elvan, “Mahkeme söz konusu içeriğin yayından kaldırılmasına hükmetse bile içerik sağlayıcının bunu yayından kaldırmaması halinde bir şey yapamıyorsunuz” ifadesini kullanarak  , yeni düzenlemeyle, özellikle bireysel hakları korumayı amaçlıyoruz. ” dedi.

Vatandaşımız mağdur olduysa  İki gün boyunca içerik sağlayıcısından yanıt beklemek zorunda kalmayacak diyen Bakan Elvan, ” Mağdur vatandaş artık içeriğin engellenmesi için doğrudan mahkemeye başvurabilecek. Mahkeme 24 saat içinde karar vermek zorunda olacak. Bu, yalnızca bireysel hakların ihlaline yönelik olacak. Mahkeme kararını verir vermez, bu kararı Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderecek ve Birlik tüm erişim sağlayıcılarını uyaracak. Ardından 4 saat içinde Birlik o yanının çıkarılmasını sağlayacak. Burada mahkeme kararı olmadan engelleme söz konusu değil. Yani bir sansür uygulaması söz konusu değil.” şeklinde açıklamalarda buundu

Eğer mahkeme de ‘erişimi engelleyin’ derse engelleme devam edecek. ‘Engellemeyi kaldırın’ derse, bu engelleme kaldırılacak  şeklinde açıklamaları ile dikkat çeken Bakan Elvan ; ” Düzenleme hiçbir şekilde sansür getirmiyor.  Bizi gelişmiş ülke standartlarına ulaştıran ve gerçek anlamda mevcut kanunu işlevsel hale getiren bir düzenlemedir.” dedi.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO