Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

iş ve Meslek Danışmanı Oldular” İşsiz Kaldılar”

İş ve Meslek Danışmanı

İş ve Meslek Danışmanı Oldular Ama Kendileri İşsiz Kaldılar .

is-meslek-danismaniTürkiye’de issizlik sorunu her geçen gün sorun olarak artarken iş ve meslek edinenlerde ne yazıkki durumdan hoşnut değil. İş ve Meslek Danışmanları Projesi olarak kamuoyu ile paylaşılan ancak  planlamalarda yapılan hatalardan dolayı proje kendi içerisinde işsiz İş ve Meslek Danışmanlarından oluşan yaklaşık 7 bin dolayında işsiz bir ordu yarattığı iddia ediliyor.

2012 yılı içerisinde yapılan İş ve Meslek Danışmanlığı sınavlarını kazanan 3.895 danışman İŞKUR bünyesinde istihdam edilirken, 2013 yılı içerisinde yapılan sınavları kazanan yaklaşık 7 bin dolayındaki danışman ataması yapılmayarak işe yerleştirilemedi. 9 aydır atanma mücadelesi veren işsiz İş ve Meslek Danışmanları bugüne kadar bu soruna dikkat çekmek ve atanma sorunlarını kamuoyuna duyurmak adına çalmadıkları kapı bırakmadı. 70’e yakın ünlü sanatçının desteği ile klip hazırladılar, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık başta olmak üzere ilgili kurumları binlerce mektup, e-mail ve faks yağmuruna tuttular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Fatma Şahin, İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı ile yüz yüze görüştüler. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a, kızı Sümeyye Erdoğan’a elden bizzat mektuplar vererek sorunlarını anlattılar. Hatta Ak Parti Grup toplantısına katılarak Başbakan Erdoğan’a ulaşmayı başararak sorunlarını anlattıklarını dosya ve mektupları bizzat ulaştırdılar.

Son olarak ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun Başbakan ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan’a iletilen dosyada yer almalarından ötürü memnuniyetlerini dile getirerek Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve sendika yönetim kuruluna teşekkürlerini ilettiler. Türkiye’de işsizliğin panzehiri ve işsizliği hedeflenen % 5 oranına düşürme noktasında göreve hazır olduklarını belirten ataması yapılmayan iş ve meslek danışmanları, 2014 yılı içerisinde yeni sınav ilanlarının verilmesinden dolayı da tepkililer. 2013 yılı içerisindeki sınavları kazanan ve atama bekleyen binlerce aday varken Nisan ayı içerisinde yeni yapılacak sınav ile birlikte atama bekleyen danışman sayısının 10 binli rakamlar aşacağını ve bu sorunun tıpkı atama bekleyen öğretmenler sorunu gibi içinden çıkılmaz bir hal alacağını iddia ettiler.

İşsiz İş ve Meslek Danışmanları bu sorunun tek çözüm noktası olarak Başbakan Erdoğan’a gördüklerini ve Başbakan Erdoğan’ın 2012 yılı içerisinde Nisan ayında İş ve Meslek Danışmanları atama töreninde sarfettiği, ”Söz konusu gençlikse yapamayacağımız hiç bir şey yoktur, biz varken emekler asla zayi olmayacak” sözlerinden ötürü kendisine güvenlerinin tam olduğunu belirtiyorlar.