işte anket firmalarının son araştırmaları ve yarın seçim olsa ne olur cevabı?

Son Güncelleme : 14 Ekim 2021 - 23:15

Siyasetin nabzını tutan anketler, vatandaşa tercihleri konusunda fikirler veriyor ancak, anket sonuçlarını merak edenler farklı sonuçları görünce ‘Sonuçlar üzerinde manipülasyon mu yapılıyor?” sorusunu da beraber getiriyor Anketlerin güvenilirliği tartışma konusu olmasına rağmen ardı ardına anketler yayınlıyor

İŞTE ÇEŞİTLİ ANKET FİRMALARININ SONUÇLARI

AKSOY ARAŞIRMA/ EYLÜL 2021

Aksoy Araştırma Şirketi yapmış olduğu son araştırmada vatandaşlara “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusunu yöneltti. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şu şekilde oldu: Ak Parti yüzde 30.8, CHP yüzde 28.2, İyi Parti yüzde 13.8, HDP yüzde 10, MHP yüzde 8.6.

METROPOLL/ EYLÜL 2021


MetroPOLL Araştırma şirketi, Eylül ayında yaptığı Türkiye’nin Nabzı Araştırması’nda katılımcılara “Hangi ittifaka daha yakınsınız? AK Parti ve MHP’nin yer aldığı Cumhur ittifakı mı? CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet ittifakı mı? sorusunu sordu.

Sonuçlara göre katılımcıların yüzde 43,7’si Millet İttifakı’na, yüzde 38,2’si ise Cumhur İttifakı’na daha yakın olduğunu belirtti.

İkisine de yakın olmadığını belirterek Millet ittifakını tercih edenler yüzde 5 iken, aynı şekilde Cumhur ittifakını tercih edenler ise 2,6 olarak belirlendi.

Toplamda ise yüzde 48,7 olan Millet İttifakı’na karşı Cumhur İttifakı’nın oy oranı 40,8’de kaldı. Öte yandan “Fikrim yok/Cevap yok” diyen kararsız seçmenlerin oranı ise yüzde 10,6 oldu.

KONDA/ EYLÜL 2021

KONDA tarafından anketle ilgili yapılan değerlendirmede İYİ Parti’nin oylarının yükseldiği ancak dikkatle takip edilmesi gerektiği vurgulandı. Araştırma şirketi, partinin Temmuz’da yüzde 15.7 olan oy oranının Eylül ayında yüzde 19.3’e yükseldiğini belirtti.

KONDA Araştırma Şirketi’nin Eylül ayına ilişkin gerçekleştirdiği anketten öne çıkan kısımlar şu şekilde:

  1. CUMHUR İTTİFAKI
    • Eylül ayında Ak Parti’nin oy oranı yüzde 32.7’ye inmiş, MHP oy oranı yüzde 8.9’a düşmüş, Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 41.6’ya kadar gerilemiştir.

• Aynı şirket haziran ayından AK Parti’nin oyunu yüzde 38.5, Temmuz ayında yüzde 36.1 olarak tespit etmişti. MHP’nin oy oranı ise Haziran’da yüzde 8 puandan Temmuz’da yüzde 9.3’a çıkmıştı.

• Cumhur İttifakı’nın oyu ise Haziran’da yüzde 46.5’e Temmuz’da ise yüzde 45.4’e düşmüştür.

  1. MİLLET İTTİFAKI
    • Eylül ayında muhalefet blokunda CHP’nin oy oranı yüzde 24.8’e inmiş, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 19.3’e çıkmıştır.

• Temmuz ayında CHP’nin oy oranı yüzde 25.6, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 15.7 olarak kaydedilmişti.

• Buna göre Eylül ayında CHP’nin oy oranı yüzde 0.8 azalmış, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 3.6 artmıştır.

• Millet İttifakı olarak bakıldığında eylül ayında CHP+İYİ Parti oyu yüzde 2.8 artış ile yüzde 44.1 olmuştur.

3.HDP
• Eylül ayında Hdp’nin oy oranı yüzde yüzde 11.7 olarak tespit edilmiştir.

• Temmuz ayında HDP’nin oy oranı yüzde yüzde 11.2 idi.

• Buna göre Eylül ayında HDP’nin oy oranı yüzde 0.5 yükselmiştir.

  1. DİĞER PARTİLER
    • Temmuz ayında Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi dâhil “diğer partiler”in toplam oyu yüzde 0.5 artış ile 2.6’ya yükselmiştir.

AVRASYA KAMUOYU ARAŞTIRMALARI MERKEZİ/ EYLÜL 2021

TÜRKİYE RAPORU ANKETİ/ EYLÜL 2021, Ankette katılanlara “Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu ve şu cevaplar alındı:

AKParti yüzde 23.7.

CHP yüzde 18.2.

‘Kararsızım’ yüzde 17.8.

İYİ Parti yüzde 11.1.

HDP yüzde 9.7.

‘Oy kullanmayacağım’ yüzde 9.2.

‘MHP’ yüzde 6.4.

‘DEVA Partisi’ yüzde 1.4.

‘Diğer’ yüzde 1.1.

‘Gelecek Partisi’ yüzde 0.7.

‘Saadet Partisi’ yüzde 0.7.

ORC/ EYLÜL 2021


ORC Araştırma Şirketi, ittifak ve ortak aday tartışmalarının gündemde olduğu sırada son anketinin sonuçlarını yayınladı. “Bu pazar genel seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltilen vatandaşların yüzde 32.1’i AK Parti, yüzde 25.3’ü ise CHP dedi. AK Parti ile CHP arasındaki puan farkının 6.8 olduğu görüldü. Üçüncü parti konumundaki İYİ Parti, 12.7 oy alırken, MHP ise 9.7 bandına oturdu.

YÖNEYLEM/ AĞUSTOS 2021


Kararsızlar dağıtıldığında AK Parti’nin oyları yüzde 31.5’e CHP’nin oyu Yüzde 27.1’e ulaştı. HDP barajı geçerken MHP baraj altında kaldı. İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 14.7 olarak hesaplandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.