Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

işte, Mustafa Yolbulan’ın İstifa Nedeni?

Karabük Kamuoyuna bomba gibi

Karabük Kamuoyuna bomba gibi düşen KARDEMİR Yönetim Kurulu üyesi (Eski Yönetim Kurulu Başkanı) İş İnsanı Mustafa Yolbulan’ın neden istifa ettiği öğrenildi

KARDEMİR AŞ Tarihinde önemli rolü olan Mutullah Yolbulan’ın oğlu, Yolbulan gurubunun KARDEMİR AŞ de ki temsilcisi Mustafa Yolbulan’ın istifa ettiğine dair bugün KAP açıklaması yapılmış, Karabük ve Demir Çelik piyasasında konu şok istifa olarak gündeme düşmüştü.

İSTİFANIN ARKASINDA NE VAR?

İstifanın arkasında ne var? sorusu gündeme gelirken, YOLBULAN Ailesinin bu ayrılıktan ne kadar hissesi var, sonuçları ne olur yorumları da yapılmaya başlandı

Karabük ve Demir Çelik sektöründe bomba etkisi yapan istifa olayı sonrası, kamuoyunda Yolbulan’ların KARDEMİR hisselerinden çekilebileceği, satacakları konuşulmaya başlanırken Karabük Gündem Haber merkezimizce yapılan araştırma neticesinde Mustafa Yolbulan’ın neden istifa ettiği öğrenildi

Yolbulan ailesine yakın kaynakların iddialarına göre, Mustafa Yolbulan’ın, KARDEMİR AŞ Yönetim Kurulundan istifasının nedeni KARÇİMSA AŞ nin satışı yatmakta.

Ekim/2021 ayı içerisinde KARÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.‘nin yüzde 51’lik hissesine sahip olan Sabancı Grubuna bağlı Akçansa Çimento Sanayi Ticaret A.Ş. 5 Milyon Dolar karşılığında hisselerini devretmişti.

Yüzde 51’i Akçansa Sanayi Ticaret A.Ş.’nin yüzde 49’u KARDEMİR A.Ş.‘ ye ait olan KARÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.‘nin yeni sahibi KARDEMİR Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Güleç‘in damadı Soner Özsoy‘un sahibi oldığı Beyçim Beton Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. olmuştu.

Hatta, Ekim / 2021 ayı içerisinde, Akçansa Çimento Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından Kamu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, “Şirketimizin bağlı ortaklığı Karçimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde sahip olduğumuz %51 oranındaki payların tamamının toplam 5.000.000 ABD Doları bedelle (sözleşme imza tarihindeki TCMB döviz satış kuru üzeinden karşılığı 46.512.000 TL) Beyçim Beton Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi‘ne satılmasına karar verilmiş olup, satış işlemi ve hisse devir süreci 22.10.2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

Bir anda duyulan satış sonrası KARDEMİR AŞ konuya nasıl bir tepki koyacak tartışmaları gündeme gelmişti.

O dönemde, KARDEMİR AŞ %49 hissesi olduğu halde KARDEMİR Yönetim Kurulunun bu satıştan sonradan haberdar olduğu gerekçesi ile KARDEMİR Yönetim Kurulu; Genel Kurula ithaf-en ‘Bu satışın uygun olmadığına dair’ bir rapor hazırlatmış ancak hukuk kurallarına ve Ticaret kanunlarına göre de bu satışın mümkün olamayacağı iddiası ile KARDEMİR AŞ haklarının aranacağı iddiaları yapılmıştı.

KARDEMİR AŞ bu iddialara rağmen böylesi bir hukuk mücadelesine girmemesi sonrası, Yolbulan ailesinin de rahatsız olduğu, iddiaları gündeme gelmişti.

Hatta konuya yakın kaynakların iddialarına göre; Mustafa Yolbulan’ın, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Bayraktar ile bir görüşme yaptığı, bu görüşmede “KARDEMİR AŞ Haklarının yendiği, bunun hissedarlar arasında sıkıntı doğurabileceğini” ifade edilmişti

Tüm bu İddialar sonrası KARDEMİR AŞ tarafından hazırlandığı iddia edilen o raporun gündeme getirilmemesi sonrası Yolbulan Ailesinin de tepki verme kararı aldığı öğrenildi.

KARDEMİR AŞ nin KARÇİMSA Satışında sessiz kalmasını büyük hissedar grubu olarak sineye çekemeyen Yolbulan Ailesi kendi arasında ki istişare sonrası, KARDEMİR AŞ den İstifa etme kararı aldığı, konuyla da ilgili olarak önümüzde ki günlerde resmi açıklamaların yapılacağı da öğrenildi