Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İstiklal Savaşının manevi banisi” Mehmet Akif Ersoy

Karabük Üniversitesinde Mehmet Akif

Karabük Üniversitesinde Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 84. yılı münasebetiyle “Mehmet Akif Ersoy’un İlim Adamı Kimliğine Bakış” konulu söyleşi düzenlendi.  

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenen ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’un konuk olduğu program katılımcılara instagram canlı yayınıyla çevrimiçi olarak ulaştı. Programın moderatörlüğünü KBÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Karayazı yaptı. 

Prof. Dr. Mustafa Uzun gözünün önüne gelen Mehmet Akif portresini şu şekilde özetleyerek sözlerine başladı “Akif yapısı kuvvetli biriydi, ikincisi güzel bir insan, üçüncüsü bir sportmen, dördüncüsü ise bir ahlak adamı. Hem ahlakın ne olduğunu biliyor hem de bu ahlakı kendi nefsinde yaşıyor. Bildiğini, çok iyi bilen birisiydi. Baytarlıksa onu iyi biliyor, şairlikse onu iyi biliyor, hafızlıksa onu iyi biliyordu. Mahir Hocadan duyduğumuz tabirle ya okur ya okutur yahut fıkra dinler veya anlatırdı. Fıkra anlatıp dinlemesi hem zekavetinden hem de latifeyi sevmesinden gelmekte. Bir de şahsiyet sahibi biriydi hiçbir şeyin karşısında boyun eğmezdi.” 

Mehmet Akif Ersoy’un cemiyetin her türlü sorununa eğildiğini ifade eden Uzun: “Akif hem sosyolog hem filozoftur. Çünkü fikrilerini üzerinde ciddi olarak düşünerek geliştirmiş bir insandır. Vaiz Akif diyoruz. Akif’in vaazları gerek İstiklal Savaşı öncesinde gerekse başında ve sırasında bu milleti İstiklal Savaşına hazırlayan en mühim vesikalardan.  Akif’in devrindeki onu tanıyanlar diyorlar ki ‘İstiklal Savaşının manevi banisi.’  Banilerinden birisi veya en önde geleni dememiz lazım. Bu kolay bir şey değil. Aynı zamanda kültür adamıydı ve çok dil biliyordu Mehmet Akif.” 

Prof. Dr. Uzun konuşmasında Akif’i daha iyi anlamak için saydığı yönleriyle onun yazılarını dikkatle okumayı önerdi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü “Saydığım özellikleriyle ve altını çizerek söylüyorum dikkatle okunursa birincisi Akif’i daha iyi tanırlar, ikincisi tanıdığı Akif’i rol model alırlar.” Programın akışında Akif’in ilim adamlığı, hayatı, eserleri ve eserlerinden örnekler gibi kimliği bağlamında konular konuşuldu. 

Programın sonunda programı takip ederek hediye almaya hak kazanan öğrenciler Safahat adlı kitapla birlikte çeşitli hediyeler kazandı.