Kahveci TBMM de Yatırımlarını Konuştu

Son Güncelleme : 04 Şubat 2015 - 17:30

IMG_7909

Karabük Milletvekili Osman KAHVECİ 4 şubat çarşamba

günü TBMM Genel Kurulunda ” Karabük İlinde yapılan

yatırım hakkında bir konuşma yaptı.

 

Kahveci konuşmasında şöyle dedi;

 

Sayın başkan Değerli milletvekilleri,
Karabük’ün yatırımları üzerine gündem dışı söz almış bulunuyorum,Yüce meclisi saygıyla selamlıyorum.

Karabük, Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki ağır sanayii hamlelerinin birisi olan Demir Çelik fabrikalarının kuruluşu ile doğmuş ve gelişmiş bir cumhuriyet şehridir.

12 yıllık AK Parti iktidarları ile Ülkemizin her alanında yaşanan büyük değişim ve gelişim, Karabükümüzdede yaşanmaktadır.

Bu dönemde Karabük’teEğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme kadar her alanda yatırımlar yapılmış ve bunların büyük bir kısmı hizmete sunulmuş, bir kısmının da inşaat, proje ve ihale aşamaları devam etmektedir.

Bu yatırımların toplam tutarı 3 milyar lirayı aşmıştır. Bunun sonucu Karabük, göç alan illerimizden birisi haline gelmiştir.

Ak Parti iktidarlarından evvel özelleştirme ile kapanma noktasına gelen Kardemir, Ak Parti hükümetlerinin ekonomideki başarılarıyla birlikte ayağa kalkmış, kapasitesini 750 bin tondan 3 milyon tona çıkaran, 1 milyarın üzerinde yeni yatırımlar yapan ve 6500 kişiyi istihdam eden dev bir kuruluş haline gelmiştir.

Bu dönemde Karabük’ün Dış ticaret hacminde 23 kat, ihracatında ise 16 kat artış gerçekleşmiştir.

Sanayi kentlerinin önemli sorunlarından birisi olan hava kirliliği, şehrimize getirilen doğalgaz sayesinde sorun olmaktan çıkmış, doğal gaz kullanma oranı %95 lere çıkmıştır.

Yine bu dönemde Karabük halkı, su temini ve sertlik giderme tesisleriyle kaynak suyu kalitesinde içme suyuna kavuşmuş ve içme su sorunu 2040 yılına kadar çözülmüştür.

Eğitim alanında Karabüke 500’ ün üzerinde yeni derslik yapılmış, eğitimde Karabük;Türkiye ortalamasının üzerinde bir konuma yükselmiştir.

Yine bu dönemde ilimiz merkez ve her ilçesinde inşa edilen yüksek okullarıyla, 14 fakülte, 11 yüksek okulu ve 42 bin öğrencisi ile yeni bir üniversiteye kavuşmuştur.

Sayın Başkan Değerli milletvekilleri

İlimizde sağlık alanında 150 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapılmıştır.

Bu kapsamda Karabük’e 450 yatak kapasiteli tıp fakültesi ile birlikte modern bir eğitim ve araştırma hastanesi yapılmış, hizmetie sunulmuştur. İlçelerimizde de yeni hastane yapımı çalışmaları devam etmektedir.AyrıcaAğız ve diş sağlığı hastanesi yapımına bu yıl başlanacaktır.

Duble yollarbüyük ölçüde bitirilmiş, Karabük çevre yolu projelendirilmesi çalışmaları başlatılmıştır. Demir yolunda rehabilitasyon çalışmaları son aşamaya getirilmiş veönümüzdeki yıldan itibaren Ankara-Karabük- Zonguldak hatlarında hızlandırılmış tren seferleri başlayacaktır.

Bölgenin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan Filyos limanıyapımınastart verilmiş, alt yapı çalışmaları ihale edilmiş ve yer teslimi süreci başlamıştır.

Spor alanın da 220 milyon lira yatırım yapılmış ve bazı yatırımlar halen devam etmektedir. Olimpik yüzme havuzu bitirilmiş ve hizmete sunulmuştur. Karabük’ün yıllardır beklediği Keltepe Kayak Tesisleri de bu yıl yatırım programına alınmış ve ihale süreci başlamıştır.

Karabük’te gelişen ve hızla artan sanayi yatırımları nedeniyle 3.000 dönümlük İki organize sanayisi de dolmuştur. Yeni yatırımlar için endüstri bölgesine ihtiyaç olmuş ve tespit edilen yer bakanlığımızın görüşüne sunulmuştur.

Karabük’te tarım ve hayvancılık alanında da büyük gelişmeler yaşanmaktadır.Bu amaçla 2 adet baraj ve 10 adet sulama göletlerinin yapımı ve projelendirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Bunların devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde karabükte sulanabilir alan miktarı 8 kat artırılacaktır.

Karabük sadece sanayi kenti olmayıp; tarihi ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmaya başlamıştır. Dünya

Kültür Mirası kenti Safranbolu’suyla, Orman zenginliği ve eşsiz doğa güzelliklerine sahip Yenicesiyle,

Hadriyanapolis antik kentinin bulunduğu Eskipazarı ile; yine doğal güzellikleri ve göletleriyle Eflanisive Ovacığıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken turizm şehirlerinden birisi haline gelmiştir.Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyon turisti karabük’te misafir etmektir.

Ülkemiz büyüdükçe geliştikçe diğer illerimiz gibi Karabük te büyümekte ve gelişmektedir. Ben emeğigeçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN