Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARABÜK DEPREME HAZIR MI?

  KARABÜK DEPREME HAZIR

 

KARABÜK DEPREME HAZIR MI?

 

BİRİNCİ DERECE DEPREM KUŞAĞINDA BULUNAN KARABÜK’TE  ;  KAMU BİNALARI , OKULLAR VE ÖZELLİKLE ADLİYESİ İLE  VALİLİK BİNALARI İÇİN HALK TABİRİ İLE ÇÜRÜK RAPORU VERİLMİŞ OLMASINA KARŞIN HALEN BİR ÇALIŞMA YAPILMAYIŞI ENDİŞELERE YOL AÇIYOR.

ADLİYE VALİLİK

 

Karadeniz fay hattının hareketliliği, Ülkenin Deprem riski taşıması ,   bilim adamları tarafından sürekli gündem de tutulmasına karşın Ülke genelinde , depreme karşı alınması gereken önlemlerin alınmayışı ve ihmal edilişi konuya yakın uzmanları korkutuyor.

Karabük’te olası bir doğal felakette neler yapılacağı yada Karabük’te yaşanabilecek depremlerde halkın bilinçlendirilmesi konusunda kentte  dikkat çekici  çalışmalar  yapılmazken yanı başımızdan geçen fay hatlarında ki hareketlilik ülke gündeminde ki yerini ciddi bir şekilde  koruyor.

Karabük ve ilçelerinde özellikle 2000 yılı  öncesi yapılan  binalarda önemli risk payları taşındığına dikkat çeken uzmanlar,  kentte ki resmi binaların akıbeti  ile ilgili olarak olumlu düşünmüyorlar.

İlk olarak Karabük Adliye binasında yapılan depreme dayanıklılık testlerinin negatif çıkması ardından Karabük Valiliği için yapılan testlerinde olumsuz çıkması , Adliye ve Valilik binalarında çalışanları ve işi olan vatandaşları da ürkütüyor.

Karabük’te ki resmi binaların ve okulların depreme karşı dayanıklılık testlerinin yapıldığı ancak üzerinden yaklaşık  10-11 ay geçmesine karşın bir önlem alınmadığı yönünden iddialarda bulunan vatandaşlar olası bir deprem sonrası can kayıpları yaşanması mı bekleniyor şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar.

Karabük Valiliği ve Adliye binasının depreme dayanıklılığı testlerinin olumsuz çıktığı ve konu hakkında ilgili bakanlıkların raporları olduğuna değinen konuya yakın kaynaklar , Adliye binasının da Valilik binasının da şehrin girişinden alınıp daha uygun bir yere taşınarak yeniden yapılmasının kentte kazanım sağlayacağını belirtiyorlar.

indirÖte yandan Karabük Valiliği, konuyla ilgili olarak 2014  İl bütçesine aldırmaya çalıştığı ve projesinin tamamlanması  için ön çalışmaları başlattığı ifade ediliyor.  Karabük Valilik binasının kentte farklılık kazanımı için mimari görüntüsünün farklı olmasını isteyenler , binanın Cumhuriyet kenti Karabük’e yakışır bir şekilde projelendirilmesini istiyorlar.