KARABÜK HAVAALANI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Son Güncelleme : 05 Mart 2020 - 0:06

7 SENEDİR BEKLENEN KARAR BELEDİYE MECLİSİNDE ONAYLADI VE ‘TAMAM YAPILABİLİR ‘ KARARI ÇIKTI

Karabük Üniversitesi bünyesinde Sivil Havacılık Yüksek okulu için 2013 yılında YÖK’den olur alındıktan sonra  Dönemin Rektörü  Prof. Dr. Burhanettin Uysal, kent için önemli olan  Havaalanı Projesi için çalışmalar başlatmış ardından, Orman işletmesi üst kullanım hakkı verdiği alan için dönem Rektörü Prof.Dr Refik Polat’da İş adamı Şefik Dizdar ile üst protokol imzalayarak Havaalanı için start vermişti.

Ancak, seçimler, siyasi çekişmeler ve Karabük’te başlatılan tartışmalar neticesinde Havaalanı projesi bir başka bahara ertelenmişti.

İŞTE   KARABÜK HAVAALANIN HİKAYESİ

Temmuz 2013 ayı içinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğünden gelen uzmanlar, dönemin KBÜ Rektörü  Prof. Dr. Burhanettin Uysal ile birlikte havalananının yapılması düşünülen alanda ilk fizibilite çalışmalarını yapmışlardı.

Karabük’te yapılacak olan Havaalanı Projesi için en uygun yerin seçildiğini belirten Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Proje Şube Müdürü Erdem Şentürk, “Bugün buraya Karabük Üniversitesi’nin yazılı talebi üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden geldik. Üniversitenizde kurulan Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde aynı zamanda da yangın söndürme araçlarının ve hava ambülanslarının da kullanabileceği havaalanı tasarlamak adına çalışmalar yürüttük. Havaalanı yapılacak sahayı gezdik ve yer analizi yaptık. Bunun sonucunda yapılacak olan büro çalışmaları neticesinde hazırlanan rapor Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’a arz edilecek ve proje ile ilgili çalışmalara devam edilecektir. Havaalanı için gerçekten Karabük’ün en uygun alanı seçilmiş, bunun ötesinde bir alan olacağını da tahmin edemiyoruz. Alan içinde uçak kalkış ve inişine göre en uygun yerin tespitini gerçekleştirerek fizibilite çalışmalarını sürdüreceğiz” demişti..

Karabük’e havaalanın yapılması ile birlikte Karabük’ün ve çevresinin vizyonun değişeceğini vurgulayan dönem Rektörü  Prof. Dr. Burhanettin Uysal’da , “Karabük’ün bilim, sanayi, sanat ve sportif alanlarda daha da ileriye gidebilmesi için bir havaalanına ihtiyacı var. 5 yıl gibi uzun süren bir çalışmanın sonucunda açmış olduğumuz Sivil Havacılık Yüksekokulu ile hayallerimize bir adım daha yaklaşarak, bugün Havaalanı Projemizin ilk çalışmalarını başlattık. Amacımız çalışmaları çok kısa sürede sonuçlandırarak havaalanının inşaatına başlamaktır” ifadelerinde bulunmuştu..

SİYASETİN İKTİDAR KANADI BU İŞ OLACAK DİYOR

Ağustos 2014 ayında ise AK parti  Karabük İl Başkanlığında yine dönemin  İl Başkanı Timurçin Saylar ile birlikte gazetecilere açıklamalarda bulunan Dönemin Milletvekili Osman Kahveci, “Karabük’te biliyorsunuz üniversitemizin Havacılık Yüksek Okulu kurulmasının paralelinde bunun önemli unsurlarından bir tanesi de havaalanları yani hem eğitim görülmesinde hem de Karabük’ün küçük çapta ihtiyaçlarının görülmesi anlamında önemli bir tesisi Karabük’e kazandırmak olacak” açıklamasını yapmışlardı

İlerleyen süreçlerde Orman İşletmesi ve KARDEMİR AŞ ne ait arsaların kullanım hakkı için resmi yazışmalar yapılmış, Karabük Milletvekili M.Ali Şahin’de devreye sokularak  ilgili  Bakanlıktan orman alanlarının KBÜ ye devri sağlanmıştı.

İŞ ADAMI ŞEFİK DİZDAR “PİSTİ BEN YAPACAĞIM “ DEDİ

16 Mart 2017 tarihinde ise Karabük Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçuş Eğitim Pisti’nin yapımını üstlenen Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı iş adamı ile KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat arasında iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu binasında bulunan Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerekleşen törende 30 metre genişliğinde bin 250 metre pist uzunlu bulunan eğitim pistinin yapımı için imzalar atıldı. İmza töreni öncesi açıklamalarda bulunan Rektör Refik Polat, Karabük’te yıllardır konuşulan bir havaalanı mevzusu olduğunu ve inşallah bu şehrin medarı iftiharı olan Şefik Dizdar ile havaalanı konusunu çözüme kavuştuğunu söyledi.

Polat, “ Şefik amcamızda bizim Sivil Havacılık Yüksek Okulunun eğitim pisti olarak tasarlanan havaalanını üstleneceğini bizlere bildirmişti. Bizde bu konuda protokol hazırladık. Resmi işleri Karabük Üniversitesine ait olmak üzere yapım ve işletim koşulları kendisine ait olacak. Kendisine bu desteği için çok teşekkür ediyorum.” Açıklamalarında bulunmuştu..

DÖNEM BAŞBAKANI  BİNALİ YILDIRIM “ HAYIRLI OLSUN” DEMİŞTİ

2013 ila 2017 arası yaşanan tüm bu gelişmeler sonrası ise Karabük’e seçim döneminde  ve sonrasında AK parti kongresi için  gelen Başbakan Binali Yıldırm’da “Karabük’e havaalanı pistinin  İş adamı Şefik Dizdar’ın yapacağı konusunda bilgilendirilmiş kendisi de “Hayırlı Olsun” pist yapılır sonrası kolay müjdesi vermişti.  

FİZİBİLİTESİ DOĞRU DEĞİL DENİYORDU !

Karabük havaalanı kontrollü olacak, yok kontrolsüz olacak, 1200 metre pist yeter yok yetmez, burası rantabl değil hayır iş yapar tartışmaları ile geçen 7 sene sonra gelinen son nokta ise havaalanının yapılmasının artık imkansıza doğru gittiği  hatta dosyanın kapandığı haberleri yaygınlaşırken tüm umutlar yitirilmişti .

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin 5 sene önce söylediği “ Oraya havaalanı yapılamaz, Eflani girişi Eşek düzü diye bilinen yer çok daha uygun, oraya adam gibi bir havalimanı yapılsın” söylemleri üzerine fikirler üretilmeye  başlanmışken KBÜ Havacılık Yüksek okulunun açılamayacağını duyurmuştu.

Ancak Şubat ayı Karabük Belediye Meclisinde konu Ak parti grubunca tekrar gündeme alınarak oylanması istendi

KARABÜK BELEDİYE MECLİSİNDE, HAVAALANI 15-13 “TAMAM YAPILSIN” KARARI İLE ONANDI

2013 yılından bu güne yılan hikayesine dönen Karabük Havaalanı projesi için bugün Karabük Belediye Meclisinde yeniden gündeme alınan konu tartışmalar neticesinde ‘ Tamam Yapılsın’ noktası ile sonuçlandı

Karabük Belediye meclis üyelerinin 11 MHP, 16 Ak parti ve 4 İyi parti temsilcilerinin bugün gerçekleştirdiği oylamada  havaalanı projesi için ‘OLUR’ kararı alındığı öğrenildi

Konuyla ilgili açıklamaların yapılacağı belirtilirken Karabük Havaalnı için meclisin oy çokluğu ile olur vermesi sonrası şimdi gözler bir yandan KBÜ ye diğer taraftan ayrılacak ödenek için bakanlığa çevrildi .

Karar sonrası bugüne kadar Karabük Belediye meclisinden geçmiyor söylemleri de bu oylama ile sonuçlanırken Karabük Havaalanı için kısa zaman içinde bir açıklama yapılması bekleniyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
hakan 5 Mart 2020 / 09:20 Cevapla

15 kabul 13 ret oyu. ak parti 16 kişi mecliste, MHP+iyi parti 15 kişi. ak partiden 1 fire, diğer taraftan 2 fire var. demek ki ak parti haricinde bu işi isteyen yok. bence doğru da yapıyorlar. türkiyede havacılık okulu eksiği mi var. her yere açtılar her bölümü, şimdi millet diplomalı iş bulacağım diye yırtınıyor. Eğri oturalım doğru konuşalım, Karabükün havaalanına ihtiyacı yok. etrafımız havaalanı dolu. sonra yeterli yolcu olmuyor, işletmeciye milyonlarca lira vermek zorunda kalıyor devlet.