DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN 7450710,84%
Karabük
22°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karabük OSB’de Bulunan Fabrikalarda 1.796 Kişi İstihdam Ediliyor.

Karabük OSB’de Bulunan Fabrikalarda 1.796 Kişi İstihdam Ediliyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 15:56
Karabük OSB’de Bulunan Fabrikalarda 1.796 Kişi İstihdam Ediliyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Organize Sanayi Bölgesi (KARORSAN) Müdürlüğünü ziyaret ederek 2021 yılı içinde yapılan çalışmalar ile ilgili Bölge Müdürü Alper Tolga Saka’dan brifing aldı. KARORSAN Yönetim Kurulu üyeleri Cenk Gedikoğlu ile Yunus Çelik’in hazır bulunduğu ziyarette Vali Fuat Gürel’e Vali Yardımcısı Ahmet Sami Meram ile İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci eşlik etti.

Karabük Organize Sanayi Bölgesinin 1995 yılında kurulduğunu, Karabük İl Özel İdaresinin %30, Karabük Ticaret ve Sanayi Odasının %35, Karabük Belediye Başkanlığının %35 hisse oranının bulunduğunu, 339 hektar alana sahip olduğunu, bu alanın 175 hektarının sanayi alanı, 164 hektar alanın yeşil alan, spor alanı, hizmet destek alanı, eğitim alanları ve trafo alanı olarak ayrıldığını ifade etti.

53 Parselimiz var!!!!

Karabük OSB’de toplam 53 parsel olduğunu, bu parsellerin 17 hektarlık alan olan 2 parselin boş olduğunu, tahsis edilen parselin 51 olduğunu kaydetti, 51 parselde 30 firmanın yer aldığını, 30 firmanın faal olduğunu, 13 firmanın proje aşamasında, 7 firmanın da inşaat halinde olduğunu söyleyen Bölge Müdürü Saka, gıda, tekstil, orman ürünleri, demir çelik, ortopedik ayak bakım ürünleri, metal eşya makine döküm sanayi, geri dönüşüm cam ve yapı malzemelerinde faaliyet yürüten 30 firmada 1.796 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

10 Firmaya Yer Tahsisi Yapıldı;

2021 yılında 4562 Sayılı Kanunun Ek 3.maddesine göre %60 bedelsiz arsa tahsisi yapılarak sözleşme imzalanan 10 firma olduğunu ifade eden Saka, 35 Milyon 73 Bin 761 ₺ keşif bedelli 225 ha. genişleme bölgesi içinde yol, içme ve kullanma suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve drenaj probleminin bertaraf edilmesine yönelik Karabük OSB Altyapı yapım işinin ihale edildiğini ve yüklenici firmanın çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Yapılan çalışmalar ile tüm yarma kazıları, 160 metre duvar imalatı, 500 metre açık, 160 metre kapalı kanalların tamamlandığını, içme suyu ve kullanma suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve drenaj işlerinin %90 tamamlandığını, alt temel serim işlerinin ise bitirildiğini kaydetti.

Atıksu Arıtma Tesisi

Atık Su Arıtma Tesisi yapılmasına dair Müteşebbis Heyeti kararının alındığını söyleyen Bölge Müdürü Saka, fizibilite ve proje ihalesinin gerçekleştirildiğini, Bakanlık tarafından onaylanan rapora göre 3 Bin m3/gün kapasiteli Kimyasal ve İleri Biyolojik Tesisin yapılmasına karar verildiğini söyledi. Bununla birlikte Mimari ve Mekanik projelerin hazırlanarak statik projeler için zemin etüdü yaptırıldığını da kaydeden Saka, projenin 2022 yılı içerisinde Dünya Bankası Kredisi ile ihale edilerek yapımına başlanması planlandığını ifade etti.

OSB Mesleki Eğitim Merkezinde firma çalışanlarının belgelendirildiğini eğitimlerin düzenlendiğini, istihdamın sağlanmasına yönelik farkındalık çalışmalarının gerçekleştirildiğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meslek Yüksek Okulunda 45 akademisyen, 10 memur kadrosunun bulunduğunu, makine, kaynak, iklimlendirme, iş güvenliği, elektrik elektronik ve otomotiv bölümlerinde 2 Bin 200 öğrencinin bulunduğunu belirtti.

Sanayinin başkenti olan ilimizde sanayicinin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla çok önemli projeler yürüttüklerini ifade eden Vali Fuat Gürel “Organize Sanayi Bölgesinin gelişmesi ilimizin de gelişmesi demek, orada yaşanan rahatlama ilin ekonomik olarak bir adım öne çıkmasını sağlayacak bu bakımdan Organize Sanayi Bölgesini önemsiyoruz gelişmesi için 2021 yılında hem OSB Yönetimi olarak bizler eksikleri gidermeye çalıştık hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Genişleme Bölgesinin altyapı ihalesini yaparak önemli bir eksiğimizi gidermiş oldu. 2022 yılında da sanayicimizin yanında yer alarak onlarla birlikte hem istihdamı hem de üretimi artırmaya çalışacağız. “ dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.