KARABÜK TEŞVİKTE BİR BASAMAK DÜŞTÜ..

Son Güncelleme : 15 Eylül 2020 - 17:09

Teşvik sisteminde, uzun süredir talep edilen ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanması taleplerine yönelik ilk adım atıldı.

Resmi Gazete’nin 21 Ağustos günlü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararıyla, kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli oldu.

Kamuoyunda teşvik kararnamesi olarak adlandırılan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında ki Karar, halen yürürlükte olan illerin 6 gruba ayrılarak, bu gruplara göre teşvik unsurlarının verilmesi sınıflamasının yanında, her bir ilin içinde diğer ilçelere göre daha az gelişmiş ilçeler belirlenirken İlçe sınıflaması ilk kez karara girmiş oldu.

İlk olarak 15.6.2012 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile onanan Devlet yatırımları hakkındaki kararda değişiklik 2846 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile değiştirildi ve  21.8.2020 tarih 31220 sayılı resmi gazetede yayınlanarak 1.1.2021 tarihinden itibaren yürürlüğe konulması resmileşti

Karar şimdilik sadece alt bölge teşvikinden yararlanacaklar. Gelecek dönemde bu sınıflamaya dayalı olarak yeni teşvik unsurları tasarlamanın da yolu açılırken, OSB’lerin ait oldukları illerin bir alt bölgesi teşvikinden yararlanmasına dair dipnot da teşvik kararnamesi içinde bulunuyor.

Bu nedenle sayılan ilçelerdeki OSB’lerde yatırım yapıldığında, iki alt bölge teşvikinden yararlanılabileceği yönünde farklı yorumlar yapılabiliyor.

Kamuoyunda teşvik kararnamesi olarak adlandırılan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda, halen yürürlükte olan illerin 6 gruba ayrılarak, bu gruplara göre teşvik unsurlarının verilmesi sınıflamasının yanında, her bir ilin içinde diğer ilçelere göre daha az gelişmiş ilçeler belirlendi. Bu aşamada verilen teşvik, ilgili ilçenin ili hangi teşvik grubundaysa, bir alt grup teşvikinden yararlanacak şekilde düzenlendi.

KARABÜK 3.GURUPTAN 2.GURUBA DÜŞÜRÜLDÜ İLÇELERİ YERİNDE SAYDI

Yapılan yeni değişiklikler sonrası Karabük Sigorta primi işveren desteği, sabit yatırım oranı, Kurumlar vergisi ve gelir vergisi indirimi gibi bir çok teşvik kaleminde Kastamonu, Bartın gibi komşu İller 4.basamağa çıkartılırken ve bağlı ilçeleri bir üst basamaktan yani 5. Bölge basamağından yararlanırken Karabük’ün 3.basamaktan, 2.ye düşürülmesi şok yarattı  ifadelerini kullanan Karabük SMMMO Onursal Başkanı ve Mali Müşavir Hüseyin Eken,  konu hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada “Karabük bölgesel teşvik listesinde 3.sıradan 2.sıraya düşürüldü. Bölgesel teşviklerin ilçeler düzeyinde yapılması senelerdir gündemdeydi, Cumhurbaşkanlığının bu son kararı ile 1.1.2021 tarihinde resmileşecek. Bizim Yenice, Eskipazar, Ovacık ve Eflani ilçelerimiz bu kapsamda, İlçelerimiz yeni kararlara göre verilen teşvik bulunduğu ilin sıralamasının bir üst basamağından yararlanacak, ancak Karabük eskiden 3. basamaktayken 2 basamağa düşürüldüğü için ilçelerimiz yine 3.basamaktan yararlanacak, değişen bir şey olmadı, ama bu kararlardan Karabük karlı çıkmadı” dedi

” BU 3.5 AYLIK ARADA REVİZE EDİLEBİLİR”

Eken, “Ancak karar 1.1.2021 tarihinde yürürlüğe girecek bu arada 3.5 ay gibi süre var,  bu arada yeniden revize edilir mi, örneğin Karabük yine 3.basamakta kalsa İlçeler 4.basamaktan yararlanacak bu da yatırımcıyı bir nebze olsa cezbedecektir” ifadelerinde bulundu

Mali Muşavir Hüseyin Eken, “Bölge İllerin  (Kastamonu, Bartın,Düzce,Bolu,Çankırı,Zonguldak)  bulunduğu basamaklar yükseltilirken, ilçeleri de bu karar ile 2.kez ödüllendirilmiş gibi oldular, Şimdi o İllerde ve özellikle ilçelerinde sigorta teşviki, İndirimli kurumla vergisi, yatırımı katkı oranı, faiz destekleri vb gibi destekler konusunda bizden 1-2 adım öndeler bu şu anlamı da taşır, komşu iller yatırım alır, Karabük yatırım alamaz, şimdi önümüzde zaman var 1.1.2021 de yürürlüğe girecek bu karar revize edilebilir” görüşlerine yer verdi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.