KARABÜK VE SAFRANBOLU’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARI

Son Güncelleme : 24 Kasım 2021 - 18:21

Karabük ve Safranbolu da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı.

Karabük’te tüm öğretmenler adına Kent Meydanı Atatürk Anıtında İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş tarafından çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşının ardından tören sona erdi. Törene Karabük Belediyesi Başkan Yardımcısı Seher Berker, Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Kent Meydanındaki törenin ardından etkinlikler 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen programla devam etti.

Programa Karabük Valisi Fuat Gürel ile eşi Özlem Aras Gürel, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Garip Gümüş, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 24 Kasım Öğretmenler günü mesajı ile başladı. Mesajın ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenlik unvanın verilişinin 93. Yılını kutlamanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Konuşmaların ardından bu yıl göreve başlayan öğretmenlerin yemin ettiği törende, emekli olan öğretmenlere Vali Fuat Gürel tarafından hizmet şeref belgesi ve plaket verildi. Vali Gürel ve protokol üyeleri tarafından okullarda şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

SAFRANBOLU’DA KUTLAMALAR

Safranbolu’da Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, Korumanın Başkenti Safranbolu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasının ardından Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’ne geçildi.

Kültür Merkezindeki programa Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse, Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı J.Kd. Alb. Hasan Başkök, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Yeşilyurt, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Emrah Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Burada da saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’mızın okunması ile başlayan program, emekli öğretmenler adına Sefer Sonuç’un konuşması ile devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasını Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz’ün konuşması takip etti.

Kaymakam Türköz yaptığı konuşmada, “Ulu Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri’ne Başöğretmen olduğu günü, Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. Bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve özel gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Öğretmenlik gerçekten bir ülkenin, bir milletin kaderine yön veren, iyisiyle kötüsüyle bir milletin vardığı noktada pay sahibi, en değerli varlığımız olan çocuklarımızı, geleceğimizi emanet ettiğimiz insanlar. Öğretmenlik; gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Dolayısıyla her çeşit mesleğin toplumdaki bireylere kazandırılması da öğretmenlik sayesinde olmaktadır.

Onun için sizler toplumun bütün kesimlerine yol gösteren birer öndersiniz. Her bireyin yetişmesinde büyük rol üstlenilen, ilim ve irfanı, bilgi ve teknolojiyi genç beyinlere işleyip, onları geleceğe hazırlama konusunda her türlü fedakarlığı da gösteren sizlersiniz.

Başöğretmen Atatürk’ün ‘Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır.’ sözü gerçekten ağır ve çok kutsal bir mesuliyet; çünkü sizler işini bilen, iyiyi kötüden ayırt edebilen nesilleri ancak sizler yetiştirebilirsiniz. Çünkü bir öğretmen sadece kendisini yetiştiren öğretmenlerden aldığı bilgiyi değil, aynı zamanda kişiliğini de öğrencilere verir, yansıtır.

Öğretmenlik yalnızca, sınıfta edinilen bilgileri aktarmak değildir. Öğretmenlik, irfanla çocuklarımızı geleceğe hazırlamaktır. Muallimlerine, müderrislerine gerekli hizmeti sunmayan, onların fedakarlıkları karşısında ahde-vefa göstermeyen bir ülkenin geleceği tabi ki karanlıktır. Ülkemizin geleceğini aydınlatacağına inandığımız siz değerli öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu bilmenizi isterim.

Ben, bütün öğretmen arkadaşlarımızın bu duygu ve heyecanla görev yaptığını, milletimize ve memleketimize faydalı olacak çocuklar yetiştirmeye gayret ettiklerine inanıyorum.

Güneş misali, ışığını ve ısısını ne kadar cömertçe harcarsa harcasın verimliliğinden hiçbir şey kaybetmeyecek olan cefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin gayretleriyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yetişecek bilgili ve bilinçli nesiller sayesinde Türkiye’mizin daha da gelişip kalkınacağı inancıyla

hepinizin bu millet için, bu ülke için çok kıymetli çocuklar gençler yetiştireceğinize inanıyorum; onu temenni ediyorum, onu istiyorum özellikle ve bu zor görevi başarıyla yürüttüğünüz için hepinize de takdirlerimi, tebriklerimi sunuyorum.

Başta ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitim şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor; bütün emektar öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü içten, en iyi dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi takdimi, Öğretmenler Günü münasebeti ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve şiir dinletisinin ardından verilen konser ile program sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.