Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARABÜK’TE ASANSÖRLER İÇİN ŞOK İDDİALAR!

Türkiye genelinde her 3

Türkiye genelinde her 3 asansörden 2’sinin kontrol edilmediğini belirten uzmanlar.Yeşil etiketli asansörler güvenli. Etiket yoksa asansör kontrolden geçmemiştir ve kullanılmamalı” diyorlar

Karabük merkezde ise yaklaşık 2 Bine yakın asansör bulunduğu ifade edilirken bu asansörlerin periyodik bakım, onarım yanı sıra denetim kontrollerinin düzenli yapılmadığı ile ilgili şikayetlerin olduğu belirtiliyor.

Karabük merkezde faaliyet gösteren ona yakın özel asansör firmaları, binalardaki asansörlerin aylık düzenli bakımını yapmak ve yine tek yetkili denetçi firma olan Türkiye Makine Mühendisleri Odası Karabük Şubesi de her asansörü senede bir kere denetleyip, kontrol etmek zorundadır diyen uzmanlar bu işin rant meselesine dönüştüğü konusunda şikayet ve iddialarda bulunuyorlar

İlgili bakanlığın yönetmelikleri gereği istenilen bakım ve denetimlerin eksik yapıldığına dair şikayetlerin bir hayli fazlalaşmasının en büyük nedeni olarak asansörlerin senede bir kere denetimlerini yapan yetkili firmanın zafiyetinden kaynaklandığı öne sürülüyor.

TEK YETKİLİ DENETÇİ FİRMA DENETİMLERİNİ NE KADAR DÜZENLİ YAPIYOR?

Karabük Belediyesi tarafından yetki verilen ve tek yetkili denetçi firma olan (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Karabük Şubesi, asansör firmalarının aylık bakımlarını yapan asansörlerin her birini sene de en az bir kere denetim kontrolü yapmak durumunda diyen konuya yakın kaynaklar, birçok asansörlerin denetimlerinin TMMOB Karabük Şubesi tarafından denetlenmediğini iddia ediyorlar

‘3 ASANSÖRDEN 2’Sİ KONTROLSÜZ’

Konuyla ilgili olarak kamuoyuna açıklama da bulunan uzmanlar ise her 3 asansörden 2’si hiç kontrol edilmiyor iddiası ile kafalarda soru işareti yaratırlarken yine her asansörde muayene edildiğine dair kırmızı, yeşil veya sarı renkte etiketlerin bulunması gerektiğini ifade ediyorlar.

Konu uzmanları etiketlere ve renklerine ilişkin olarak; “Kırmızı etiket varsa asansörü kesinlikle kullanmayın. Sarı etiket varsa; o asansörün eksikleri olduğunu belirtir. Yeşil etiket de o asansörün güvenli olduğunu gösterir. Eğer hiçbir etiket yoksa o asansör kontrolden geçmemiş demektir ve kullanılmamalıdır.” diyorlar

Karabük merkezdeki çok katlı konutlarda, kamu kurum binalarında ve iş merkezlerinde bulunan asansörler adeta Allah’a emanet (!)

Karabük’te çok sayıda bina asansörlerin bakım ve onarımları, asansör firmaları tarafından gerçekleşiyor, merkezdeki çok katlı binalardaki asansörlerin bakım onarımını yapan bu firmaların kontrol ve denetimleri ise Türkiye Makine Mühendisleri Odası ( TMMOB ) Karabük Şubesi tarafından gerçekleşiyor.

Kamuoyunda gündeme gelen ve son günlerde sorgulanan konu ise, bu denetimlerin ne ölçüde yapıldığı ve bakım onarımların yapılıp yapılmadığı hakkında.

İddialara göre bu asansör firmalarının montajını yaptığı yeni asansörler ve periyodik bakımlar arıza çıkmadığı sürece yapılmadığı konusunda.

TMMOB KARABÜK ŞUBESİ ASANSÖR FİRMALARINA GEREKLİ YAPTIRIMI UYGULAMIYOR MU?

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Karabük Şubesi, merkez ilçede bulunan tüm binalardaki asansörlerin denetimlerini yapan tek yetkili firma olduğu halde, asansör firmalarının görevleri olan asansörlerin kusurlarını giderilmesindeki bakımları yapmamalarına veya eksik yapıklarına dair iddialar ile karşı karşıya kalıyor.

DENETİMLER TMMOB’DEN, YAPTIRIM KARABÜK BELEDİYESİNDEN

Asansör firmaları montajını gerçekleştirdiği, düzenli periyodik bakımlarını yaptığı asansörlerin güvenliğe tam uygunluk denetimlerini TMOOB Karabük Şubesi yapıyor.

Mühürlenmesi veya kullanım dışı bırakılması gereken asansörlere yaptırımları ise Karabük Belediyesi gerçekleştiriyor.

Sistemin bu şekilde yürütülmesine rağmen, TMMOB’nin mühürlenmesi gereken yüksek kusurlu asansörlere bile göz yumduğu iddiaları gündeme bomba gibi düşerken, bir başka iddia ise ” Karabük’te bir çok asansör bağımsız bir denetim firması tarafından denetlenmesi halinde kesin kullanım dışı bırakacak bir çok asansör olacağı kesinken, nasıl oluyor da TMMOB Karabük Şubesi tarafından kullanımına izin veriliyor?” şeklinde

ŞOK İDDİA “TMMOB KARABÜK ŞUBESİ GEÇMİŞ YILLARDA MAVİ VE YEŞİL ETİKETLERİ EL ALTINDAN SATMIŞ”

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Karabük Şubesinde bir yetkilinin asansör firmalarına mavi ve yeşil asansör etiketlerini el altından sattığı iddiaları da geçtiğimiz yıllarda çok konuşulmuş ve hatta konu yargıya intikal etmişti.

Karabük Belediyesi bu tür şaibeler içeren TMMOB Karabük Şubesine asansör denetim yetkisini vermekte acaba daha ne kadar ısrarcı olacak? soruları ise gündem deki sıcak yerini koruyor.