Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARABÜK’TE İLK SPOR KULÜBÜ

İbrahim KEKEÇ/ Tarih Araştırmacısı-Yazar

İbrahim KEKEÇ/ Tarih Araştırmacısı-Yazar

Karabük’te ilk spor kulübü ne zaman kuruldu?

Adı neydi, kim kurdu?

Demir yollarının gelişiyle birlikte var olan, demir çelikle şahlanan Karabük’te merkezde ilk spor kulübü ne zaman ve nasıl kurulduğuna dair önemli bilgilere ulaştık.

Hatırlanacağı üzere Demir yolcular, 1929 yılında Samsun’da fiilen, 1930 yılında resmen Eskişehir’de yaktıkları Demir spor ateşini dalga dalga vatan sathına yaymışlar, Türk sporunun gelişmesine öncülük etmişlerdir.

Gazete arşivlerinden Karabük’te de sporun doğup gelişmesine Demiryolcuların öncülük ettikleri anlaşılmaktadır.

İSTASYON MÜDÜRÜ BEDRİ BEY

Son Posta gazetesinin 1938 yılı 20 Ağustos, 23 Ekim ve 8 Kasım tarihlerinde yayınlanan haberlerin münderecatında Karabük’te ilk spor kulübüne dair şu bilgilere yer verilmiştir:

Karabüklü gençlerinin spor kulübü kurma arzularına kayıtsız kalmayan Karabük İstasyon Müdürü Bedri Bey tarafından 1937 yılında kurulmuştur,

1938 yılında 144 üyeye ulaşan kulüpten “Karabük Demirspor” ve “Karabük” adıyla söz edilmiştir.

Futbol, dağcılık, at, koşu, musiki ve temsil kollarında faaliyet yürütmüş, Demir Çelik Fabrikasındaki İngiliz işçiler ve Çankırı takımıyla futbol maçları yapmıştır. İngilizlerle yapılan bir maçı 4-0 kazanmıştır.

Netice itibariyle; daha önce edinilen bilgilere göre Karabük’te ilk spor kulübünün kuruluşu 1938 yılıydı. Söz konusu bu yeni bilgiler ışığında ise ilk spor kulübünün 1937 yılında “Karabük Demirspor Kulübü/Karabük” adıyla kurulduğu ortaya çıkmıştır.