KARABÜK’ÜN GÖBEKLİ TEPESİ HADRİANOUPOLİS

Son Güncelleme : 06 Ekim 2019 - 14:03

                                

Geçenlerde bir grup arkadaşla, Karabük İli Eskipazar İlçesine gezi yaptık. Eskipazar İlçemizin 3 km batısında “ Viranşehir “ olarak adlandırılan mekiiye ulaştık. Budaklar, Büyükyaylalar, çaylı ve yaylalar köylerinin ortasında bulunan, HADRİANOUPOLİS Antik Kentini gezdik.

Paphlagonia Bölgesinin en önemli pazaryeri ( Eskipazar )karşımızdaydı. Antik Kent’te kazılar ve araştırmalar,2003 yılından beri devam etmektedir. Yapılan kazılar, Romanın bölgede kurduğu en önemli yerleşim merkezinin Hadrianoupolis olduğunu göstermektedir.

Özellikle Aziz Stylianos Alypiusvasıtasıyla dinsel hac yeri olarak kullanılan şehir, kız ve erkek manastırları ilede ilkçağda tanınmış bir şehirdir.

Kent’te ilk yüzey araştırmaları 1997-2001 yılları arasında yapılmış,2003 yılında Kilise B denilen yerde kurtarma kazıları gerçekleştirilmiştir.

Hadrianoupolis’te bugüne kadar Kilise A,Kilise B Hamam A,Hamam B,Geç Roma Konutunun kazısı tamamlanmıştır. Kilise C yapısında ve Güney Nekropolü’nde çalışmalara devam edilmektedir.

 Yazının başlığında da anlattığım gibi, Hadrianoupolis hak ettiği yerde değildir. Gidenler görecektir. Şanlı Urfa’da bulunan Göbekli tepeden daha çok ilgi çekebilecek özelliklere sahiptir.

Ankara ve İstanbul’a çok yakındır. Hemen yanı başında Safranbolu Bulunmaktadır. Buranın tanıtımında ve Çevrenin Turizm’e kazandırılmasında Başta Karabük Valiliğimize, İl Özel İdaremize, Karabük üniversitemize ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze daha fazla görev düşmektedir.

Göbekli Tepenin en büyük sponsoru nasıl Doğuş Grubuysa, Hadrianoupolis’inde Güçlü sponsorları bulunabilir, Ulusal Televizyonlardan Destek Alınabilir.                                                                                             

Bu konuda Kardemir A.Ş.nin desteği unutulmamalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.