KARABÜK’ÜN İLK “ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK VE BİRİMİ” (OSGB) AÇILDI.

Son Güncelleme : 25 Şubat 2014 - 12:48

“BEYAZ BARET OSGB”

988388_10152378106947868_1168792483_n

30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu iş hayatında bir çok yenilikler getirerek bu yenilikleri uygulamayan işverenleri de ağır cezai müeyyidelerle karşı karşıya bırakmıştı. Yasa çerçevesinde gelen en büyük zorunluluklardan biri de her işverenin işyerlerinde; işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü olmuştu. Aynı yasa işverenlere İSG profesyonellerini ya kendi bünyelerinde bulundurma yada Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet almasını zorunlu getirmişti.

Kendi bünyelerinde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli bulunmayan işyerlerine hizmet verebilmek için Türkiye genelinde hemen hemen her vilayette açılan Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin Karabük’te bulunmaması nedeniyle birçok işyeri sahibi bu konuda mağdur olmuştu.

Yaklaşık 9 ay önce Karabük’te kurulan Beyaz Baret İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık şirketi nihayet Karabük’teki bu eksikliği gidermek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından “OSGB-Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” yetkisi aldı.

Beyaz Baret OSGB Sorumlu Müdürü Dr. Okan ASLAN konuyla ilgili yaptığı açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından OSGB yetkisi aldıklarını belirterek “İş sağlığı ve güvenliği konusunda vermiş olduğumuz hizmetlerin arasına bugün itibariyle OSGB hizmetlerini de ilave etmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 9 ay önce kurduğumuz şirketimizin almış olduğu OSGB yetkisi Karabük’te büyük bir eksikliği gidermiş olacaktır”. dedi.

Bünyelerinde; 5 adet A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 2 adet B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 6 adet C sınıfı uzman, 3 adet işyeri hekimi, 2 adet işyeri hemşiresi, 2 adet ÇSGB Emekli Başmüfettişi olmak üzere geniş bir kadro ile çalıştıklarını ifade eden Dr. ASLAN, “İş sağlığı ve güvenliği konusu çok önem arz eden bir konudur. Türkiye’deki iş kazalarını en aza indirmek için çıkan yasal mevzuatlar, bu konuda gerekli tedbirleri almayan işverenleri çok ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya bırakabilir. Bu konuda oluşturmuş olduğumuz ekip, yıllardır İSG alanında kendisini ispatlamış, konusunda tam profesyonel bir kadrodur. Kadromuzda emekli başmüfettişlerden, İSG mesleğinde 15-20 yıldır profesyonel olarak çalışan arkadaşlarımız bulunmaktadır. İnanıyorum ki Beyaz Baret OSGB, çok kısa bir süreç içerisinde Karabük ve çevre vilayetlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda profesyonelliğin gerçek ve tek adresi olacaktır. Tüm Karabük halkına hayırlı olsun” dedi.

beybar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
uğur ERHAL 25 Şubat 2014 / 13:22 Cevapla

Allah yolunuzu daim etsin Allah utandırmasın hayırlı uğurlu olsun