Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

      KARNE TATİLİ

       

                                     

 

Yaklaşık 18 Milyon öğrenci 14 Haziran 2024’de uzun yaz tatiline başlıyor. Yaz tatili çocuklarımız için dinlenme ve eğlenme fırsatı olduğu kadar, okulda kazandıkları bilgi ve becerilerin bir kısmını kaybetme dönemidir.

Bu durum özellikle matematik ve okuma alanlarında belirgin hale gelir. Çünkü 18 milyon öğrenci uzun yaz tatilini TV Ekranı Cep telefonu ve AVM’ler arasında sıkışmış olarak geçirecek.

Yaz tatili çocuklarımız için dinlenme ve eğlenmenin yanında kendini geliştirme fırsatı da doğurur. Evinde ve yaşadığı kentte öğrenme ve kendini geliştirme fırsatı olmayan çocuklar için okulda kazandıkları bilgi ve becerilerin bir kısmını kaybetme dönemidir.

Bu durum, Öğrencilerin yeni eğitim yılına başladıklarında diğer arkadaşlarından geride kalmalarına neden olur. Araştırmalar tatil süresi uzadıkça çocukların okulda öğrendiklerini unuttuğunu gösteriyor.

Etrafınızdaki İlkokul öğretmenlerine sorun isterseniz. Pek çok birinci sınıf öğrencisi eğer yazın kitaplardan uzak bir ortamda ise ikinci sınıfa geldiğinde okumayı bile unutabiliyor.

Ya da matematikte dört işlemi kavramış bir çocuk uzun yaz tatili sonrası bu bilgiyi kaybederek yeni sınıfa başlıyor.

Doğal olarak her çocuğumuzun ve ailemizin olanakları aynı değil. Yoksul bir ailede yaşayan çocuk aynı tatili yapmıyor. Yaşadıkları mahallelerde kütüphane, spor tesisi, kültür ve sanat merkezi bulunmuyor.

Özellikle bu ekonomik ortamda, artık imkansız haline gelen kaliteli zaman geçirme olanaklarını Belediyelerimiz çocuklara sağlayabilir.

Belediyelerimiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin rahatça yararlanabileceği Kütüphaneler, sanat atölyeleri ve bilim müzeleri açabilir. “ Türkiye Zeka Vakfı “tarafından geliştirilen Zeka Oyunları Parkı ve Zeka Evleri Projelerinden yararlanılabilir.

Sonuç olarak, eğer bu yüzyılda bu yüzyılın gerektirdiği becerilere sahip çocuklar yetiştirmek istiyorsak elimizde pek çok çözüm var. Yeterki amacımız çocukları Ekran ve AVM kıskacından kurtarmak olsun.

 

 

    İYİ BAYRAMLAR SEVGİLİ OKURLARIM

Nuri Kırımlı / Karabük Gündem Yazar/Yorumcu – Emekli Tarih Öğretmeni