Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KASİAD’IN BASIN AÇIKLAMASI

KARABÜK VE KAYSERİ DE

KARABÜK VE KAYSERİ DE YAPILAN OPERASYONLAR SONRASI HABER BÜLTENLERİNE

DÜŞEN, BİLGİLERİ YALANLAYAN KASİAD “DERNEĞİMİZ  İHTİMAL ÜZERİNE

ARANMIŞTIR”  AÇIKLAMASI YAPTI…

 

images

 

İŞTE KASİAD’DAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI;

16.09.2015 günü müvekkilimiz Karabük Safranbolu İşadamları Derneğinde kolluk marifetiyle mahkeme kararı doğrultusunda arama işlemi yapılmıştır.

Öncelikle ifade edilmelidir ki müvekkilimiz dernek suç işlenebileceği ihtimali üzerine aranmıştır. Zira anılan kararda  “sahte belge kullanılabileceği-sahte belge kullanılarak nitelikli dolandırıcılık suçunun işleyebileceği” kelimeleriyle ifade edilen bir gerekçeye yer verilmiştir. Ceza Muhakemeleri Kanununun 119. maddesi hükmüne göre Arama Karar veya emrinde aramanın nedenini oluşturan fiilin yazılı olması şarttır. Bu açık düzenlemeye rağmen arama, varsayıma istinaden yapılmıştır. Kararda yer alan gerekçe, toplumun tamamını potansiyel suçlu olarak değerlendirmeye yönelik bir kabule ve bunun sonucu olarak da masumiyet karinesinin ayaklar altında kalmasına sebebiyet verebilecektir.

Bahse konu kararda arama için makul ve somut bir şüphe sebebinin bulunduğu yönünde bir ifadeye yer verilmemiş bu yönde herhangi bir delil de ileri sürülmemiştir. Arama sonucunda tutulan tutanakta da herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı belirtilmiştir.

          

Bilahare bazı basın ve yayın organlarında aramaya ilişkin olarak, Paralel Devlet Yapılanması kapsamında operasyon yapıldığı şeklinde haberlere yer verilmiş ise de arama kararında ve dayanak soruşturma dosyası kapsamında bu yönde en ufak bir iddia dahi bulunmamaktadır. Bu haberler bir takım kişilerce bilinçli olarak derneğimizi itibarsızlaştırma iradesiyle ileri sürülmektedir. Arama işleminin gerekçesi değerlendirildiğinde yapılan bu haberlerin yerel ve ulusal ölçüde gündem oluşturma iradesi taşıdığı düşünülmektedir. Söz konusu gerçek dışı haberler hakkında da gerekli idari ve hukuki yollara başvurulacaktır.

Yine arama kararında belirtilen defter ve kayıtlar üzerinde İçişleri Bakanlığı tarafından 16 gün süreyle 3 müfettiş tarafından yapılan kapsamlı denetim ve incelemeler neticesinde de suç unsuru bulunduğu yönünde bir tespit ifade edilmemiştir. Esasen idari bir denetimin konusunu oluşturan kayıt ve belgeler hakkında “suç unsuru bulunabileceği ihtimali” üzerine adli arama yapılması da hatalıdır.

Evrensel nitelikte bulunan ve Anayasamızda yerini bulunan “Hukuk Devleti”  ilkesi ve özünde hukuki güvenlik hakkını açık bir şekilde zedeleyen işlemler, başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve ülkemizde Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlalleri olarak kabul edilmektedir. Derneğimizin maruz kaldığı arama işlemini bu bağlamda açık bir hak ihlali olarak görmekteyiz. Hukuken isabetsiz olduğu konusunda şüphe bulunmayan bu arama kararına karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağız.

Bu itibarla arama işlemi nedeniyle gerek dernek tüzel kişiliğinin, gerekse üye ve çalışanlarımızın uğrayabileceği maddi ve manevi zararlarımıza ilişkin haklarımızı saklı tuttuğumuzu; her ne surette olursa olsun hukukun üstünlüğüne olan inancımızı asla kaybetmeyeceğimizi Kamuoyuna saygıyla sunarız.

  Karabük Safranbolu İşadamları Derneği        Karabük Safranbolu İşadamları Derneği

              Yönetim Kurulu Başkanı                                       Vekili

             Ahmet RAMAZANOĞLU                           Av.Dursun Ali HATİPOĞLU

Web Tasarım & SEO: Best4SEO