Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Medya Semineri Devam Ediyor

Haber Giriş : 12 Nisan 2022 - 15:46
Son Güncelleme : 13 Nisan 2022 - 12:22

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı tarafından düzenlenen medya semineri Almatı’da başladı, Simkent’te devam edecek

AVRUPA AJANSI (AVA) KAZAKİSTAN/ALMATI-Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Kazakistan’daki diplomatik misyonu ile ortaklaşa yapılan medya konferansı Almatı şehrinde düzenlendi.

Sahte haber, gerçek haber, fake news kontrolü, bilgi manipülasyonu konulu seminer-konferans eğitimin açılış töreni 8 Nisan’da Kazakistan Otelinde yapıldı. 8-9 Nisan 2022 tarihinde Kazakistan’nın eski başkenti Almatı’da yapılan seminer, Kazakistan’ın diğer büyük kentlerinden Simkent’te devam edecek. 11-12 Nisan tarilerinde yapılacak seminerde genç Kazak gazetecilere eğitim verilecek.

Vatan Öz ve Yusuf Özkan Avrupa Medyası adına ders verdi

Kenferansın Medya eğitmenleri İngiltere’den Vatan Öz ve Hollanda’dan Yusuf Özkan, Kazakistan’ın dört bir yanından yaklaşık 80 medya temsilcisine dersler verdi. Seminerlere katılım Kazak Gazetecilere gazetecilere ücretsizdi. İngiltere’nin başkenti Londra merkezli Avrupa Gazetesi adına gazeteci Vatan ile Hollanda’da gazeteci ve Çin Devlet Radyosu (CRİTürk) Türkçe Bölümü muhabiri gazeteci Yusuf Özkan, genç Kazak gazetecilere tecrübelerini paylaştı.

Medya eğitmenlerinden İngiltere’den Vatan Öz, 2016, 2019 yıllarında Kazakistan’a gelerek Kazak gazetecilere medya eğitimi vermişti.

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Zhoyamergenkızı’nın hazırladığı 4 günlük konferans ve seminer ilk olarak Almatı şehrinde başladı. Medya Seminerinin açılışına ABD Almati Başkonsolosu Caroline Savage ve basın ateşesi Anand Krishna katıldı. ABD Almati Başkonsolosu Savage, Kazak genç gazetecilerin gerçek ve özgün bilgilerin dağıtılmasındaki rolünün önemli olduğunu söyledi. Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Nazia Joyamergenovna, “Seminere katılannların hepsi yerel medyada çalışan Kazakça konuşan gazeteciler” diye konuştu.

ABD Kazakistan Almatı Başkonsolosu Caroline Savage şunları söyledi: “Bir gazeteci herhangi bir bilgiyi yayınlarken insanları yanıltmamak konusunda kendini sorumlu hissetmeli. Bunun dışında bilgiyi dünyaya yayan gazetecilerin avantajı bence. COVID ve COVİD hakkında yanlış bilgi ve komplo teorilerinin ne kadar hızlı olduğunu hepimiz gördük. Pandemi başladığından beri aşılar yayıldı. Ne yazık ki virüsten daha hızlı yayılıyor. Buna ek olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve iklim değişikliği ve diğer konular örnek olabilir. “Bu yüzden bilgiyi yaymada yüksek düzeyde hassasiyet ve yetkinliğe sahip olmak önemlidir”

Almatı’da medya temsilcilerine yönelik seminer-eğitim

Almatı şehri ile birlikte Kazakistan’ın tüm bölge, ilçe ve bölgelerindeki TV kanalları, gazeteler, haber siteleri, radyo kanallarında çalışan medya temsilcileri etkinliğe katılıyor. Seminer eğitiminin temel amacı, gazetecilerin bilgilendirilmesi ve yayılması, gerçek bilgi kontrol yöntemlerinin anlaşılması, veri kontrolü ve yanlış bilgilerle mücadeleye itiraz edilmesi konularında mesleki bilgileri geliştirmek.İki günlük seminere Aktau, Oral, Öskemen, Zhezkazgan, Taldikorgan, Karaganda şehirlerinden aralarında Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği (AGSYD) üyesi de olan 27 Kazak gazeteci katılım yapıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.