Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KBÜ BAŞAK CENGİZ MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE MANSİYON ÖDÜLÜ

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Tasarımla Düşünmek” Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlamak ve kalıcı bir eser ile temsilini sağlamak amacıyla “Cumhuriyet’in 100. Yılında Tasarımla Düşünmek” Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması düzenledi. Yarışma kapsamında, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi öğrencileri Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak düzenlenen tasarım yarışmasına katıldı.

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi öğrencileri Zehra Nur Özcan, Mualla Kansızgündüz ve Zeynep Nur Tosyalıoğlu gönderdiği tasarım projesi ile jüri tarafından değerlendirildi ve yarışmada mansiyon ödülüne layık görüldü.

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen yenilikçi tasarım projesi, toprağın rengini ve dokusunu yansıtarak, geçmişin izlerini taşıyan ve halkın, kültürün, geleneklerin ve aidiyetin sembolü olan rammed earth tekniğiyle yapılan duvarlarla şekillendi.

“Toprağın Yankısı”, ‘’Bastığın Yerleri Toprak Diyerek Geçme’’ felsefesi ile yola çıkan KBÜ’lü öğrenciler yaptıkları tasarımın sadece fiziksel bir yapı değil, aynı zamanda toprağın yüceltilmesini ve anılmasını sağlayan birer simge olduğunu belirtti.

Bu yenilikçi tasarımın sürdürülebilirlik ilkesini göz önünde bulunduran KBÜ’lü öğrencilerin projesi, toprak ve ahşap gibi yerel ve uzun ömürlü malzemelerin kullanımı, enerji tüketimini azaltmayı ve doğal kaynakların korunmasını amaçlıyor.