Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BİR İLK DAHA GERÇEKLEŞTİ

    Karabük Üniversitesi

 

 

Karabük Üniversitesi  ev sahipliğinde Türkiye Kano Federasyonu ortaklığında  Demir Çelik Kampüsü Araç Çayı Göleti´nde İlimiz Karabük’te ilk defa düzenlenen ve iki gün sürecek Durgun Su Kano Sürat Yarışları yapıldı.

 

 

KBÜ  Bir İlk Daha  İmza Attı..

 

cats

Üniversite yeni köprü altında Araç Çayı’nda gerçekleştirilen programa; Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Kano Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Nejat Koçar ile öğrenciler katıldı.

 

14 takım 61 sporcunun katıldığı; Üniversitemizi Baran Altıneller, Tolga Serinsöz, Fulya Okuyucu ve Kübra Çankaya olmak üzere 4 sporcunun temsil ettiği Durgun Su Kano Sürat Yarışları’nın ilk gününde K-1, K-2 ve C-1 500 m eleme ve final yarışları  ile devam etti.

 

Açılış konuşmalarında, Karabük Üniversitesi olarak sporun tüm dallarında yer almak istiyoruz diyerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal;  “ Üniversitemizin içerisinden geçen Araç Çayımızı ıslah ederek geçen yıllarda kullanmaya başladık. Üniversitemiz öğrencileri arasında kano yarışlarına katılan öğrencilerimiz vardı. Bizlerde Kano yarışlarını burada yapabilir miyiz diye düşündük ve Kano Federasyonu ile iletişime geçtik. Bu yıl haziran aylarında Kano Federasyonu Başkanı ve yetkililer tarafından Araç Çayı’nda incelemeler başladı. Burada kano yarışlarının yapılabileceği kararını aldılar. Ekim ayı içerisinde Kano yarışlarının yapılabileceğini bize bildirdiler ve hazırlıklara başladık. Bu yıl öğrencilerimizin eğitim öğretim dönemi başladı ve biz öğrencilerimize sürpriz olarak Karabük şehrinde ilk kez bir Kano yarışması düzenledik. Karabük Üniversitesi içerisinden geçen bu çay tüm su sporlarının yapılabileceği, hizmet vereceği bir konuma geldi. Bundan sonrada her yıl düzenlenecek olan kano yarışlarını burada düzenlemek istiyoruz. Karabük Üniversitesi’nden de daha fazla öğrenci kano sporlarıyla ilgilenecek, kano yarışlarına katılacaktır. Ben başta bize katkı sağlayan Kano Federasyonu yetkililerine ve katkısı olan herkese şükranlarımı arz ediyor, yarışmacılarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

 

İlklerin Üniversitesinde Karabük’te bir ilki gerçekleştiriyoruz diyerek sözlerine başlayan Kano Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Nejat Koçar ise  “Karabük Üniversitesi’ nde gerçekleştirilecek olan Kano Yarışlarının ilk günündeyiz. Su sporlarının böyle bir suda başlangıcını Karabük te gerçekleştiriyoruz. Bu bakımdan biz Türk sporu adına ve Karabük adına son derece gururluyuz, çok mutluyuz. Kano Federasyonu olarak her yıl yarış planına yapmaya karar verdik. Karabük Üniversitesi’ nin desteklerini almamız çok büyük bir katkı sağlamıştır. Bu suda artık tüm kano yarışçılarını özellikle elit yarışçıları göreceğiz çünkü durgun su sürat yarışı bu olimpik bir branştır. Olimpiyatlarda çok fazla madalyası olan bu branşın bu üniversitede de var olması Türk sporu adına katkı sağlayacaktır. Kano Federasyonu olarak katkılarından dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’a üniversitemizde katkı sağlayan tüm ekibine teşekkür ediyor ve tüm sporculara başarılar diliyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın başlama atışıyla beraber Durgun Su Kano Sürat Yarışları heyecan içinde yapıldı.

Gün boyu elemeler ve finaller toplamında 30 yarışın yapıldığı Durgun Su Kano Sürat Yarışları’nda Doğa Sporları Kulübü KBÜ  Köprüsünden gösteri inişi yaparak renk kattılar.

Kono yarışları ikinci gününde  K-1, K-2 ve C-1 200 m yarışları yapılacak olup, ödül töreni ile Durgun Su Kano Sürat Yarışları sonlandırıldı..