KBÜ Geleceği İnşa Ediyor..

Son Güncelleme : 02 Şubat 2015 - 17:16

 

DSC_0015

Türkiye’de Üstün Yeteneklilere sürdürülebilir tek eğitim veren Üniversitemiz Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (KUYEM) Batı Karadeniz’in üstün yetenekli öğrencilerini yetiştirmek için Bartın, Zonguldak, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Programının Uygulanmasına İlişkin Protokol’e Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü de ekledi.

 

Gerçekleşen protokol imza töreninde; Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Arif Kırkpınar şunları belirtti: “Batı Karadeniz Bölgesi Üstün Yetenekli Çocuklarla ilgili geçen sene yapmış olduğunuz çalışmalara bizlerde katılmıştık. Bu yılda protokol yapmak istedik. Yapacağımız protokol ile ülkemizin kalkınmasına destek olmak istiyoruz. Üstün Yetenekli bireylerin eğitimi konusunda kendisini ispatlamış olan Karabük Üniversitesi ile bu anlaşmayı yapmaktan dolayı çok mutluyum. Çankırı İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı Beyefendi ve kendi adıma hayırlı olmasını diliyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal  ise ; “Bizim amacımız üstün yetenekli öğrencilerimizin ortaya çıkarılmasında o bölgenin eğitim alanında en yetkin kurumu üniversitelerinde aktif olarak rol almasıdır. Bu bağlamda açtığımız Karabük Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin rol model olarak seçilmesi en büyük arzumuzdu. Sizinle bugün atacağımız imza ile bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayım. Her birey farklı bir özelliğe sahiptir. Ya doğuştan belli yeteneklerle dünyaya gelir, ya da önce anne babanın sonra toplumun o yeteneği ortaya çıkarmasını bekler. Hiç düşünmek istemediğimiz diğer ihtimal ise o yetenek saklı bir hazine olarak o bireyde kalır.  Bilimsel verilere bakıldığı zaman insanların %2 ‘si üstün bir zekâya sahiptir. Eğer bizler bu % 2’lik kısmı ortaya çıkarabilirsek ülkemizin gidişatı değişecektir. Biz bir ülkenin kaderini değiştirebilecek bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu ülkenin kendi alanında ses getiren sanatçıya, ressama, edebiyatçıya sporcuya ihtiyacı var. Bu amaçla Türkiye’de tek alanda değil bütün alanlarda üstün yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini ön plana çıkarma arzusundayız. Toplumu oluşturan bu bireylerin farkındalığına varıp o saklı hazineleri ortaya çıkarmazsak gelecekte geçmişimizden daha emin adımlarla yürüyemeyeceğiz. Yapmış olduğumuz bu aşamada ülkemizin kalkınmasının ve rekabet gücünün artmasının buradan başlayacağına inanarak hayırlara vesile olmasını ve diliyor, şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konu üzerine bir süre sohbet edildikten ve fikir alış verişinde bulunulduktan sonra; Üniversite ve Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Programının Uygulanmasına İlişkin Protokol’e Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Arif Kırkpınar imzalarını attılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.