Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık Hikmet Projesinin İlk Programına Katıldı (video)

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, HİKMET projesi kapsamında Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen programa katıldı. 

Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Genel Sekreter Lütfü Köm, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu, Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Recep Güney, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Anadolu İmam Hatip Liselerinin yükseköğretim kurumları ile iş birliği içerisinde olması, üniversite bölümlerine yönelik öğrencilerin farkındalıklarının arttırılması, akademisyenler ile sistemli ve planlı çalışmalar yürütülmesi, ortak projelerin geliştirilmesi, bilim ve medeniyet tarihinde yer alan bilim insanlarının fikir ve eserlerinin tahlil edilmesi ve böylelikle 21. yüzyıl becerileri kazanmış bireyler olarak üniversiteye hazır hale gelmeleri amacıyla hayata geçen HİKMET Projesi kapsamında  Karabük Üniversitesi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen programda, “Osmanlı Döneminde Kudüs ve Filistin, 1948 Sonrası Filistin ve Kudüs, Filistin ve Kudüs Tarihi, Filistin ve Kudüs İçin Ne Yapmalıyız?” konuları ele alındı.

HİKMET projesi kapsamında düzenlenen program ile ilk buluşmanın gerçekleştiğini ifade eden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Bu bizim için gerçekten önemli bir proje. Çünkü eğitim alanında belli değerler var. Bu değerlerin bilimsel bir tarzda sunulabilmesi, öğrencilere aktarılması son derece önemli. Eğitimin bütün aşamaları birbirleriyle bir bütünlük teşkil ediyor. Dolayısıyla bu bütünlüğün sağlanmasında Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Üniversitemiz arasında iş birliğinin sağlanması gerçekten bizim için son derece değerli kıymetli. Bu konuda iş birliğine, birlikte çalışmaya son derece açık olduğu için Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra nice çalışmalarda bir arada, birlikte, iş birliğiyle güzel projeler gerçekleştireceğimize gönülden inanıyorum. Okullarımızda bu projenin yaygınlaşması çok önemli. Bugün ilkini HİKMET projesi kapsamında yapıyoruz” dedi.

Rektör Kırışık, “Elbette şu an günümüzde en yaygın, en sorumlu hissettiğimiz alan Filistin Gazze meselesi. Canımızı oldukça yakıyor, bizi oldukça üzüyor. Mazlumları koruyamamak, yardım edememek, bebeklerin katledilişini izlemek gerçekten bizi derin bir üzüntüye sevk ediyor. ‘Yapacak hiçbir şey yok mu?’ diye kendimize soruyoruz. ‘Acaba ne yapabiliriz, ne yapmalıyız?’ diye mutlaka birbirimize soruyoruz. Elbette geçmişte Osmanlı Devletinde, Selçuklu Devletinde ve diğer Türk İslam devletlerinde bir dua ordusu varmış, bir de gaza ordusu varmış. Dua ordusu dua ederek destek verirmiş, gaza ordusu da savaşarak destek olurmuş, başarıya ulaşmaya çalışırmış. Bu anlamda elimizden gelecek mutlaka pek çok şey vardır. Sadece öfkelenip kalmayalım. Dua edelim, günün en değerli en kıymetli zamanlarında, vakitlerinde dua ordusuna biz de katılalım. Yardım kampanyaları düzenleniyor. Bu yardım kampanyalarına katılalım. ‘Elimizden hiçbir şey gelmiyor’ diye düşünmeyelim. Filistin Gazze konusunda ve dünyadaki çok çeşitli yerlerde zulüm gören Müslümanların kurtulması adına gerçekten yapabileceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmasının son bölümünde HİKMET projesi kapsamında gelecek aylarda yapılacak programlara değinen Rektör Kırışık, “Üniversite anlamında bu ay ilk organizasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Kasım ayında ilk organizasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Bugün itibarıyla gelecek ay iki faaliyet daha gerçekleştireceğiz ve bundan sonraki aylarda HİKMET projesi kapsamında her ay iki faaliyeti gerçekleştirerek HİKMET projesine Üniversitemizin aktif katılımını sağlamış olacağız. Bu programın Üniversitemize, Lisemize, Milli Eğitimimize ve sizlere son derece faydalı olmasını diliyorum” dedi.