Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Vali Gürel “Keltepe Prestij Projemiz”

Vali Fuat Gürel, kurum

Vali Fuat Gürel, kurum ziyaretleri kapsamında İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci ile birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, 2020 yılında yapılan çalışmalar ve 2021 yılında yapılacak çalışmalar hakkında İl Müdürü Coşkun Güven’den bilgiler aldı.

İl Müdürü Güven;  Gençlik Hizmetleri, Spor Hizmetleri ve Yurt Hizmetleri alanlarında hizmet ürettiklerini, 2020 yılında Karabük’te 46 farklı spor branşında faaliyet gösterdiklerini ve Karabük merkezde 50, Eflani ilçesinde 1, Eskipazar ilçesinde 3, Ovacık ilçesinde 1, Safranbolu ilçesinde 17 ve Yenice ilçesinde 6 olmak üzere il genelinde toplam 78 kulüp bulunduğunu belirtti.

2020 yılında ilimizdeki spor branşlarına göre sporcu dağılımları hakkında bilgiler veren Güven, lisanslı 16 bin 760 erkek, 9 bin 900 kadın olmak üzere toplam 26 bin 660 lisanslı sporcu bulunduğunu, 2 bin 4265 sporcunun faal olarak devam ettiğini söyledi.

Ulusal liglerde 19 takım mücadele ediyor;

Çocuk ve gençleri spora yönlendirmek, spor kulüplerine sporcu kaynağı sağlamak ve toplumda spor kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla il ve ilçelerimizde İl Spor Merkezleri ile Engelliler İl Spor Merkezlerinin açıldığını ifade eden Güven, 19 takımın ulusal ligde mücadele ettiğini, 23 kadın ve 46 erkek olmak üzere 69 tane milli sporcunun bulunduğunu, yine MEB Lisanslı sporcu sayısının da 3 bin 949 olduğunu, bu sporcular ile yerel ve ulusal liglerde  mücadele ettiklerini belirtti.

Pandemi sürecinde birçok faaliyetlerinin istenilen düzeyde yapılamamasına rağmen, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi” başta olmak üzere gençlerimize ve sporcularımıza yönelik faaliyet programları kapsamında etkinliklere devam edildiğini vurguladı.

3 olan Gençlik Merkezleri yanında Üniversite Kampüs Genç Ofis, 5000 Evler Mahalle Genç Ofis, Bahaddingazi ve İsmail Necati Efendi Yurt Genç Ofislerini açtıklarını, Stadyum Genç Ofis ve Yenice Salon Genç Ofis açma çalışmalarının da son aşamaya geldiğini söyleyen Güven, Karabük Gençlik Merkezinde 8 bin 919, Eskipazar Gençlik Merkezinde bin 178 üye bulunduğunu, Ovacık Kamp Eğitim Merkezinde kış, bahar ve yaz kampları düzenlendiğini, bu kamplara bin 261 öğrencinin katıldığını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yurt kapasiteleri hakkında da bilgi veren Güven, İl Genelinde toplam öğrenci kapasitelerinin 10 bin 496 kişi olduğunu, bununla birlikte Özel Barınma Hizmeti veren işletmelerin açılması ve çalışması işlemlerinin artık Gençlik ve Spor Bakanlığı görev ve yetkisine geçtiğini ifade ederek Karabük’te de 40 tane Özel Barınma Hizmeti veren işletmenin bulunduğunu ve bu yurtların 9 Bin 329 olduğunu toplamda 19 Bin 825 kişiyi barındırabilecek kapasitelerinin olduğunu belirtti.

İlimizin Prestij Projesi olan ve 2020 yılı Ocak ayında Türkiye’nin 53.Kayak Tesisi olarak açılan Keltepe Kayak Merkezi hakkında da bilgi veren Güven, Keltepe Kayak Merkezine bu yaz Bakanlık kaynaklı ödenekler ve Valiliğimiz İl Özel İdaresi destekleriyle çok güzel çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Kayak Merkezimize ulaşımın kolaylaştırılması için 2020 yılında yolları sıcak asfalt ile yapıldığını,  küçük araçlar için planlanan otoparkın asfaltlandığını, Otobüsler için yeni otopark alanı yapıldığını, Kar Ezme Aracı Snow Tract ihtiyacının giderildiğini ve bu araçların tüm bakımları yapıldığını ifade eden İl Müdürü Güven, Mekanik sistemler ile Telesiyej, teleski ve diğer ekipmanların bakımının gerçekleştirildiğini söyledi. Tesisin en büyük ihtiyaç olan WC-Mescit binası yapılarak hizmete açıldığını, 3 adet pistin genişletme çalışmaları tamamlandığını ve kış sezonuna hazır olduklarını ifade etti.

Gençlik Hizmetleri, Yurt Hizmetleri ve Spor Hizmetleri alanlarında 2020 yılında planlanan çalışmalarının tamamlandığını belirten İl Müdürü Güven, ihtiyaç duyulan yatırım talepleri ve 2021 yılında yapmayı planladıkları işler hakkında Vali Gürel’e bilgiler verdi

Öte yandan Karabük’te sabah saatlerinden başlayan kar yağışı özellikle yüksek kesimlerde etkili oldu.


Türkiye’nin 53 Kayak merkezinden biri olan 2 bin rakımlı Keltepe Kayak merkezinde beklenen kar yağmaya başladı. Yılın ilk kar yağışıyla birlikte pistler de kar tutmaya başlarken, yağışı duyan bazı vatandaşlar çocukları ile soluğu kayak merkezinde aldı. Pistlerde kayak yapacak kadar yeterli kar bulunmazken 4 gün boyunca etkili olması beklenen kar yağışıyla birlikte pistler 18 Ocak itibari ile açılacak.