KENT KONSEYİ VE KARABÜK

Son Güncelleme : 08 Eylül 2014 - 14:48

osmangüldemir

Geçtiğimiz aylarda Karabük Kent Konseyi Yönetimi sessiz sedasız el değiştirdi. Nedenini anlayabilmiş değilim.

Ne zaman Karabük adına güzel projeler hayata geçse, sanki görünmez bir el uzanıp siyasetin kirli çarkları arasında “SİL BAŞTAN” yapıyor.

Gerçekten yazık oluyor Karabük’e. Kentin geleceği adına o kadar az proje üreten var ki; yapılanlar da siyasi hesaplar yüzünden sekteye uğratılıyor.

Bir gerçek var ki Kent Konseyi küçük çıkarlar için feda edilecek bir yer değildir.

Siyaseten farklı görüşlerde de olsak, Sn. Özcan Büyükgenç’in çalışmalarını zevkle takip eden birisiydim. Ulusal basından da takip ettiğim kadarı ile kent konseyleri arasında Karabük Kent Konseyi en üretkenlerinin başında geliyordu…

Sn. Büyükgenç ‘in çalışmalarını birkaç noktada toplamak mümkün.

*ORTAK ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI kültürü olmayan Karabük’te toplumu yönlendirecek KANAAT ÖNDERLERİ yok. Buna bağlı olarak TOPLUMSAL GÜVEN EKSİKLİĞİ oluşuyor…

Kent Konseyi bu boşluğu doldurmaya başlamıştı.

*Türkiye’de Kent Konseylerine örnek olacak. Ve ilgiyle izlenen bir diğer önemli çalışma ORTAK AKIL TOPLANTILARIdır. ÜNİVERSİTE-KENT-SANAYİ işbirliğinin en güzel örneğini sunan bu toplantılar bir ÇALIŞTAY havasında sonuçlanıyordu.

*Tüm bunların sonucunda Karabükümüzün yol haritası belirleniyordu.

Aynı çalışmaları yeni Kent Konseyi Başkanımız Yalçın Hocamız da yaparsa bu sütunlardan zevkle paylaşırız.

Napolyon’un bir sözü vardır çok sevdiğim “Siyaset insanlar üzerine kumar oynamaktır toplumun kaderiyle değil” der.

Sevgili dostlarım hayat seçimlerle dolu. Her seçim aynı zamanda bir kaybediştir. Neyi seçip neyi kazandığın, neyi seçmeyip neyi kaybettiğindir önemli olan…

Gerçek hayatın matematiği rakamlara karışmıyor maalesef.

Sn. Özcan Büyükgenç’in kente ilişkin temel stratejilerin belirlenmesinde ORTAK AKLIN oluşması için İŞLEYEN KURUMLAR YARATMA çabalarının yeni yönetim ve başkanı tarafından da devam edeceğine inanıyorum. Hatta bir proje ile de kendilerine katkı sunmak istiyorum.

Geçtiğimiz hafta Sn. Rektörümüz Burhanettin Uysal’ın Karabük’ün dış dünyaya açılan penceresi olarak gördüğü “Karabük Havaalanı’nın, 5 yıllık emek sonucu yapım aşamasına getirdiklerini ve gelinen noktada Karabüklülerin Bu projeye sahip çıkması gerektiği” şeklinde demeci vardı.

Sevgili Yalçın Başkanım şu işe Kent Konseyi olarak öncülük yapsak ve kenti harekete geçirsek… Önce elimizdekilerle, yetmediğinde kazma kürek kaparak yüreğimizle kendi müziğimizi çalıp söylesek…

Havaalanımızla ilgili bir ortak akıl toplantısıyla yol haritamızı belirlesek…

Bizden söylemesi!..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.