Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KESO BAŞKANI YILDIRIM ” ESNAF TEFECİLERİN ELİNE İTİLİR”

    KESO (Karabük

 

 

KESO (Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası)  Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Yıldırım, Esnaf Kefalet Kredilerine uygulanan faiz artırımları ile ilgili olarak ” Esnafımıza Devlet Eli İle Yapılan En En Büyük İyilik Esnaf Kefalet Üzerinden Kullanılan Krediler İdi. Artık Onunda Hiçbir Cazibesi Kalmadı.” diyerek  “Esnafın Yok Olması Zincirlerin Tekelleşmesinin Önün Açar. Kontrol Edilemeyen Bir Tekelleşme Olur. İşsizler Ordusuna Her Geçen Gün İş Yerini Kapatan Esnaflarda Katılır. Esnaflar Tefecilerin Eline İtilir.” dedi

Yıldırım açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Son Zamanlarda Esnafın Ayakta Kalmayı Sağladığı Tek Tutunacak Dalı Esnaf Kredileri Kullanmak Artık Hayal Oldu. Esnaf Bu Krediyi Çekip İşyerine Mal Alıyordu. Bağkur Primini Ödüyordu. Sgk Borcunu, Vergisini, Personel Maaşını, İş Yerine Üretim İçin Aldığı Makine Ekipman Parasını, İş Yeri İçin Yaptığı Tadilat Parasını Çoğu Zaman Esnaf Kefalet Kredisi İle Ödüyordu. Demek İstediğim Bu Kredi Çekildiği Gün Ekonomiye Geri Dönüyordu. Devletimiz Yapılandırma Yaptığında Çoğu Esnaf Kefalet Kredisi İle Devlete Olan Borcunu Ödedi.

 

Bu Kredilerde Son Zamanlarda Çok Değişiklik Yapıldı. Önce NACE Kodlarına Göre Limitler Belirlendi. Esnaf Ayrıştırıldı. Sen Pazarcısın Az Kullan Sen Bakkalsın Normal Kullan Gibi. Faizler Sürekli Arttırıldı. Sigortalı Çalışan Esnafa Şirket Ortağı Esnafa Verilmez Oldu. Vergi Kaydında Süre Aranır Oldu. Vade 5 Yıldan 3 Yıla Düşürüldü. Finansmanlar Geri Çekildi. Yani Hiçbir Cazibesi Kalmadı.

 

Bugün İtibari İle Geçmişte Kredi Kullanan Esnaflarımızın da Faiz Oranları Artırıldı. Daha Önce % 7,5 İle Kredi Çekenlerin % 17 Ye % 8,5 İle Çekenlerin % 18 E % 9,5 İle Çekenlerin % 21 E % 12,5 İle Çekenlerin % 24 E Çıkarıldı. Yani Faiz Oranları 2 – 3 Katına Çıkarıldığı Açıklandı. Esnaflarımızdan Yoğun Telefon Alıyorum. Bu Gerçekten Kabul Edilebilir Birşey Değil. Bu Kredileri Kullanan Çoğu Esnafın Faiz Oranlarının Değişken Olduğundan Haberi Bile Yok. Esnaf Kefalet Kooperatif Yetkilileri Takip Oranlarının Her Geçen Gün Arttığını Belirtmekte. Buda Esnafın Her Geçen Gün Kredi Borçlarını Ödeyemediklerinin Göstergesi. Mevcudu Ödeyemeyen Esnafımız Şu An İtibari İle Faiz Oranının 2 – 3 Kat Fazlası Ödeme Tablosu İle Karşı Karşıyalar. Bu İşin Acil Düzelmesi Gerekir. Bu Uygulamanın Bırakın Geçmiş Kredilere, Yeni Verilen Kredilerde Bile Uygulanmaması Gerekir. Yatırımın Ticaretin Üretimin Önünün Açılması Gerekir. Esnafın Yok Olması Zincirlerin Tekelleşmesinin Önün Açar. Kontrol Edilemeyen Bir Tekelleşme Olur. İşsizler Ordusuna Her Geçen Gün İş Yerini Kapatan Esnaflarda Katılır. Esnaflar Tefecilerin Eline İtilir.

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO