Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kılınç’tan 3 Nisan Manifestosu

Karabük Kent Konseyi Başkanı

Karabük Kent Konseyi Başkanı Yalçın KILINÇ  “78 Plaka numaralı Cumhuriyet Kentimizin  78.yılını kutlamaya hazırlanıyoruz. Gelecek 77 yılda artık övüncümüz olan Cumhuriyet Kentimiz için her türlü siyasi ya da diğer hesaplar bir kenara konularak her türlü siyasi kadrolar, merkezi idare, yerel yönetim, sivil toplum örgütleri ve basın samimi ve reel bir iş birliği yapmalıdır.” dedi..

 11133837_10153213865538249_1891674561853263542_n

Kılınç yayımladığı manifesto’da şöyle dedi ”  Ulu önderimiz Atatürk’un direktifleri, İsmet İnönü’nün gayretleri ve dahi bizzat  te-melini atmasıyla kurulmuş övüncümüz, emeğin ve alın terinin başkenti, Cumhuriyet kenti Karabük’ümüzün  78. yılını  gönlümüzün bir yanı gurur diğer  yanı ise hüzün dolu kutlaya-cağız.  Zira bu kent hiçte hak etmediği şekilde, belkide tarihinin en sönük, en sıradan kutlama-larından birine tanık olacak ve bu ilgisizliğin sorumluları mutlaka tarihe kaydedilecektir.

Geride kalan 77 yılda bu kent D.Ç.İşletmeleriyle ağır sanayinin, Yenişehir ve Beşbin-evler semtleriyle planlı kentleşmenin, yarım yüzyıl önce yapılmış Havuzlu Bahçesi, sinema-ları, klüpleri , en az ayda bir getirdiği tiyatro, opera bale yada Cumhur Başkanlığı Senfoni Orkestraları ile sosyal kent yaşamının en güzel örneklerini yaşadı ve yaşattı.
Ülkemizin her yanından göç almasına rağmen hiç sorunsuz kültürel kaynaşmanın, kom-şuluğun , birlikteliğin en güzel  modeli oldu. Emekli olup ayrılanların ise gönlünden koparamadığı adeta asli memleket oldu.

Yirmi yılı aşkın süredir ülkemiz genelinde yapılan tüm merkezi sistem eğitim sınavların-da, ilk on hatta ilk beşte yer aldı. Ülkemizin en kariyerli üniversitelerine öğrenciler  gönderdi, başta yurt dışı olmak üzere çok önemli beyinler ve iş gücü yetiştirdi.

Ancak yine geçen zaman içinde ne yetiştirdiği yurt sathında iş adamlarını ve sermayesini elinde tutabildi, ne de planlı kentleşmesini koruyabildi.  Ne sosyal hayatını devam ettirebildi nede kültürel faaliyetlerini.

İç içe , el ele , gönül gönüle kurduğu komşuluk, hemşehrilik hukuku ve geleneği ise  kent sel dönüşüm modelleriyle yitirilmeye başlandı.

Eğitimde yetiştirdiğimiz beyinlerin hiç biri, gerek istihdam yetersizliği, gerekse siyasi, bürokratik ego ve ihtiraslar yüzünden geriye döndürülemediği için hızla yaşlanan bir nufus ile bir yandan emekli kentine dönüşürken, bir yandan ise birkaç istisnai gelişme dışında açıkça hissedi-len kısır bir yozlaşma sürecine tabi oldu.

Son on yılın en ümit verici gelişmeleri hızla büyüyüp markalaşmaya başlayan Karabük Üniversitemiz ve Ticaret ve Sanayi Odamız öncülüğünde geliştirilen Eskipazar Serbest Bölge Projesi oldu.

Ancak üniversitemizde popüler aktivitelerin sahne arkasına baktığımızda ise plansız büyüme ve yetersiz kadroyu görmemek imkansız.  Diğer yandan merkez nüfusu yüz bin olan bir kent için bugün ulaşılan kırk bin öğrenci sayısının, gerek olası terör tehlikesi, gerekse uyuş-turucu ve diğer tehlikeler yönünden oransal bir risk olduğu gerçeği  artık görülmeli ve geç olmadan tedbirleri alınmalıdır.  Şehrimize eğitim için gelen öğrencileri ticari bir araç olarak görmekten vazgeçilerek, konunun uzmanı toplum bilimci ve sosyologlarla birlikte yerel kent nufusuna en uygun oranda reel öğrenci potansiyeli  ( kontenjanı ) belirlenmelidir.

Önümüzdeki genel seçimler iyi değerlendirilmeli, siyasi partisine bakılmaksızın en etkili, çalışkan vizyon sahibi, bakanlık görevi alabilecek yetkinlikte parlamenterler seçmeliyiz.
İlimize   gelecek mülki idare amirleri sıradan olmamalı. Üretgen , etkin, çalışkan  vizyon  sahibi, siyaset makamının vesayetine girmeyen, halkla ve eşrafla iç içe devlet adamı misyonuna haiz olmalıdır. Aksi Karabük kamuoyu tarafından kabul görmemelidir.

Yetiştirdiğimiz, övüncümüz gençler seçtiğimiz parlamenterler ve siyasi irade tarafın-dan üst düzey görevlere hazırlanmalı, önemli bakanlıklarda ve bölge müdürlüklerinde icracı

görevlere getirilmesi için yoğun kulis faaliyetleri ve çaba sarf edilmelidir.

Yine yetişen gençlerimizin Karabük Üniversitesinde akademik ve idari kadrolarda istihdam ettirilerek geri dönüşü sağlanmalıdır.

Kentimizin kullandığı su ve enerji kaynakları yönünden gelecek yirmi yılı planlanma-lı, kendi tükettiği enerjiyi üretebilmesi için plan, proje ve yatırımlar yapılarak olası kriz ve bölgesel problemler durumunda  dışa bağımlılıktan kurtulma hedefi konulmalıdır.

Doğal gaz dönüşümü dışında, hava kirliliği için reel adımlar atılarak, her kesin malumu olan problemlerin üzerine siyasi , ekonomik, bürokratik endişe ve korkulardan sıyırılarak kararlılıkla gidilmelidir.
Gelecek günlerde ortaya koyduğumuz tespit ve önerilerin dikkate alınması umut ve özlemi ile Karabük’ümüzün 78. kuruluş yıldönümünü kutluyor, gerek ağır sanayide hayatını kaybetmiş gerekse kolluk hizmetlerinin ifası sırasında yitirdiğimiz kentimiz şehitlerini rahmetle anıyorum.”

 

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO