Kimdir Bu Z Kuşağı?

Son Güncelleme : 13 Temmuz 2020 - 10:13
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

                                        

       83 milyonluk Ülkemiz nüfusunun yüzde 30’u Z kuşağına giriyor. Bir başka deyişle ülkemizde 25 milyondan fazla 20 yaş ve altında birey var.

      2000-2018 arası dünyaya gelen kuşak Z kuşağı kapsamına giriyor.35 Yıllık öğretmenlik yaşamımın 16 yılı bu kuşakla geçti.(2018 de eğitimi faal olarak bırakıp, siyasi Faaliyetlere başladım.)

     Bugünün Z kuşağı dünün gençlerinden farklı. Bu farklılıklar, tek bir kimlik tanımlamayı reddedişleri, diyaloğa açık ve gerçekçi oluşları ile açıklanabilir.

    En önemlisi Z kuşağı kendini tek bir yolla tanımlamıyor; belirgin biçimde dâhil edilme yanlısı, daha az çatışma yanlısı ve hayatı pragmatik yaşıyor. Doğal kaynakların en hoyratça tüketildiği dönemde dünyaya gelmiş bir nesil olarak çevresel hassasiyetleri yüksek.

    Bütün Z kuşakları aynı özelliklere sahiptir düşüncesi yanıltıcıdır. Kuşakları değerlendirirken, bulundukları coğrafyanın sosyo ekonomik yapısını, kültürünü ve değerlerini göz ardı edemeyiz.

     2023’te olası bir seçimde Türkiye nüfusu 87 milyona yaklaşacak, ortalama yaşımız biraz daha yükselecek ve 33,5 olacak. Toplam 7,7 milyon Z kuşağı oy kullanacak. Bu kuşak siyasiler tarafından kolay ikna edilebilecek bir kuşak değil.

     Bir ülkenin belirli bir kuşağını anlamak istiyorsanız çözülmesi gereken dertlerine bakmalısınız. Türkiye’nin Z kuşağı kaygılı,ama önceki kuşaklara göre tavrında daha net.Süper kahraman beklemenin anlamı yok.

     İddia edildiği gibi bireysel değil, ama birey oluşuna saygı isteyen bir kuşak. Liderlikle ya da otorite ile meselesi yok; otokratik ve üstenci dille ve en önemlisi tutarsızlık ve yapmacılıkla işi olmaz.

     Örneğin Hükümet Sosyal Medyayı yasaklarsa, Z kuşağı, farkında bile olmadığımız yeni bir iletişim kanalı, yeni bir protesto dili ve biçimi yaratır.

     Evet, özgürlüğüne düşkün bir nesil. Düşünce özgürlüğüne, seçme özgürlüğüne, seçmeme özgürlüğüne sahip. Okulu kafasında, camisi kalbinde bir nesil. İyi ki geldiler.

     Siyasetin içinde biri olarak, Z Kuşağından bazı şeyler öğrendim. Az konuşun, Çok dinleyin, Gençlere bir şey yapmayın, gençlerle bir şey yapın. Üsttenci dili bırakın, sempatik olmak için şaka yapmayın. En önemlisi Başkası olmayın, Kendiniz olun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.