Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KONSEY ” Değişmeyen Tek Şey Değişimdir” Dedi

KONSEY ” Değişmeyen Tek

KONSEY ” Değişmeyen Tek Şey Değişimdir” Dedi

 

konsey

Karabük Kent Konseyi Ortak Akıl Temalı “Karabük konuşuyor” Projesi kapsamında 12 Ocak Pazar günü saat 10.00 ile 13.30 arası Karabük Öğretmen evinde bir araya gelerek “Sanayi Kenti Karabük” gündemli bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Konuyla ilgili Kent Konseyi üyeleri , Vali yardımcısı Tarkan KESKİN  ve  konuk olarak  Kardemir Genel Müdürü Fadıl DEMİREL  yanı sıra  Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof.DR.Mustafa YAŞAR, DemirÇelik Enstitüsü Müdürü Cevdet GÖLOĞLU,  Mühendislik Fakültesi Makine Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Refik Polat,Karabük, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Timuçin SAYLAR, Karabük İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı ve Eski Belediye Başkanı Hüseyin ERER, KASİAD Başkanı Ahmet RAMAZANOĞLU, Haddeneciler Derneği Başkanı Nazım ÇAPRAZ, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun GÜVEN, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahaddin EMİRSÜLEYMANOĞLU, Osman NATIROĞLU ile Birlik Metal, Saka D.Ç, Erhallar D.Çgibi İş Dünyasından önemli  İsimler katıldı.

Toplantının açılışında katılımcılara Hoş geldiniz diyen Kent Konseyi Başkanı Özcan BÜYÜKGENÇ “Biz Karabük Kent Konseyi olarak Ortak Akıl temalı “Karabük Konuşuyor” isminde bir proje başlatmıştık.Projemiz Kapsamında Mümkünse en geç ayda bir Pazar söyleşileri adı altında gündemli olarak yetkililerle bir araya gelerek Ortak Akıl Toplantıları yapıyoruz. Bundan on beş gün öncede çok değerli Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Sedat NAMAL’ın da katılımıyla Kent Yönetiminde Ortak Akıl’ı konuşmuştuk. Bu günde yine Bir birinden değerli katılımcılarımız ile “Sanayi Kenti Karabük’ü konuşacağız.Karabük Her ne kadar 1937 yılında Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin atılması ile on üç haneli bir köyden bugünkü hale geldiyse de Ülkemizde ve Dünyamızda Baş döndüren Değişim yaşanmaktadır. Biz bu değişimin neresindeyiz; Demirden En Yüksek Katma Değeri Nasıl Sağlarız ve Yeni İstihdamalanlarını nasıl oluştururuzu konuşma arzusundayız. Bunun İçinde Bu gün Değişimi en hızlı yaşayan ve gelişmelere en hızlı ayak uyduran kurumların başında gelen Kardemir Genel Müdürümüz Sayın Fadıl Demirel bey bize yaptıkları ve yapmayı düşündükleri çalışmalar ile ilgilide bilgi verecek. Malumunuz Ortak akıl gelişimin temel ögesidir.” dedi. 

Akıllı bir insanın dünyası bütün dünyadır  diyerek Katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür eden  BÜYÜKGENÇ’  in konuşmasından sonra katılımcılar teker teker söz alarak görüş ve düşüncelerini belirttiler.

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Timuçin SAYLAR; Eğitimin önemine vurgu yaparak sanayicimiz yetişmiş kalifiye eleman bulamıyor, bu sorun biran önce çözülmeli. Bunun yanında BAKKA sanayicimize daha çok destek olmalı diyerek Filyos liman projesinde gelinen son durum ve organize sanayi bölgesi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

ArdındanHaddeneciler derneği Başkanı ve iş adamı Nazım ÇAPRAZ da İş dünyasının yaşadığı kalifiye eleman sıkıntısına vurgu yaparak FİLYOS projesinin önemine değindi ve bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa YAŞAR ise Üniversite – Sanayi iş birliğine vurgu yaparak, “Sanayicimizin biz her zaman yanındayız. İş yerlerine kadar gidiyoruz. Sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Sanayicimize ve iş adamlarımıza da kapımız her zaman açık ve Değişim ve gelişim adına ortak çalışmalar yapabiliriz” dedi.

Türkiye’de ilk ve Tek olan Demir Çelik Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Cevdet GÖLOĞLU ise Enstitü hakkında bilgi vererek ülkemize ve kentimize olacak katkılarını anlattı.

Prof.Dr.Refik POLAT ise Gelişen ve Değişen dünyada AR-GE çalışmalarına vurgu yaparak; “Değişmek ve Gelişmek için Araştırma Geliştirmeye gerekli bütçeyi ve insan kaynağını ayırmak zorundayız” dedi. KASİAD Başkanı Ahmet RAMAZANOĞLU da Sanayideki yetişmiş eleman eksikliğine vurgu yaparak; Mesleki Eğitimin güçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Son olarak KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl DEMİREL katılımcılara değişim ve gelişim süreciyle ilgili detaylı bilgiler vererek KARDEMİR in yeni iş alanları ve kente katkılarını anlattı.

Fadıl DEMİREL konuşmasında; “KARDEMİR çok güçlü bir marka. Türkiye’de. Demir ve Çeliğin gündemini biz belirliyoruz. Böyle bir değere herkes sahip çıkmalı, 2010 da bir milyon ton üretim yaparken İnşallah 2014 yılında üç milyon ton üretim yapar hale geliyoruz,Türkiye’de ilkleri gerçekleştiriyoruz, Teker Fabrikasını kurduk ve yılda 200-300 bin hızlı tren ve lokomotif Tekeri yapacağız, yine bir başka ilki gerçekleştiriyoruz. Buda Türkiye’de ilk Ve Tek. Bu zamana kadar hep ithal etmişiz. Kimse yapamamış ama biz yapacağız inşallah. Bu da Araba tekerinin içindeki Çelik üretimi olacak. Artık inşaat çeliği çok popiler değil. Değişimi gerçekleştiriyoruz ve Daha nitelikli çelik üretiyoruz. Tren tekeri üretiyoruz, Tren Makası üretiyoruz, Lokomotif üretir hale geldik ve şimdide inşallah Araba Lastiklerinde kullanılan Çelik teli üreteceğiz. Biz değişim ve gelişim için yerinde çok büyük yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bunları yapmazsanız, Türkiye’nin ve Dünyanın değişim hızına ayak uyduramazsanız ayakta kalamazsınız.Yok olur gidersiniz. Biz dimdik ayaktayız ve ülkemizin gelişimine çok büyük katkılarda bulunuyoruz.Yeni yapacağımız ve yaklaşık 700 bin ton üretim kapasiteli Haddenemiz faaliyete geçtiğinde bu haddene etrafında kentimizde yeni Yavru haddeneler doğuracaktır. Buda yeni istihdamalanlarına vesile olacaktır. Biz Bu haddene ile otomotiv ve Tren sektöründe kullanılan bütün çelikleri üretebilir konuma geleceğiz” diyerek gelişim ve değişim için Filyos limanının önemine de vurgu yaptı.

Ardın toplantı iyi dilek temennileri ile sona erdi.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO