Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MALİYE’DEN “DEMİR (ÇELİK) YUMRUK” OPERASYONU.. İLK ETAPTA 7 MİLYAR LİRA REKOR CEZA…

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı sektör sektör yürüttüğü vergi incelemelerini Demir Çelik sektörü ile devam ediyor. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı demir-çelik sektöründe faaliyette bulunan şirketleri yakın takibe almıştı. Son olarak  230 müfettiş 17 milyar liralık operasyonu sürdürdüğü belirtiliyor…

Karabük Gündem -Ankara/ 230 müfettiş 17 milyar liralık operasyon için  iki DÇ firmasına 7 milyarlık rekor ceza kesilirken basında “demir yumruk” operasyonu olarak anılan incelemede sonuçlar da kamuoyuna yansımaya başladı.

Bakanlık kaynaklarından İlk incelemeler sonrasında İki firmaya 7 milyar lira vergi cezası kesildiği öğrenilirken  bu rekor cezaların yenilenerek devam edeceğini, sonuçlanmaya yakın durumdaki incelemeler sonrasında, kazancı oranında vergi ödemeye şirketlere daha yüksek cezaların kesileceğini iddia edildi.

Demir-çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden sahte faturalar ile kamuyu zarara uğratan ve haksız kazanç sağlayan firmalar nezdinde Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’na bağlı Vergi Müfettişleri tarafından yürütülen incelemeler devam ederken İki büyük firma nezdinde düzenlenen raporlar sonucu, bir DÇ firmasına 5 milyar lira, diğerine iki milyar lira ceza kesildiği belirtiliyor.

Öte yandan edinilen bilgilere göre, bu rekor cezanın da üstünde cezalar kesileceği de ifade edilirken diğer mükellefler hakkında devam eden incelemeler ise tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Demir-çelik sektöründe rekor cezalarla sonuçlanan bu inceleme sürecinin bir benzeri daha önce akaryakıt sektöründe başlatılmış, Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen hafta da 50 ilde 5 bin 100 mükellef için sahte fatura incelemesinin devam ettiğini duyurmuştu..